wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Czy można skrócić okres spłaty kredytu hipotecznego? Kiedy wcześniejsza spłata kredytu jest opłacalna?

dom na wzgórzu


Okazuje się, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego na 20, 25, 30 lat wcale nie musi oznaczać, że będzie się go spłacać tyle czasu. Zdarza się, że wiele osób nadpłaca kredyt, a nawet skraca czas jego trwania. Jak to wygląda i czy w ogóle się opłaca?

Czy można spłacić wcześniej kredyt?

Oczywiście, że można spłacić wcześniej kredyt hipoteczny, skracając tym samym okres jego spłaty. Możliwe to jest w całym okresie kredytowania. Warto jednak się dobrze zastanowić, zanim podejmie się jakiekolwiek kroki, gdyż może się okazać, że wcale nie działamy na swoją korzyść. A nawet przeciwnie – można na tym stracić. Dlaczego? O tym piszemy dalej.

Co da wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego?

Na początek warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy warto jest skracać okres kredytowania. Dla wielu osób jest to opłacalne z punktu ekonomicznego. Dzięki temu zapłaci się bankowi mniej odsetek. Jednak to, co opłacalne z punktu widzenia klienta, nie jest takie dla kredytodawcy. Właśnie dlatego zabezpiecza swoje interesy.

zobacz także:  Afera Amber Gold, co wiemy, co się aktualnie dzieje w sprawie Amber Gold?

Bardzo często w pierwszym okresie spłaty, a więc mniej więcej do 5 lat od wypłacenia kredytu, pobierają prowizję naliczaną od nadpłaconej kwoty w wysokości 0,5-5%. Tak więc, jeśli prowizja będzie wysoka, wówczas nie warto nadpłacać kredytu. Lepiej zaczekać, aż koszty będą niższe.

Wcześniejsza spłata kredytu czy zmniejszona rata?

W momencie, gdy dysponuje się dużą ilością gotówki, można wybrać dwie drogi – wcześniej spłacić kredyt lub zmniejszyć ratę. W sytuacji, gdy nie ma obaw co do pozostania na obecnej wysokości raty, dobrze jest skrócić okres kredytowania. Wówczas kredytu pozbędzie się znacznie wcześnie, a suma odsetek będzie niższa.

Zdarza się jednak, że zależy nam na tym, by ponosić miesięcznie niższy koszt. Wówczas lepsze od wcześniejszej spłaty kredytu jest zmniejszenie rat. To często duża ulga dla portfela. Niestety odsetki spłacone bankowi będą wciąż wysokie. Co więcej, nie uda się spłacić kredytu tak szybko, jakby się chciało.

Co lepsze? Trudno powiedzieć. Wiele zależy od własnych możliwości. Zdecydowanie szybsza spłata pożyczki daje więcej. Nie dość, że szybciej ma się problem z głowy, to ma się po skończeniu spłacania kredytu pieniądze na oszczędności. Wystarczy oszczędzać tyle, ile trzeba by było zapłacić bankowi. Dzięki temu ma się pieniądze na przykład na inwestycję.

zobacz także:  Elektroniczna ewidencja odpadów, Kradzieże z bankomatów... - przegląd 24 lipiec 2019

Spłata kredytu hipotecznego w terminie oznacza z kolei niższe koszty miesięczne, ale długi okres w którym jest się związanym zobowiązaniem. Co więcej, wcale nie zyskuje się wiele na odsetkach.

Przedterminowa spłata kredytu wydaje się więc znacznie lepsza, jednak wiele oczywiście zależy od indywidualnego przypadku.

Dodaj Twój komentarz