wtorek, 16 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje prawo jazdy? Ile kosztują dodatkowe egzaminy w WORD?

kierowca za kierownicą

Prawo jazdy – żeby je zdobyć, trzeba wykazać się nie tylko wiedzą i umiejętnością radzenia sobie za kółkiem. Musimy dysponować też odpowiednimi funduszami. Jakiego rzędu sumy wchodzą tu w rachubę?

Jakie wydatki przed rozpoczęciem kursu?

Kto zamierza zdobyć wymarzone prawo jazdy, musi być gotowy na to, że nie tylko kurs i egzaminy swoje kosztują – pierwsze wydatki czekają go, zanim jeszcze w ogóle rozpocznie szkolenie. Na początek trzeba zrobić badania lekarskie. Pozwolą one określić, czy dany kandydat może prowadzić samochód. Chodzi tu o sprawdzenie, czy nie ma jakichś zdrowotnych przeciwwskazań. W ten sposób dowiemy się, czy nasz udział w szkoleniu ma w ogóle sens. Lekarz określi też, na jak długo może nam zostać wydane prawo jazdy. Koszt badań to około 200 zł.

Ale i to jeszcze nie wszystkie wydatki, na jakie musimy się nastawić przed przystąpieniem do kursu. Trzeba założyć PKK, czyli Profil Kandydata na Kierowcę – elektroniczny dokument zawierający nasze dane, generowany w systemie przez wydział komunikacji starostwa powiatowego.

zobacz także:  Ile kosztuje rozwód?

Samo złożenie wniosku nie pociąga za sobą opłat, ale żeby założyć PKK, niezbędne jest zdjęcie. Nie ominie nas zatem wizyta u fotografa, a ponieważ możliwość zakupu jednego tylko zdjęcia to rzadkość, musimy nastawić się na kupno przynajmniej czterech, co wiąże się z opłatą w okolicach 20-30 zł.

Ile kosztuje kurs na prawo jazdy?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi. Ceny są zróżnicowane. Ich wysokość zależy od tego, jaką wybierzemy szkołę – na koszty wpływ ma jej renoma oraz udostępniane przez nią kursantom materiały. Ceny zatem mają rozpiętość od 800 do nawet ponad 2000 zł. Część szkół umożliwia rozłożenie płatności na raty, ale czasem za tę możliwość trzeba dopłacić 50 czy 100 zł.

Istnieje też zależność między wysokością opłaty, a miastem, w którym robimy kurs. Taniej jest na wschodzie i południu Polski, w miastach takich jak Białystok, Lublin czy Katowice. Najwyższe ceny znajdziemy w Warszawie (co nie jest zaskoczeniem), Gdańsku i Szczecinie. Tutaj 1800 zł to podstawa, od której ceny kursów dopiero startują, a sięgnąć mogą pułapu 2500 zł.

zobacz także:  Rodzaje ubezpieczeń – kiedy warto się ubezpieczyć?

Standardowy kurs trwa od pięciu do siedmiu tygodni, natomiast przyśpieszony około trzech. Warto zdawać sobie sprawę, że im krótszy kurs, tym z reguły droższy. Po raz kolejny okazuje się, że czas to pieniądz. Jakkolwiek ustalenie czasu kursu pozwala na pewną elastyczność, nie można uniknąć 30 godzin jazdy. To niezbędne minimum, w praktyce jednak niewielu kursantów okazuje się tak uzdolnionych, by to im wystarczyło do dobrego opanowania jazdy autem. Często więc koniecznością staje się wykupienie dodatkowych jazd, aż do skutku. Ich koszt to od 40 do 60 zł za jazdę.

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy?

I wreszcie egzaminy. W przypadku kategorii B egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, a praktyczny 140 zł. Inne kategorie są droższe – uprawnienia na motocykle o 40 zł, a na autobusy i samochody ciężarowe o 60 zł. Zarówno egzamin teoretyczny jak i praktyczny są obowiązkowe, jednak w sytuacji, gdy uda nam się zdać teoretyczny, przez pół roku będziemy mogli podchodzić tylko do praktycznego.

Jakie jeszcze opłaty trzeba wziąć pod uwagę?

Jeżeli uda nam się zdać egzamin, będziemy musieli złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy, co kosztuje 100,50 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje przedłużenie pożyczki w parabankach?

Od tego roku w przepisach dotyczących prawa jazdy mają pojawić się zmiany i one również pociągną za sobą pewne koszty. Na przykład obowiązkowy kurs dokształcający z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego organizowany przez WORD ma kosztować 100 zł. Dodatkowe 200 zł trzeba będzie zapłacić natomiast za szkolenia praktyczne dotyczące zagrożeń w ruchu drogowym.

1 komentarz

  1. prawo_jazdy pisze:

    Jeśli chodzi o termin ważności egzaminu teoretycznego, to od kilku lat jest on nieograniczony. Wystarczy raz zdać teorię, a potem można podchodzić do praktyki nawet latami bez konieczności powtórki.

Dodaj Twój komentarz