wtorek, 3 grudnia 2024
HotMoney
kredyt-jak-obliczyć-wysokość-rat

Chcesz wziąć kredyt, ale nie potrafisz się zdecydować? Przedstawiamy najważniejsze wskazówki dotyczące tego produktu bankowego. Podpowiadamy, jaki kredyt warto wybrać oraz jak obliczyć wysokość rat, odsetki i czas spłaty kredytu.

Rodzaje kredytów

Czym właściwie jest kredyt bankowy? Jest to nic innego jak umowa pomiędzy bankiem a kredytobiorcą. Zgodnie z tą umową bank zobowiązuje się udostępnić określoną kwotę na określony czas i (niekiedy) cel, z kolei kredytobiorca zobowiązuje się oddać tę kwotę z należnym wynagrodzeniem w postaci odsetek i prowizji. O kredyt mogą starać się zarówno osoby fizyczne jak i podmioty gospodarcze.

Wśród tych pierwszych można wyróżnić kilka najpopularniejszych produktów, czyli kredyt hipoteczny (długoterminowy, udzielany na konkretny cel), kredyt gotówkowy (krótko- lub długoterminowy, udzielany na dowolny cel) oraz kredyt samochodowy (udzielany wyłącznie na zakup pojazdu silnikowego). A jak obliczyć koszt tych kredytów, ich czas spłaty i wysokość poszczególnych rat?

Kalkulator czasu spłaty kredytu

Jak już wspomnieliśmy, kredyty bankowe mogą być krótko- lub długoterminowe, w zależności od ich rodzaju. Dłuższy czas spłaty kredytu pozwala na większą liczbę rat, więc wydawałoby się, że jest korzystniejszy. Jednak musimy pamiętać, że dłuższy okres kredytowania to także coraz wyższe odsetki… Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skorzystać z kalkulatora czasu spłaty kredytu, który wyliczy ilość rat, na jaką będzie rozbity nasz kredyt oraz ilość lat, przez które będziemy musieli go spłacać. Wystarczy, że podamy tam kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na spłatę jednej raty, całościową kwotę kredytu, oprocentowanie i typ rat.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych listopad 2019

kredyt-czas-spłaty-kredytu

Jak obliczyć wysokość rat?

Każda rata składa się z dwóch elementów: z części kapitałowej i odsetkowej. Rata kapitałowa to część pożyczonej kwoty kredytu, z kolei odsetkowa jest zależna od oprocentowania. Dodatkowo, raty mogą być stałe lub malejące. Te pierwsze, jak wskazuje nazwa, są takie same przez cały okres kredytowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy ostatnia z rat jest ratą wyrównującą (wtedy może się różnić od pozostałych). Z kolei malejące oznaczają, że na początku będziemy płacić więcej, jednak z czasem wysokość raty będzie maleć.

Obliczenie wysokości tych rat nie jest proste. W tym celu można korzystać ze specjalnych wzorów, które znajdziemy w internecie. Jednak te rozwiązanie okaże się bardzo czasochłonne i łatwo możemy w nim popełnić błąd. Dlatego lepszym rozwiązaniem znów okaże się internetowy kalkulator.

Kalkulator kredytowy – RRSO

Kalkulator RRSO to najszybszy sposób na sprawdzenie, ile w rzeczywistości zapłacisz za pożyczone od banku pieniądze. Korzystając z tego kalkulatora, warto pamiętać, że Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania nie jest tożsama z roczną stopą oprocentowania i uwzględnia ona wszystkie dodatkowe opłaty, jakie związane są z zaciągnięciem kredytu.

zobacz także:  Jak skonsolidować kredyty?

1 komentarz

  1. Blueberry pisze:

    Ja zawsze korzystam z kalkulatorów kredytowych. W kilka sekund wszystko wyliczą, wystarczy podać interesujące nas dane i gotowe.

Dodaj Twój komentarz