czwartek, 20 czerwca 2024
HotMoney

Kalkulator kredytu samochodowego – koszt kredytu i wysokość rat

Kredyt samochodowy jest zobowiązaniem celowym, które umożliwia zakup upragnionego auta na korzystnych warunkach. Dowiedz się, jakie raty kredytu samochodowego będziesz spłacać oraz ile wyniesie koszt całego zadłużenia.

Sprawdź koszt kredytu samochodowego: kalkulator podpowie Ci jaki będzie orientacyjny koszt kredytu i raty. Możesz też sprawdzić co aktualnie przygotowały banki:

Czym jest kredyt samochodowy?

Czy kredyt samochodowy to dobry pomysł? Czasem to jedyne rozwiązanie, by stać się dumnym posiadaczem wymarzonego wozu. Trzeba jednak być ostrożnym z wyborem kredytu. Kalkulator kredytu samochodowego może nam pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Definicja kredytu samochodowego, nazywanego również kredytem motoryzacyjnym, nie należy do skomplikowanych. To po prostu rodzaj kredytu, który jest udzielany przez bank na ściśle określony cel – zakup pojazdu. Pojazdem tym może być motocykl, skuter, traktor, czy nawet łódź motorowa, nie ulega jednak wątpliwości, że najczęściej ten zastrzyk finansowych środków zaciągany jest w celu kupna samochodu osobowego.

Gdzie można wziąć kredyt samochodowy?

Jeśli nosimy się z zamiarem wzięcia kredytu na samochód używany bądź nowy, mamy do wyboru kilka możliwości. Można więc najzwyczajniej w świecie zwrócić się do banku, tak jak w przypadku innych kredytów. Ale kredyt można uzyskać również w autoryzowanym salonie danej marki. Niektóre z takich salonów współpracują z bankami w dziedzinie kredytowania klientów.

Czy warto brać kredyt w autoryzowanym salonie? W każdym razie nie zaszkodzi wypytać o szczegóły. Czasem może się okazać, że jest taniej niż w banku, a przy tej okazji mamy też możliwość wynegocjowania zniżki na samochód. Jeśli więc mamy realne szanse, żeby trochę zaoszczędzić, to chyba warto wziąć to pod uwagę i nie odrzucać tej opcji już na wstępie.

Jakie raty kredytu samochodowego?

Biorąc kredyt samochodowy, mamy pewne pole manewru, jeżeli chodzi o raty. Inaczej mówiąc, istnieją trzy typy kredytów samochodowych, które różnią się między sobą właśnie gdy chodzi o kwestię rat.

Kredyt standardowy spłaca się podobnie jak klasyczny kredyt gotówkowy, a zatem co miesiąc spłacamy raty, powiększone o odsetki, a czas spłaty może być bardzo różny – od 6 miesięcy do nawet 10 lat.

Alternatywą jest kredyt jednoratowy, specjalność banków samochodowych. Tutaj kwotę wpłacamy za jednym razem w umówionym terminie, najczęściej po upływie roku od zawarcia umowy. Zaletą takich kredytów jest brak oprocentowania. Ale są i minusy – wymaga się tu od nas dużej wpłaty własnej, wynoszącej zwykle aż połowę wartości samochodu.

Wreszcie możemy także zdecydować się na kredyt balonowy. Jest nisko oprocentowany, a spłata podzielona jest na nieduże miesięczne raty. Przez czas trwania umowy spłacamy 80% wartości auta, a w ostatniej racie musimy pokryć pozostałe 20%. Zaletą tego rodzaju kredytu jest brak konieczności wniesienia wpłaty własnej.

Jaki jest koszt kredytu samochodowego?

Jeśli chcemy wiedzieć, ile w sumie będzie nas kosztował kredyt, warto skorzystać z kalkulatora kredytów samochodowych. W wyborze najtańszego kredytu samochodowego kalkulator taki jest niezwykle przydatnym narzędziem. W sprawie kredytu samochodowego dla firm kalkulator również okaże się pomocny.

Działanie kalkulatora kredytu samochodowego nie jest skomplikowane. Niektóre gromadzą informacje o produktach finansowych współpracujących z danym serwisem banków, dzięki czemu pokazują od razu te oferty, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania. Dokonanie porównania kredytów samochodowych w ten sposób nie nastręcza problemów.

Inne kalkulatory pomagają po prostu dokonać potrzebnych obliczeń – można z ich pomocą w prosty i szybki sposób wyliczyć przewidywaną wysokość rat i całkowity koszt kredytu. Obsługa jest praktycznie intuicyjna. Określamy kwotę kredytu, jego oprocentowanie oraz okres kredytowania. W ten sposób dowiemy się, czy oferta danego banku rzeczywiście spełnia nasze oczekiwania i jest warta uwagi.

Oczywiście korzystając z kalkulatora kredytów samochodowych, powinniśmy orientować się, na jakie wartości przede wszystkim zwracać uwagę. Jeśli chcemy wiedzieć, ile będzie nas kosztował kredyt samochodowy, powinna nas interesować Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ w obliczaniu rzeczywistych kosztów nie wystarczy uwzględnić jedynie wartości nominalnego oprocentowania kredytu. Trzeba wziąć pod uwagę również pozostałe koszty.

Na wysokość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania wpływają więc takie czynniki jak wysokość kredytu i okres spłaty, aktualnie obowiązujące stopy procentowe, prowizja banku, nasza zdolność kredytowa, a nawet parametry samochodu (im starszy pojazd, tym oprocentowanie jest wyższe).

komentarze 4

 1. automaniak pisze:

  Mi wyszły bardzo wysokie raty :/ Ale jeszcze w banku będę to sprawdzać, może ten kalkulator coś źle policzył.

 2. Bartek pisze:

  A mnie zainteresował ten kredyt jednoratowy, nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takim… Rozumiem, że skoro nie płaci się oprocentowania, to muszą być jakieś inne koszty związane z tym kredytem?

 3. chyba lepiej za gotówkę pisze:

  Chyba lepiej za gotówkę kupić samochód. Moim zdaniem jeśli kredyt, to tylko hipoteczny. Resztę rzeczy z powodzeniem można mieć oszczędzając regularnie.

 4. lepszy leasing pisze:

  A może lepiej pomyśleć o leasingu, a nie o kredycie samochodowym? To rozwiązanie nie tylko dla firm, można wziąć leasing konsumencki.

Dodaj Twój komentarz