poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney

Sprzedaż odziedziczonego mieszkania – kiedy nie zapłacisz podatku?

Puste pomieszczenie mieszkalne

Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości jest opodatkowana, ale są przypadki kiedy za sprzedane mieszkanie nie zapłacisz podatku. Sam brak konieczności zapłacenia podatku za sprzedaną nieruchomość może nastąpić z różnych przyczyn. Warto je poznać.

Czy płaci się podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

Sprzedaż odziedziczonych mieszkań jest opodatkowana. Sprzedaż odziedziczonego mieszkania podlega opodatkowaniu jeśli nastąpi przed upływem 5 lat od jej nabycia na drodze spadkowej. Do tego czasu w związku ze sprzedażą nieruchomości należy zapłacić podatek dochodowy i złożyć z tego względu deklarację PIT. Pięcioletni okres jest wtedy liczony od momentu nabycia nieruchomości.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży odziedziczonego mieszkania?

Jeśli w terminie 14 dni od dnia zbycia odziedziczonej nieruchomości złożysz oświadczenie, że uzyskane pieniądze przeznaczasz na zakup innej nieruchomości, wtedy będziesz zwolniony z podatku dochodowego. Musisz jednak wykazać, że sprzedaż pozwoliła ci zaspokoić najważniejsze potrzeby mieszkaniowe. W przypadku kiedy nie nabędziesz innej nieruchomości lub na kupno mieszkania nie wydasz całej kwoty musisz zapłacić podatek najpóźniej następnego dnia po upływie dwóch lat od sprzedaży. Jednak i tu musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia odsetek za okres minionych dwóch lat, kiedy dokonałeś sprzedaży mieszkania. Aby odroczyć kwestię płacenia podatków za mieszkanie na sprzedaż należy złożyć specjalne oświadczenie na wypadek nabycia innej nieruchomości.

zobacz także:  Kredyt mieszkaniowy - jakie dochody musisz mieć, aby ubiegać o kredyt na mieszkanie?

Wiedz, że PIT-u nie musisz płacić także po upływie 5 lat od nabycia dziedziczonego mieszkania. Okres pięcioletni liczy się tu od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Sprzedaż mieszkania – jaki podatek należy zapłacić?

Obowiązujące przepisy mówią o tym, że podatek PIT od sprzedaży dziedziczonego mieszkania wynosi 19% dochodu czyli przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości pomniejszonego przez koszty uzyskania tego przychodu. Oznacza to, że koszty te muszą dotyczyć wybudowania nieruchomości lub jej nabycia i musi to być odpowiednio udokumentowane. Oczywiście kwotę możemy też powiększyć o nakłady finansowe, które były konieczne by zwiększyć wartość nieruchomości. Podatek od sprzedaży mieszkania trzeba zapłacić w terminie złożenia zeznania podatkowego za rok podatkowy, w którym nastąpiło zbycie.

Jakie są ulgi podatkowe przy sprzedaży nieruchomości?

Niestety możliwość skorzystania z ulg podczas sprzedaży mieszkania czy nieruchomości nie jest w naszym kraju ujednolicona. W dużej mierze ulgi te zależą od daty wybudowania lub nabycia danej nieruchomości. W przypadku nieruchomości nabytych lub wybudowanych w okresie od 1 stycznia 2007 roku do 31 grudnia 2008 roku sprzedającemu przysługuje ulga meldunkowa. Obowiązuje ona wtedy kiedy podatnik był zameldowany w lokalu przynajmniej przez okres 12 miesięcy przed datą jej sprzedaży. Wtedy dochody ze zbycia nieruchomości lub mieszkania są wolne od podatku.

zobacz także:  Czy aktualizacja prawa lokatorów uderza w interesy inwestorów na rynku nieruchomości?

Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2009 roku wprowadzono kolejną ulgę zwaną mieszkaniową. Obowiązywała ona w przypadku kiedy od dwóch lat po zbyciu nieruchomości dochód został wydany na inne cele mieszkaniowe. Okres tych 2 lat liczy się tu od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie. Własne cele mieszkaniowe są tu rozumiane jako zakup domu, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, budowa, remont lub przystosowanie mieszkania, wydatki na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych.

Odziedziczony dom na sprzedaż można wystawić, bez ponoszenia kosztów podatkowych, dopiero po 5 latach od jego nabycia. Oczywiście jeśli przed terminem sprzedasz nieruchomość i wykażesz, że dochód został przeznaczony na zakup innej nieruchomości lub mieszkania także nie zapłacisz podatku.

1 komentarz

  1. bunny pisze:

    Osobiście uważam, że w tej chwili lepszym rozwiązaniem jest wynajmowanie mieszkania niż jego sprzedaż. Chyba, że nie mamy absolutnie czasu na zajmowanie się wynajmem lub mieszkamy bardzo daleko.

Dodaj Twój komentarz