wtorek, 19 marca 2024
HotMoney
portfel z pieniędzmi

Zdarzają się sytuacje, w których potrzebujemy więcej pieniędzy niż kwota, którą dysponujemy. Po jakie rozwiązanie sięgnąć w takiej potrzebie? Kredyt gotówkowy? A może pożyczka? Przyjrzyjmy się obu tym opcjom.

Co to jest pożyczka gotówkowa?

Pożyczka gotówkowa to popularny produkt finansowy udzielany przez banki i inne finansowe instytucje. Jest to umowa obejmująca dwie strony. Na jej podstawie pożyczkobiorcy zostaje przez pożyczkodawcę udzielona pewna suma pieniężna na określony czas. Pożyczkobiorca zobowiązuje się do zwrócenia owej sumy w umówionym terminie, a najczęściej także do wypłacenia pożyczkodawcy stosowne wynagrodzenie, przybierające zazwyczaj formę odsetek.

Co to jest kredyt gotówkowy?

Z kredytem gotówkowym mamy do czynienia, kiedy bank udziela kredytobiorcy określonej sumy pieniędzy. Sumę tę również trzeba zwrócić w ustalonym terminie, tak samo jak spłacić odsetki. Jak widać, sytuacja przedstawia się dość podobnie jak w przypadku pożyczki gotówkowej. Czym więc te dwie finansowe usługi się różnią?

Czym różni się pożyczka gotówkowa od kredytu gotówkowego?

Jedną z podstawowych różnic jest podmiot, który użycza klientowi pieniędzy. Kredyt można wziąć wyłącznie w banku, natomiast pożyczka może zostać udzielona również przez inną instytucję finansową, taką jak parabank czy firma pożyczkowa, a nawet po prostu przez osobę fizyczną.

Inną kwestią jest zdefiniowanie przeznaczenia gotówki, którą chcemy pozyskać. Kredyt jest udzielany na konkretny cel, który musimy zdefiniować i zadeklarować, a jeśliby się zdarzyło, że pieniądze wykorzystaliśmy niezgodnie z naszą deklaracją, możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności. Pożyczka pozostawia nam pod tym względem więcej swobody. Pozyskane środki możemy przeznaczyć na dowolny cel, a swoimi planami co do ich wykorzystania nie musimy się z nikim dzielić przy zawieraniu umowy.

zobacz także:  ING zapłaci za zaniedbania

stos monet

Jakie trzeba spełnić warunki?

Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze? W przypadku kredytu gotówkowego trzeba przejść przez kilka formalności. Naturalnie trzeba przedstawić dokument potwierdzający tożsamość, by na jego podstawie zweryfikować dane osobowe – to oczywistość. Oprócz tego jednak trzeba udostępnić kredytodawcy również zaświadczenie o dochodach. Posłuży ona jako podstawa oceny zdolności kredytowej.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt gotówkowy? Nie ma tu odgórnie narzuconych uregulowań, każdy bank może mieć swoje własne kryteria i do każdego klienta podejść indywidualnie. Należy pamiętać, że wysokość zarobków to tylko jeden z elementów branych pod uwagę przy określaniu zdolności kredytowej. Jeśli mamy niedużą pensję, ale historia naszych wcześniejszych kredytów przemawia na naszą korzyść, jest mało prawdopodobne, że spotkamy się z odmową.

Można zresztą poszukać w ofercie banków kredytu gotówkowego bez zaświadczeń o zarobkach. Część z nich jak najbardziej daje nam taką możliwość. Co prawda kwoty, o jakie możemy się ubiegać, są w przypadku kredytu bez zaświadczeń niższe, ale również formalności jest mniej.

W przypadku pożyczki gotówkowej nie musimy się w takim stopniu przejmować formalnościami. Pożyczkodawcy mogą stosować swobodniejsze podejście, ponieważ nie ciążą na nich tak restrykcyjne przepisy prawa.

Jakie są uregulowania prawne dotyczące kredytu i pożyczki?

Ponieważ kredyt to finansowa usługa świadczona wyłącznie przez banki, to naturalnie cała procedura jego zaciągnięcia oparta jest o prawo bankowe. Narzuca ono zasady, których przy całej tej operacji trzeba przestrzegać. Umowa musi być więc sporządzona na piśmie. Muszą się w niej znaleźć między innymi informacje o wysokości kredytu, zadeklarowanym przeznaczeniu pieniędzy, oprocentowaniu i terminie spłaty.

zobacz także:  Kredyty i pożyczki pozabankowe - na co trzeba uważać korzystając z usług finansowych poza bankiem?

