czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Pekao Leasing i pieniądze z EBI, Płatności bezgotówkowe w Grecji

greckie ruiny

Spółka grupy Banku Pekao pozyskała środki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Na co zamierza je przeznaczyć?

Pieniądze z EBI dla Pekao Leasing

Pekao Leasing, będące spółką z grupy Banku Pekao, pozyskało z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 100 mln euro. Pieniądze te mogą być wykorzystywane na finansowanie inwestycji średnich i małych firm w środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, takie jak wydatki na badania i rozwój, przy czym całkowity koszt przedsięwzięcia nie powinien przekraczać 25 mln euro, a wsparcie EBI może sięgnąć 12,5 mln euro.

Pekao Leasing w komunikacie prasowym poinformowało, że pozyskana suma zostanie przeznaczona między innymi na poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii.

Greckie płatności bezgotówkowe

Grecki rząd ma nowy pomysł na walkę z gotówką i szarą strefą. Według informacji, jakie podaje „The Telegraph”, Alex Patelis, doradca ekonomiczny premiera, przedstawił pomysł, według którego Grecy będą musieli przynajmniej 30% swoich dochodów wydawać w sposób bezgotówkowy, a więc przelewami lub kartami płatniczymi. Do wymaganego minimum wliczane mają być też transakcje e-commerce oraz elektroniczne opłacanie rachunków.

zobacz także:  Ile płacisz za prąd? Ile kosztuje kWh z przesyłem w 2019 roku?

Co w sytuacji, jeśli podatnicy nie spełnią tych wymogów? W takim wypadku będą musieli zapłacić 22-procentowy domiar podatkowy od jego niewykorzystanej kwoty. W egzekwowaniu tych reguł mają pomóc banki, które będą przekazywać władzom informacje o wydatkach swoich klientów.

Do tej pory w wielu krajach obowiązywały już pewne mechanizmy, mające zniechęcać do posługiwania się gotówką przy większych operacjach, takie jak limity transakcji gotówkowych. Grecja, jednak jeżeli rzeczywiście wprowadzi kary za niespełnianie minimalnych wymogów, uczyni krok dalej niż pozostałe kraje.

Rekordowa inflacja w Chinach

Inflacja w Chinach jest największa od 8 lat. W listopadzie wyniosła 4,5% rdr wobec 3,8% odnotowanych miesiąc wcześniej. Ostatni raz takie tempo wzrostu cen zostało odnotowane w styczniu 2012 r.

Inflacja CPI rośnie tak szybko z powodu wzrostu cen żywności. Najszybciej rosną ceny wieprzowiny. Ulubione mięso Chińczyków (60%-80% konsumpcji mięsa w Państwie Środka) kosztuje już o ponad 37% więcej niż w październiku i dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

Wzrastające ceny wieprzowiny są skutkiem afrykańskiego pomoru świń. Według przewidywań ekspertów pogłowie świń może zmniejszyć się w tym roku przynajmniej o 100 mln sztuk, co stanowi 25%. W efekcie produkcja mięsa spadnie o jedną trzecią, czyli 20 mln ton.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Październik 2019

Sytuacja w Chinach ma też wpływ na polski rynek, ponieważ to właśnie Państwo Środka jest największym na świecie producentem, konsumentem i importerem wieprzowiny. Za mięso wieprzowe w październiku Polacy płacili o 14,1% więcej niż rok wcześniej.

Dodaj Twój komentarz