Czym jest lokata bankowa i jakie są jej rodzaje? Czy opłaca się ją założyć? Ile można na tym zyskać?
- Co to jest lokata?
- Jakie są rodzaje lokat?
- Konto oszczędnościowe czy lokata?
- Jak obliczyć zysk z lokaty?
Co to jest lokata?
Lokata jest jednym ze sposobów na oszczędzanie i pomnażanie pieniędzy. To rodzaj pożyczki, jakiej możemy udzielić bankowi. Bank otrzymuje możliwość obracania przez pewien czas naszymi pieniędzmi, a po upłynięciu określonego w umowie okresu, zwraca nam nasze środki powiększone o odsetki.
Jakie są rodzaje lokat?
W opisany wyżej sposób działa lokata terminowa. Ale wyróżniamy więcej rodzajów lokat. Lokata progresywna to taka, w której z każdym miesiącem rośnie oprocentowanie. Jej zaleta jest taka, że często mamy możliwość wypłaty środków po każdym zakończonym miesiącu lub kwartale bez utraty wypracowanych odsetek.
Niektóre banki proponują swoim klientom lokatę automatyczną. To taka, która jest zakładana automatycznie, jeśli saldo na koncie klienta przekroczy określoną kwotę – nadwyżka środków zostaje zablokowana i zaczyna się za nią naliczać oprocentowanie.
Lokata overnight, czy też nocna, to taka, której czas trwania wynosi zaledwie jedną noc. Najczęściej można ją założyć do godziny 15.00 danego dnia, a już nazajutrz środki mogą zostać na powrót przelane na rachunek lub wypłacone w placówce banku. Zysk z takiej lokaty jest niewielki, ale błyskawiczny.
Konto oszczędnościowe czy lokata?
Czy lokata to lepsze rozwiązanie niż konto oszczędnościowe? Czym różnią się te dwie opcje?
Z pewnością konto ma tę przewagę, że zgromadzone na nim środki możemy wypłacić w każdym momencie i to bez utraty odsetek. Podobnie możemy wpłacać dowolnie dodatkowe środki. Lokatę też można zazwyczaj zerwać w dowolnej chwili, ale wtedy wypracowane odsetki mogą przepaść.
Mamy też określone dokładnie limity konkretnych lokat. Są sumy, których nie możemy przekroczyć. Podana minimalna kwota od jakiej można założyć lokatę, oznacza, że w czasie jej trwania nie będziemy mogli wpłacać na nią dodatkowych środków.
Widać z tego, że konto oszczędnościowe jest lepszym wyjściem dla tych, którzy chcą regularnie oszczędzać i częściej wpłacać nieduże kwoty. Dla kogo więc nadaje się lokata? Jest ona dobrą opcją dla tych, którzy otrzymali jednorazowo większą kwotę i chcieliby ją przechować w ten sposób, by nie wystawiać się na pokusę wydawania tych oszczędności, a przy tym jeszcze zarobić. Możliwość utraty odsetek jest skutecznym psychologicznym zabezpieczeniem przez wycofaniem środków. Warto też zwrócić uwagę na to, że lokata o stałym oprocentowaniu założona na dłuższy termin może przynieść większy zysk niż krótkoterminowe depozyty.
Jak obliczyć zysk z lokaty?
Żeby dowiedzieć się, jaki będzie nasz zysk z lokaty, trzeba kwotę depozytu przemnożyć przez ilość dni utrzymywania lokaty, następnie wynik przemnożyć przez oprocentowanie w skali roku, a to wszystko jeszcze podzielić przez 365. Od otrzymanej sumy należy jeszcze odjąć 19-procentowy podatek Belki.