czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Kiedy wybrać kredyt hipoteczny, a kiedy gotówkowy?

banknoty w dłoni

Jaki wybrać kredyt – hipoteczny czy gotówkowy? Czym się różnią? Jakie są ich wady i zalety??

Rozmiar kredytu

W teorii rozmiar kredytu gotówkowego może być dowolny. Praktyka jednak mówi co innego – taka usługa finansowa opiewa zwykle na stosunkowo niskie sumy. To kredyt hipoteczny pozwala pożyczyć potężne kwoty, zaczynające się od kilkuset tysięcy złotych, a dochodzące, w przypadku większych nieruchomości, nawet do miliona. Większe sumy wiążą się też oczywiście z dłuższym czasem spłaty. Kredyt gotówkowy zaciągany jest na krótszy termin, natomiast hipoteczny jest zobowiązaniem nie tyle na lata, co na całe dekady – 30 lat to w Polsce standard.

Koszty kredytu

Wzięcie kredytu gotówkowego będzie nas więcej kosztowało. Oczywiście to, ile ostatecznie zapłacimy, zależeć będzie od konkretnej oferty bankowej, ale nawet w tych najkorzystniejszych kredyt gotówkowy jest wyżej oprocentowany niż hipoteczny. Oprocentowanie kredytu hipotecznego to w większości przypadków około 4% w skali roku, podczas gdy kredyty gotówkowe mają oprocentowanie w granicach 8%-10% w skali roku. A do tego doliczyć trzeba jeszcze koszty dodatkowe, takie jak prowizje i ubezpieczenia.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową?

Ale kredyt hipoteczny jest tym finansowo korzystniejszym jeszcze z innego powodu. Ponieważ jest zobowiązaniem długoterminowym (a zatem czas spłaty jest znacznie dłuższy), miesięczne raty są tu dużo niższe.

Zabezpieczenie kredytu

Jedną z istotnych różnic między tymi dwoma rodzajami kredytu jest kwestia zabezpieczenia. W przypadku kredytu gotówkowego bank może żądać poręczenia albo zabezpieczenia majątkowego. Jeśli chodzi o kredyt hipoteczny, sprawa przedstawia się inaczej – tutaj zabezpieczeniem staje się hipoteka nieruchomości, której zakup zamierzamy dzięki kredytowi sfinansować. A to oznacza, że jeżeli nie uda nam się dotrzymać zobowiązań, prawa do nieruchomości przejdą na bank.

Procedura weryfikacyjna

Oczywiście nie każdy, kto ubiega się o kredyt, może liczyć na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Jakie więc stosowane są procedury? Przy kredycie gotówkowym sprawa jest dosyć prosta – liczy się tylko nasza zdolność kredytowa. Będziemy więc musieli dostarczyć zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, a poza tym kredytodawca sprawdzi naszą historię kredytową.

Przy kredycie hipotecznym są już komplikacje. Bo i owszem, również sprawdza się historię kredytową, ale to nie wszystko. Bank bierze pod uwagę także wartość nieruchomości, na którą jest hipoteka, i ocenia, czy w sytuacji, jeśli przejdą na niego prawa do niej, będzie mu ją łatwo sprzedać. Jeżeli nieruchomość jest z jakiegoś powodu problematyczna (na przykład znajduje się w niedogodnej lokacji), możemy spotkać się z odmową, nawet jeśli naszej zdolności kredytowej nie można nic zarzucić.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny - dla kogo? Kto ma szanse, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Jaki kredyt wybrać?

To, na który typ kredytu się zdecydujemy, zależeć będzie od celu, na który chcemy zdobyć pieniądze, oraz od samej kwoty. Jeżeli chodzi o kwestie czysto finansowe, prawie zawsze bardziej opłacalny okaże się kredyt hipoteczny. Wyjątkiem od tej reguły jest sytuacja, gdy do sfinansowania celu mieszkaniowego brakuje nam niewielkiej kwoty, a zadłużenie zamierzamy spłacić już w ciągu kilkunastu miesięcy.

Kredyt gotówkowy może być lepszym rozwiązaniem, jeżeli będą się dla nas liczyć inne kwestie niż tylko finansowe. Może nas do niego przekonać możliwość sfinansowania kilku różnych celów, brak konieczności ustanawiania hipoteki na nieruchomość, a także szybkość, z jaką przyznawane są środki. Jeżeli zależy nam na czasie, bo potrzebujemy pieniędzy jak najszybciej, kredyt gotówkowy może być tą bardziej odpowiadającą nam opcją.

Dodaj Twój komentarz