piątek, 26 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt na działkę – jakie możliwości dają banki?

Nowo wybudowany na działce dom

Wiele słyszy się o tym, że zakup działki wcale nie jest taki trudny, ponieważ i o sam grunt nie jest dziś wcale trudno. Komplikacje zaczynają się w momencie kiedy chcemy wziąć kredyt na zakup działki budowlanej lub samej działki bez konieczności budowania na niej domu. Zobacz jakie wymagania w tej kwestii mają banki i jakie mają możliwości kredytowania.

Jakie dokumenty będą konieczne, by wziąć kredyt na działkę budowlaną?

Zakup działki to poważne zobowiązanie finansowe. Tym bardziej, że udział kredytobiorcy w finansowaniu jest różnie traktowany przez banki. Niektóre z nich wymagają, od klienta nawet 40% wkładu własnego, natomiast inne udzielają kredytu w wysokości 100% wartości działki. Bank jednak przyjmuje, że kwota ta jest zabezpieczeniem kredytu w przypadku braku wkładu własnego. A jakich dokumentów wymaga bank od klienta? Jeśli chodzi o zakup działki budowlanej są to: odpis z Księgi Wieczystej nieruchomości, z której dana nieruchomość ma być wydzielona, akt notarialny sprzedaży działki lub jej przedsprzedaży.

zobacz także:  Kredyt dla młodych małżeństw szansą na własne lokum - zobacz warunki przyznania kredytu

Jeśli działka była darowizną to także umowa darowizny jak również dokument potwierdzający, że działka nadaje się pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną. Bardzo ważne jest, by przedłożyć bankowi zaświadczenie o aktualnym planie zagospodarowania terenu. Oprócz tego bank pewnie zażąda wypisu ewidencji gruntów i kopii mapy ewidencyjnej.

Kredyt na działkę – jakie warunki trzeba spełniać, by go otrzymać?

Nie oszukujmy się, bank nie udzieli kredytu na zakup działki pod budowę domu jeśli klient nie będzie miał zdolności kredytowej. Warto wiedzieć, że nie wszystkie banki będą skore do udzielenia kredytu wyłącznie na samą działkę bez wybudowania na niej domu. W przypadku nowo wybudowanej nieruchomości jest ona zabezpieczeniem kredytu, a kiedy chcemy kupić samą działkę musimy przedstawić bankowi inną nieruchomość. Kredyt na zakup działki może zostać udzielony tylko i wyłącznie na okres 35 lat, z tym, że o oprocentowaniu decyduje tu wielkość kredytu i wskaźnik LTV (wysokość kredytu w stosunku do wartości zabezpieczenia).

Możliwości kredytowania a zakup działki

Kredyt na budowę nie jest tym samym co kredyt hipoteczny. W przypadku tego pierwszego mamy mnóstwo formalności i dokumentów, które musimy przedstawić bankowi, takich jak potwierdzenie własności ziemi i zezwolenie na budowę domu. Warto wiedzieć także, że podczas budowy domu kredyt podlega tak zwanemu okresowi karencji, który wynosi około 2 lata. W tym czasie pożyczkobiorca nie musi regularnie spłacać kredytu. Wszelkie odsetki naliczane są tu między kwota pozostałą do spłacenia a wycena konkretnej nieruchomości.

zobacz także:  Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic, Szczyt UE... - przegląd 1 lipiec 2019

Jaki rodzaj kredytu wziąć na zakup działki?

Wydawać by się mogło, że kredyt na zakup działki musi być kredytem hipotecznym, jednak niekoniecznie. Kupując działkę możemy równie dobrze zaciągnąć kredyt gotówkowy. Spokojnie wystarczy on na pokrycie kosztów zakupu działki. Dlaczego wybór kredytu gotówkowego może okazać się o wiele lepszy? Na pewno minimalizuje on wszelkie formalności, których wymaga bank podczas udzielania kredytu hipotecznego. Z pewnością koszty tutaj będą wyższe, ale za to unikniemy wpłacania wkładu własnego, co bywa bardzo kłopotliwe.

Na przelanie kwoty kredytu gotówkowego na konto osobiste będziemy czekali tylko kilka dni, podczas gdy procedury przyznania kredytu hipotecznego trwają o wiele dłużej. Oczywiście jest to doskonałe rozwiązanie w przypadku kiedy mamy zamiar kupić samą działkę, bez zamiaru budowania na niej domu. Bowiem na zakup działki pod budowę konieczne jest wzięcie kredytu hipotecznego.

Warto pamiętać, że o wiele łatwiej jest wziąć kredyt hipoteczny na zakup działki i budowę domu. Jeśli natomiast będziemy chcieli załatwić te dwie kwestie załatwić osobno czyli najpierw kupić działkę, bank może zażądać innej nieruchomości lub udzielić kredytu na mniej korzystnych warunkach.

zobacz także:  Jaki kredyt hipoteczny najkorzystniejszy - na co zwracać uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Dodaj Twój komentarz