piątek, 19 kwietnia 2024
HotMoney

Kredyt konsolidacyjny co to jest? Na czym polega konsolidacja kredytów?

Pieniądze wystające z portfela

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy, który często jest jedynym rozwiązaniem, kiedy ktoś nie radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Polega on na połączeniu wszystkich kredytów w jeden dług, który ma wspólną ratę do spłaty. Co trzeba wiedzieć o kredycie konsolidacyjnym i czy warto się na niego zdecydować?

Kredyt konsolidacyjny – co to jest i jak działa?

Kredyt konsolidacyjny to dobry sposób na to, by połączyć kilka kredytów w jeden. Najważniejsze jest to, że ten produkt finansowy charakteryzuje się jednakową stopą procentową oraz niższą miesięczną ratą, dzięki czemu osoby, które mają problemy ze spłatą uzyskują korzystne dla swojego budżetu możliwości spłaty. Wspólny jest także okres kredytowania tych wszystkich produktów.

Kredyt konsolidacyjny dopuszcza możliwość łączenia różnych produktów finansowych. Połączyć można więc kredyty gotówkowe, ratalne, samochodowe, karty kredytowe, a nawet zadłużenia bieżących rachunków.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Aby uzyskać kredyt konsolidacyjny niezbędne jest przedstawienie konkretnych dokumentów. Jest to dowód osobisty, zaświadczenie o rodzaju zatrudnienia i wysokości otrzymywanych dochodów. Bywa też, że osoba starająca się o taki kredyt może zostać poproszona o wyciąg z konta bankowego. Oprócz takich podstawowych dokumentów należy przedstawić także umowy kredytowe zaciągniętych zobowiązań. Znana musi być wysokość miesięcznych rat, harmonogram spłat itp. Bank musi mieć też potwierdzenia, że ostatnie wpłaty się odbyły.

zobacz także:  Trudne kredyty firmowe. Co zrobić, gdy bank odmawia?

Podczas analizowania sytuacji kredytobiorcy brana pod uwagę jest także jego historia kredytowa. Sprawdza się ją w BIK, czyli w Biurze Informacji Kredytowej. Banki zwracają także uwagę na zdolność kredytową, by móc ocenić, na jakie miesięczne zobowiązania może sobie pozwolić kredytobiorca.

Oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego

Celem kredytu konsolidacyjnego jest umożliwienie kredytobiorcy spłat. Nic więc dziwnego, że oprocentowanie może być niższe niż w przypadku podjętych wcześniej zobowiązań. Dzieje się to też z innego powodu. Wydłużony zostaje okres kredytowania, więcej jest rat do spłaty, a zatem są one niższe.

Porównywanie kredytów konsolidacyjnych

Przed podjęciem decyzji warto dobrze się zastanowić, by wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny. Należy więc przeglądać specjalne rankingi kredytów konsolidacyjnych, by móc wybrać korzystny dla nas produkt. Można też skorzystać z kalkulatorów kredytów konsolidacyjnych, które dokonają symulacji i wyliczą, ile wynosiłaby przewidywana rata do spłaty przy obecnych zobowiązaniach finansowych. Aby móc skorzystać z takich narzędzi, wystarczy wpisać podstawowe informacje jak kwota i okres kredytowania. Po chwili ukażą się oferty konkretnych banków, w których będzie można sprawdzić, jakie jest oprocentowanie, RRSO, prowizja, rata, ale i całkowita kwota do spłaty.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Wady i zalety

Kredyt konsolidacyjny dla zadłużonych

Kredyt konsolidacyjny nie zawsze może być udzielony osobom zadłużonym. Banki muszą mieć pewność, że dana osoba będzie regularnie spłacała należności. Z tego powodu sprawdzają informacje zawarte w BIK, a są tam dane na przykład o problemach ze spłatą. Wtedy banki mogą odmówić przyznania kredytu konsolidacyjnego dla zadłużonych. Są jednak firmy, które oferują takie rozwiązanie. Dostępne są bowiem pożyczki konsolidacyjne. Czym się różnią od kredytu? Przede wszystkim są bardziej kosztowne. Instytucje, które udzielają takich świadczeń muszą zabezpieczyć się na wypadek braku spłaty, stąd wyższe koszty i oprocentowanie. Plusem jest jednak fakt, że nie sprawdzają one informacji zawartych w BIK.

Czy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Oczywiście tak. Jeśli ktoś ma kilka kredytów to dzięki takiej konsolidacji może połączyć je w jedno zobowiązanie. To nie tylko znacznie obniży miesięczne koszty przeznaczane na spłatę kredytów, ale też wydłuży okres spłaty. Na korzyść jest również to, że kredytobiorca będzie musiał pamiętać jedynie o jednej racie, a nie o kilku, co zmniejsza obowiązki związane z płatnościami i pamiętaniem o dotrzymywaniu terminów. Jeśli więc kredyt konsolidacyjny jest jedynym wyjściem, by nie wpaść w długi to warto rozważyć takie rozwiązanie i sprawdzić, w którym banku jest najlepsza oferta kredytów konsolidacyjnych. A propozycji nie brakuje. W rankingach takich produktów finansowych znajdują się takie duże i popularne banki jak mBank, PKO, WBK czy ING Bank Śląski. Warto sprawdzić do jakiej kwoty umożliwiają one konsolidację. Większość instytucji finansowych umożliwia spłatę zobowiązań do kwoty około 200 tysięcy złotych. Niektóre banki, zamiast kredytów konsolidacyjnych oferują pożyczki hipoteczne, które można przeznaczyć na dowolny cel, w tym wcześniejszą spłatę zadłużeń.

zobacz także:  Kredyty konsolidacyjne, które pomogą wyjść z długów. Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny?

komentarze 2

  1. Mirek pisze:

    Ta opcja wydaje się być dość korzystna, choć jak w każdym przypadku, najpierw trzeba wszystko sprawdzić i sobie policzyć, żeby potem nie okazało się, że jest tylko gorzej. Z założenia konsolidacja ma pomóc w spłacie wszystkich zobowiązań, ale w praktyce może być z tym różnie.

  2. tomasz pisze:

    A czy brał ktoś taki kredyt? Faktycznie można na tym tylko zyskać? Czy niekoniecznie? Czy nie jest to tak, że jest to tylko z korzyścią dla banku?

Dodaj Twój komentarz