W przypadku pożyczki gotówkowej sprawa przedstawia się inaczej. Stroną w umowie może być bank, ale także firma lub osoba cywilna i to właśnie przepisy Kodeksu Cywilnego regulują procedurę zaciągania pożyczki. Tutaj wymogi nie są tak restrykcyjne – umowa może zostać zawarta w dowolnej formie. Dozwolone jest nawet ograniczenie się do umowy ustnej, choć jest ogólnie przyjęte, że gdy w grę wchodzą kwoty powyżej 500 zł, sporządza się jednak umowę na piśmie.

Z powodu tej swobody, jaką Kodeks Cywilny daje podmiotom udzielającym pożyczek, mogą one też dowolnie ustalać wymogi co do pożyczkobiorców. To dlatego można wziąć pożyczkę gotówkową bez zaświadczeń o zdolności kredytowej czy deklaracji o celu, na który przeznaczone zostaną pieniądze.

portfel w kieszeni

Jakie są koszty kredytu i pożyczki?

Zaciągnięcie kredytu nakłada na kredytobiorcę obowiązek nie tylko zwrócenia tych pieniędzy w określonym terminie. Oprócz tego będzie też trzeba ponieść dodatkowe koszty – odsetki, koszty prowizji za udzielenie finansowania, a nierzadko również ubezpieczenia. W efekcie może się zdarzyć, że koszty dodatkowe wyniosą niemal tyle, co sama kwota kredytu. Jeśli nie będziemy zdawać sobie z tego sprawy, możemy wpaść w prawdziwą finansową pułapkę.

Dlatego szukając dla siebie odpowiedniej oferty, warto korzystać z kalkulatora kredytu gotówkowego. Takie internetowe narzędzie pozwala porównać poszczególne kredyty pod względem ich istotnych parametrów, można więc zsumować wszystkie opłaty i dowiedzieć się, jaki jest rzeczywisty koszt kredytu. Warto też przejrzeć niejeden ranking kredytów gotówkowych – to pomocne w podjęciu decyzji. W ten sposób można znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy.

zobacz także:  Kawiarnia, restauracja, food truck… jak zacząć? Jak prowadzić własny biznes w gastronomii?

A jak sprawa przedstawia się w przypadku pożyczek? Tutaj koszty są ustalane przez pożyczkodawcę. A to oznacza, że ich rozpiętość może być naprawdę duża w zależności od tego, u kogo pożyczamy. Koszty mogą okazać się takie jak w przypadku kredytów, albo wręcz wyższe – zwłaszcza firmy pożyczkowe udzielające tak zwanych chwilówek lubią pobierać spore opłaty. Ale może się też okazać, że dodatkowe koszty będą niższe – ponieważ pożyczki udzielać mogą także osoby prywatne, jest tu pewne pole do dogadania się w tej sprawie.

Kredyt odnawialny czy gotówkowy?

Warto wspomnieć o jeszcze jednej interesującej opcji. Alternatywą dla kredytu gotówkowego (albo pożyczki gotówkowej) może być kredyt odnawialny. Polega to na tym, że bank, w którym mamy założone konto osobiste, udziela nam na rachunku pewnego limitu, który zwiększa dostępne dla nas środki finansowe. Możemy z tego kredytu korzystać tak jak z własnych pieniędzy, czyli na przykład dokonywać płatności kartą lub wypłacać gotówkę z bankomatu. Zaletami tego rozwiązania jest jego odnawialność (można wiele razy korzystać z przyznanego limitu) i to, że odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty.

Nie da się jednak jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, który rodzaj kredytu jest lepszy. Wszystko zależy od sytuacji, w jakiej się znajdujemy, i naszych indywidualnych oczekiwań.

1 komentarz

  1. Oliwia pisze:

    dzisiaj ta roznica sie zaciera bo wiele osob nie wie jaka jest roznica ida do banku i jak tam nie dsotaja kredytu toszukaja dalej i tu jest efekt potem tych wszystkich okropnych chwilowek

Dodaj Twój komentarz