czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Świnka skarbonka

Konta oszczędnościowe i lokaty to dwie najpopularniejsze oferty banków, na ulokowanie i pomnażanie naszych oszczędności. Różnią się między sobą znacznie, tak pod względem formy, jak i możliwych zysków. Które z nich jest korzystniejsze? Co warto wybrać – lokatę czy konto oszczędnościowe?

Lokata – co to jest?

Lokata bankowa, albo inaczej lokata terminowa to forma inwestycji umożliwiającej pomnożenie kapitału. Najczęściej jest ona zawierana na określony czas od jednego miesiąca do 1 roku. Na podstawie określonej stopy procentowej i formy naliczania odsetek, otrzymuje się zysk z włożonej kwoty. Wiąże się to niestety zamrożeniem kapitału, ponieważ w trakcie trwania umowy nie ma możliwości dokładania do konta czy wyciągania z niego pieniędzy. W przypadku zerwania umowy najczęściej traci się naliczone odsetki, choć i to powoli się zmienia. Oprocentowanie może być różne – będzie to zależało przede wszystkim od banku i jego ustaleń, zazwyczaj jest jednak dosyć korzystne, wyższe niż w przypadku kont oszczędnościowych.

zobacz także:  Ile jest warta stara pralka? więcej niż Ci się wydaje! sprawdzamy ile może być warta stara pralka?

Dla pewności zawsze można jeszcze wykorzystać dostępny w sieci kalkulator zysku z lokat, by przed podjęciem decyzji obliczyć ile właściwie na takiej inwestycji zarobimy. Mając podstawowe dane, jak kwota, którą chcemy włożyć, okres trwania umowy, a także wysokość oprocentowania, takie obliczenia nie są trudne.

Jak działa konto oszczędnościowe?

W przypadku konta oszczędnościowego, mamy do czynienia z rachunkiem podobnym do standardowego ROR. Można dowolnie wpłacać i wypłacać gotówkę, jak również jest to najczęściej umowa długoterminowa, na czas nieokreślony. Jedyną różnicą jest oprocentowanie – wyższe niż na standardowym rachunku rozliczeniowym, jednak niższe niż na lokacie. Mimo to konto oszczędnościowe dzięki swojej swobodzie sprawia, że jest ono chętniej wybierane, ponieważ dostęp do pieniędzy mamy przez cały czas.

Ile kosztuje założenie i prowadzenie lokaty i konta oszczędnościowego?

W przypadku kont oszczędnościowych, ich założenie jest banalnie proste, jak również całkowicie darmowe. Inaczej jest jednak ich prowadzeniem i wiele będzie zależało przede wszystkim od banku. Można znaleźć wiele propozycji na zasadzie 3×0, czyli 0 zł za założenie, prowadzenie i przelewy, choć to ostatnie najczęściej dotyczy pierwszego przelewu, a każde następne jest płatne. Ceny bywają tutaj różne i zazwyczaj mieszczą się w granicach 3-10 zł w zależności od banku i zlecenia (przelew zewnętrzny lub wewnętrzny) oraz ilości przelewów w miesiącu. Do opłat należy doliczyć także podatek Belki.

zobacz także:  Stocznie w Niemczech – jaka jest ich kondycja? Największe niemieckie stocznie

Założenie lokaty także jest darmowe i można to zrobić już w ciągu kilku minut. Jeżeli jednak chodzi o koszty, prowadzenie takiego konta nie jest opłacone. Inna sprawa to fakt, że nie jesteśmy w stanie w trakcie trwania umowy dokonywać przelewów, jak i wpłacać czy wypłacać pieniądze. Możemy za to ponieść koszty w momencie wcześniejszego zerwania umowy. Nie płacimy wówczas nic bankowi, przepadają nam jednak naliczone odsetki lub bank wypłaca je po najniższej stawce.

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybrać?

Wybór tak naprawdę będzie zależał od nas i od tego, na czym nam bardziej zależy – na regularnym oszczędzaniu ze stałym dostępem do gotówki czy jednorazowym wyższym zyskiem, ale z koniecznością zamrożenia gotówki? Można także pójść na kompromis i jeżeli posiadamy większe oszczędności, podzielić je – część zostawiając na koncie oszczędnościowym i regularnie dokładać, a część przekazać na lokatę. Wariacji jest kilka, a dla pewności, najlepiej wcześniej dokładnie zapoznać się z ofertami banków.

Dodaj Twój komentarz