wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Najpopularniejsze zagrożenia w Internecie – na co powinieneś uważać?

osoba-kodująca-na-laptopie

Internet to źródło nieograniczonych możliwości. Dzięki nowoczesnej technologii, jaką jest światłowód, wyszukanie pożądanej treści zajmuje kilka sekund. Niestety w tym czasie można również paść ofiarą oszustwa lub szkodliwego oprogramowania. Na jakie zagrożenia można trafić w Internecie i jak się przed nimi bronić?

Na jakie zagrożenia można trafić w Internecie?

Oszuści wykorzystują naiwność osób nieświadomych zagrożenia. Na co powinno się uważać, korzystając z Internetu?

Fałszywe strony internetowe

Fałszywe strony internetowe to witryny do złudzenia przypominające te, pod które się podszywają. Oszuści biorą często na cel strony sklepów oraz banków, tworząc ich lustrzane kopie. Takie strony mają często bardzo podobny do pierwowzoru adres www, różniący się np. jedną literą. Za pomocą banerów reklamowych lub wiadomości mailowej oszuści nakłaniają osobę do wejścia na fałszywą stronę i zalogowania się. Dzięki temu są w stanie uzyskać m.in. dane osobowe czy numer karty płatniczej.

Podszywanie się pod znaną nam osobę

Na popularną przed laty metodę „na wnuczka” dzisiaj w Internecie może trafić każdy. Oszuści podszywają się pod osoby bliskie, znajomych i w ich imieniu proszą o szybki przelew pieniędzy z powodu nagłej, pilnej sytuacji, w jakiej się podobno znaleźli. Wykorzystują naiwność i chęć pomocy. Pieniądze przelane np. za pomocą BLIKA są często niemożliwe do odzyskania.

zobacz także:  Ile kosztuje kampania AdWords? Czy reklamowanie w Google jest skuteczne?

Proste hasła oraz korzystanie z tych samych zabezpieczeń w wielu miejscach

Kolejnym zagrożeniem w sieci jest używanie zbyt prostego, krótkiego hasła. Jeszcze poważniejszym błędem jest korzystanie z tego samego hasła na różnych stronach. Jeśli hasło trafi w niepowołane ręce, taka osoba będzie mogła w łatwy sposób uzyskać dostęp do innych platform, a w konsekwencji do wiadomości prywatnych i danych poufnych.

Złośliwe oprogramowanie

Cyberprzestępcy znają wiele sposobów na to, aby przejąć kontrolę nad komputerem swojej ofiary. Robaki komputerowe, adware, spyware czy ransomware to zaledwie część niebezpieczeństw, jakie czyhają na użytkowników sieci. Aby się przed nimi chronić, warto korzystać ze światłowodu i dobrego programu antywirusowego. Szybkie łącze usprawni pracę zapory przed przestępcami. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje łącze jest szybkie, wykonaj testu Internetu. INEA to jedna z firm, której łącze osiąga znakomite wyniki podczas testów.

Jak się chronić przed zagrożeniami?

Mając świadomość, na jakie niebezpieczeństwa można trafić podczas korzystania z Internetu, warto również wiedzieć, w jaki sposób się przed nimi uchronić. Oto kilka ważnych wskazówek pozwalających zachować bezpieczeństwo:

  • Korzystaj z programów antywirusowych, które w czasie rzeczywistym chronią urządzenie przed złośliwym oprogramowaniem.
  • Sprawdzaj szybkość Internetu, np. za pomocą testu Internetu INEA. Jeśli szybkość znacząco spadła w ostatnim czasie, a istnieje podejrzenie podłączenia się pod Wi-Fi obcych osób, należy zmienić hasło dostępu.
  • W miarę możliwości wybieraj połączenie światłowodowe zamiast LTE, aby osoby z zewnątrz nie mogły uzyskać dostępu do Twojej sieci.
  • Nie wchodź w linki z nieznanych źródeł oraz te, które wydają się podejrzane. Nie pobieraj załączników od nieznanych nadawców.
  • Twórz hasła, które składają się z wielu liter, znaków specjalnych oraz cyfr. Nie korzystaj z tego samego hasła na wszystkich platformach oraz stosuj logowanie dwuetapowe. Nie zapisuj haseł na publicznych urządzeniach i nie korzystaj z publicznego Wi-Fi.
  • Sprawdzaj, czy adres strony nie zawiera literówek i czy mają symbol kłódki.
zobacz także:  Pożyczki przez internet za darmo? Co trzeba koniecznie o nich wiedzieć?

Wybierając światłowód od INEA, możesz zapewnić sobie nie tylko komfortowe korzystanie z łącza, lecz także ochronę przed zagrożeniami w sieci. W ramach oferty można skorzystać z Pakietu Bezpieczeństwa INEA SAFE. Opcja ta składa się z dwóch modułów. Jeden z nich odpowiada za bieżące skanowanie urządzenia w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, natomiast drugi z nich chroni naszą tożsamość w sieci. Wykonaj test Internetu INEA i przekonaj się o skuteczności tego rozwiązania.

komentarze 2

  1. elwira pisze:

    Jak dla mnie to niewiele tu napisano. Powinniście podać przykład konkretnych przestępstwo internetowych. Na ich podstawie znacznie łatwiej omówić wszelkie zagrożenia z tym związane. One też pokazują, że nie tylko seniorzy się na nie łapią, ale i młodzi ogarnięci w sieci wyjadacze.

  2. Banan pisze:

    Zawsze się dziwię ludziom, którzy bez zastanowienia logują się do każdego darmowego wi-fi. Ja w miejscach publicznych korzystam tylko z danych mobilnych.

Dodaj Twój komentarz