Oprocentowanie jest jednym z najważniejszych parametrów wpływających na koszt kredytu gotówkowego. W wielu przypadkach to jednak nie jest wszystko – trzeba zwracać uwagę także na inne czynniki zwiększające koszt zobowiązania. A jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? Podpowiadamy.
- Kredyt gotówkowy – co wchodzi w jego koszt?
- Oprocentowanie pożyczki gotówkowej a RRSO
- Porównywarka kredytów gotówkowych
Kredyt gotówkowy – co wchodzi w jego koszt?
Kredyt gotówkowy to pożyczka pieniężna, która udzielana jest przez banki. Inaczej nazywa się go kredytem konsumenckim, a jego najistotniejszą cechą jest to, że środki pozyskane w ten sposób można przeznaczyć na dowolny cel.
Sprawdzając kalkulator kredytu gotówkowego większość użytkowników zwraca uwagę na oprocentowanie. Nic dziwnego, ponieważ to ono w głównej mierze wpływa na koszt zobowiązania. Na jego podstawie obliczane są odsetki, na których najwięcej zarabiają banki. Ponadto oprocentowanie może być stałe lub zmienne. W pierwszym przypadku klient co miesiąc płaci określoną wysokość raty. Gdy jednak kredytobiorca zdecyduje się na oprocentowanie zmienne, jego wysokość zależeć będzie od aktualnej wysokości stóp procentowych.
To jednak nie jedyne koszty, o których musisz wiedzieć. Zwykle pobierana jest też prowizja, czyli opłata za udzielenie zobowiązania. Uważać trzeba natomiast na oferty bez prowizji – często pobierana jest wtedy wyższa marża lub konieczne jest dokupienie ubezpieczenia.
Natomiast polisa to kolejny koszt. Co prawda według polskich przepisów nie może być obowiązkowa, w praktyce jednak, jeśli się na nią nie zdecydujesz, możesz nie posiadać odpowiedniej zdolności kredytowej. Taka sytuacja ma jednak miejsce wtedy, gdy starasz się o wyższą kwotę.
Ponadto musisz mieć świadomość tego, że w bankowości istnieje tzw. cross-sell. Polega to na sprzedaży dodatkowych produktów bankowych, takich jak konto osobiste lub karta kredytowa.
Oprocentowanie pożyczki gotówkowej a RRSO
Jeśli często sprawdzasz ranking kredytów gotówkowych, to pewnie zwróciłeś uwagę na to, że obok oprocentowania zwykle podaje się RRSO. Czym jest ten wskaźnik? To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Pokazuje, jaki w praktyce może być koszt kredytu – uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale właśnie prowizję i dodatkowe opłaty.
Przy czym trzeba wiedzieć, że RRSO uwzględnia też wartość pieniądza w czasie. Z tego względu, nawet jeśli bank nie pobiera żadnych dodatkowych opłat, to RRSO nigdy nie będzie równe oprocentowaniu – w takich przypadkach jest nieznacznie wyższe.
Porównywarka kredytów gotówkowych
Podsumowując: jak znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? Po pierwsze, warto korzystać z porównywarek i kalkulatorów kredytów konsumenckich. Dlaczego? Ponieważ one zbierają oferty z kilkunastu banków i przedstawiają je w jednolity sposób. Dzięki temu można szybko zorientować się, jakie warunki panują w poszczególnych placówkach i gdzie w praktyce jest najtaniej.
Co istotne, zwracać należy uwagę nie na oprocentowanie, lecz na RRSO – jest to bardziej obiektywny wskaźnik, dzięki niemu nie musisz żmudnie analizować oprocentowania czy prowizji.
Na koniec chcielibyśmy wspomnieć o jeszcze jednej kwestii: im o wyższą sumę się starasz, tym bank wymagać będzie od Ciebie spełnienia większej ilości warunków. Dokładniej sprawdzi Twoją zdolność kredytową, pisząc w skrócie – będzie chciał się zabezpieczyć przez ryzykiem niewypłacalności. Ale też często wtedy obniża oprocentowanie. Przykładowo, wybierając kredyt gotówkowy bez zaświadczeń będziesz musiał liczyć się z wyższymi kosztami, które zminimalizują ponoszone ryzyko.