sobota, 14 września 2024
HotMoney

Odwrócona hipoteka – co to jest? Dlaczego jest źle postrzegana w kontekście emerytów?

Klucz w zamku w drzwiach

O odwróconych hipotekach głośno było w Polsce kilka lat temu, kiedy dopiero zaczęły pojawiać się na rynku. Dziś wiemy o nich znacznie więcej i można zauważyć, że nie brakuje osób, które decydują się na takie wsparcie finansowe podczas okresu emerytalnego. Czym zatem jest odwrócona hipoteka i na czym ona polega?

Odwrócona hipoteka – co to jest?

Odwrócona hipoteka to usługa, której celem jest zmiana aktywów trwałych, czyli nieruchomości, w płynne środki finansowe, które mogą być wykorzystywane podczas okresu emerytalnego. Można więc powiedzieć, że jest to uwolnienie zgromadzonego majątku z prawem do zamieszkiwania nieruchomości. Wyróżnić można dwa rodzaje odwróconej hipoteki. Pierwsza z nich to model kredytowy. Opiera się on na udzieleniu pożyczki lub kredytu, który jest zabezpieczony hipoteką. Zobowiązanie zostaje spłacone ze środków uzyskanych ze sprzedaży danej nieruchomości. Natomiast drugi rodzaj to model sprzedażowy. Wiąże się on z przeniesieniem prawa własności do nieruchomości, przy czym zapewnione jest dożywotnie mieszkanie i korzystanie z mieszkania czy domu, a także pobieranie z tytułu wartości aktywów trwałych dodatkowych świadczeń pieniężnych.

zobacz także:  Ile kosztuje OC i AC? Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC i AC?

Odwrócona hipoteka w Polsce

W Polsce model kredytowy nazywany jest Odwróconym Kredytem Hipotecznym. To produkt finansowy regulowany specjalną Ustawą o odwróconym kredycie hipotecznym z 2014 roku. Model sprzedażowy natomiast określany jest rentą dożywotnią, rentą hipoteczną czy dożywotnim świadczeniem pieniężnym. On również regulowany jest przepisami prawnymi, dostępne są one w Kodeksie Cywilnym. Na polskim rynku finansowym model sprzedażowy pojawił się w 2008 roku.

Kto korzysta z odwróconej hipoteki?

Odwrócone hipoteki są szczególnie popularne wśród osób, które pobierają świadczenia emerytalne, jednak nie są one na tyle wysokie, by móc zaspokoić ich potrzeby. Oczywiście te osoby muszą posiadać własne mieszkanie lub dom. Skąd takie zainteresowanie tymi produktami finansowymi? Głównie z powodu niskich świadczeń wypłacanych przez ZUS. Wiele osób nie jest w stanie pokryć za nie wydatków nie tylko na nieruchomość, ale i na codzienne życie czy leczenie. W dodatku wydłuża się średnia długość życia seniorów, nic więc dziwnego, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie finansowe.

Dlaczego odwrócona hipoteka jest źle postrzegana?

Wokół odwróconych hipotek narasta jednak wiele kontrowersji. Głównie dotyczą one przekonania, że dzięki takim produktom wykorzystywana jest naiwność starszych osób. Bulwersują się także ci, którzy mieliby odziedziczyć po seniorze daną nieruchomość. Dlaczego? Ponieważ tracą oni ustawowo możliwość otrzymania mieszkania czy domu, a pozostała masa spadkowa będzie zwyczajnie niska i bardzo często jeszcze do podziału. Jeśli jednak seniorzy zdecydują się na model kredytowy, osoby które dziedziczą mogą w ciągu roku spłacić wypłacone pieniądze, które były przeznaczone dla kredytobiorcy i zachować prawo do nieruchomości.

zobacz także:  Kalkulator kredytu hipotecznego, na czym polega? Czy jest dokładny?

1 komentarz

  1. Angelika pisze:

    Sądzę, że to decyzja starszych osób. Jeśli wolą dostawać pieniądze na godne życie na emeryturze w zamian za to, że oddadzą nieruchomość komuś innemu niż rodzina – czemu nie. Zwłaszcza, jeśli rodzina ma w głębokim poważaniu taką osobę i o nią nie dba.

Dodaj Twój komentarz