środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Kalkulator kredytu samochodowego – rata równa czy malejąca?

Jak wybrać najtańszy kredyt samochodowy? Musisz zwrócić uwagę nie tylko na wysokość oprocentowania, ale także rodzaj rat. Z pomocą naszego kalkulatora dowiesz się, ile miesięcznie będzie Cię korzystać zobowiązanie, jeśli wybierzesz raty malejące, a ile w przypadku rat równych.

Jaka rata w kredycie samochodowym, równa czy malejąca?

Warunki kredytu na samochód

Kredyt samochodowy przeznaczony jest na konkretny cel, jakim jest zakup pojazdu silnikowego, m.in samochodu osobowego, motocykla, motoroweru, skutera, przyczepy kempingowej, czy łodzi motorowej. Jest to równoznaczne z tym, że we wniosku o kredyt na auto należy dokładnie określić, w jaki sposób pieniądze będą wydatkowane oraz jaki pojazd (model, marka, rocznik) jest przedmiotem zakupu.

Kredyty samochodowe charakteryzują się niskim oprocentowaniem oraz korzystniejszymi warunkami od kredytu gotówkowego. Jest to jednak związane z zabezpieczeniami stosowanymi przez banki. W tym przypadku zabezpieczeniem może być zastaw rejestrowy, depozyt karty pojazdy czy przewłaszczenie. Oznacza to, że dopóki zadłużenie nie zostanie całkowicie spłacone, współwłaścicielem pojazdu jest bank i w przypadku zaprzestania regulowania rat, auto może przejść w całkowitą własność banku. Dodatkowo każdy pojazd zakupiony ze środków otrzymanych z kredytu samochodowego musi zostać objęty dodatkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym AutoCasco, konieczne jest także podpisanie cesji praw z polisy AC.

Jak wybrać najtańszy kredyt samochodowy?

W wybraniu najkorzystniejszej oferty pomóc mogą rankingi i porównania kredytów samochodowych. Przedstawiane są w nich warunki oferowane w różnych bankach, które można dokładnie sprawdzić w jednym miejscu, bez konieczności przeglądania stron każdego z banku z osobna. Ponadto można skorzystać z kalkulatora kredytu samochodowego, w którym wystarczy określić kwotę zobowiązania, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, by dowiedzieć się, ile wyniesie rata oraz jaki będzie całkowity koszt zadłużenia, uwzględniający oprocentowanie, prowizje etc.

W przypadku kredytów samochodowych ważne jest również, aby określić raty równe czy malejące. Czym się różnią i które z nich są korzystniejszym rozwiązaniem?

Jakie raty lepsze: równe czy malejące?

Co wybrać: kredyt z ratami równymi czy malejącymi? W przypadku zobowiązania z ratami równymi kredytobiorca przez cały okres spłaty zadłużenia co miesiąc wpłaca do banku kwotę o tej samej wysokości. Natomiast w drugim przypadku na początku klient płaci wyższe raty, które z czasem ulegają zmniejszeniu. Dlaczego jest to możliwe? Co miesiąc spłacana jest taka sama część zaciągniętego kapitału, co sprawia, że systematycznie maleje rata odsetkowa, która naliczana jest od stale zmniejszającej się kwoty zobowiązania.

Choć jest to bardziej korzystne rozwiązanie, trzeba wziąć pod uwagę, że początkowa rata malejąca jest na dużo wyższym poziomie, niż rata stała, co może być sporym obciążeniem dla budżetu domowego. W konsekwencji jednak całkowity koszt kredytu samochodowego jest mniejszy. Ponadto w tym wypadku opłaca się spłacić zadłużenie przed czasem, przy czym należy uważać, żeby taka opcja była darmowa.

Aby sprawdzić, co się bardziej opłaca, można skorzystać z kalkulatora kredytów samochodowych analizującego raty równe i malejące. Wystarczy podać takie dane jak kwota zobowiązania, okres kredytowania i oprocentowanie nominalne, aby narzędzie automatycznie wygenerowało dane dotyczące kosztów całkowitych w obu przypadkach. Ponadto podawana jest wysokość pierwszej i ostatniej raty, która rozdzielona jest kapitał oraz odsetki.

komentarze 4

 1. Kasia88 pisze:

  A czy każdy bank daje możliwość spłaty kredytu ratami malejącymi? Generalnie dużo praktycznych informacji tu jest, ale zastanawiam się, na ile są one uniwersalne i można się nimi kierować przy zaciąganiu kredytu w każdym banku?

 2. apostrofa pisze:

  Kasia88 moim zdaniem każdy bank powinien dać możliwość wyboru pomiędzy ratą równą i malejącą. Tylko wiele zależy od tego, jaki kredyt samochodowy bierzesz, bo jest ich kilka rodzajów. Tutaj omówiono chyba klasyczny. Przy balonowym na pewno nie masz rat malejących, tak jak i przy jednoratowym.

 3. Tabaluga pisze:

  W przypadku kredytu klasycznego – da się wziąć ratę malejącą. Tylko nie zawsze się to opłaca. Moim zdaniem zdecydowanie lepszy jest kredyt balonowym, o którym już tu wspomniano.

 4. Cezary pisze:

  Najlepiej spłacić kredyt samochodowy jak najszybciej. Ewentualnie można pomyśleć o leasingu samochodowym, klienci indywidualni również mogą się na niego zdecydować.

Dodaj Twój komentarz