piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje kamerzysta i fotograf na wesele?

aparat fotograficzny

Ślub i wesele to wyjątkowe chwile, które chce się uwiecznić, by móc do nich wracać. Można zdecydować się na fotografa, ale zdjęcia nie uchwycą wszystkiego. Właśnie dlatego dobrze jest wynająć też kamerzystę. Pytanie tylko, ile to kosztuje?

Ile kosztuje fotograf na wesele?

Zanim odpowiemy sobie na pytanie o to, ile kosztuje fotograf na wesele, należy się zastanowić nad tym, jaki jest charakter takiej usługi. Aby osoba mogła wykonywać zdjęcia, musi mieć wiedzę, a więc i umiejętności oraz oczywiście sprzęt.

Ważne jest to, w jaki sposób wiedza została zdobyta. Nauka kosztuje tak pieniądze, jak i czas. Umiejętności wymagają treningu, ale i rozwoju. Fotograf musi być otwarty na wszelkie nowości – zmiany w stylistyce. Kolejna sprawa to sprzęt. Aby robić zdjęcia na ślubie i weselu, nie wystarczy często jeden aparat, a na pewno jeden obiektyw to za mało. Oczywiście, gdy mówimy o dobrych zdjęciach. Nie można nie wspomnieć o bateriach – przy robieniu zdjęć szybko się przecież zużywają. To samo tyczy się kart pamięci. Muszą być pojemne i dobrej jakości. Przecież nikt nie chce, by cały materiał się zmarnował. Warto też zaznaczyć, że fotograf musi opłacić program do obróbki zdjęć, z jakiego korzysta. To wszystko składa się na to, że usługa musi kosztować.

zobacz także:  Fiskus ściąga podatki od nowożeńców

Pozostaje jeszcze inna kwestia – czas. Z reguły fotografa na ślub i wesele pary potrzebują już od samych przygotowań. Ta więc może to być np. godzina 13:00. Po nagraniu materiału w domach, trzeba udać się do kościoła lub USC, by uwiecznić ceremonię. Po niej czas na wesele. Najczęściej fotograf jest na nim do oczepin, a więc do 1:00 w nocy. Cały ten czas biega z ciężkim aparatem w dłoniach, starając się uchwycić parę młodą i jej gości w jak najlepszych ujęciach. Na koniec jeszcze kwestia pracy nad całym materiałem. Przecież zdjęcia należy zgrać, popracować nad nimi. Często dodatkowo pary życzą sobie zdjęć plenerowych. Ale o tym później….

Ile kosztuje więc fotograf? Zapłacić trzeba od 1000-4000 zł, ale i znacznie więcej. Kwota często zależy od renomy fotografa. Zakłada się jednak, że pakiet ślubny nie powinien brać mniej niż 3000 zł. Dlaczego? Bierze się pod uwagę powyższe argumenty. Ktoś powie, że to dużo… Owszem, da się zapłacić mniej. Jednak trzeba mieć świadomość odpowiedzialności, jaka spoczywa na danej osobie. Czasami nie ma co decydować się na znajomą znajomej, która za 800 zł zrobi świetny materiał. A co jak jej aparat wymsknie się z rąk? Nie da się znaleźć fotografa w 5 minut, a i nawet o drugi sprzęt może być ciężko.

zobacz także:  Bank odrzucił wniosek o kredyt, co robić, jakie alternatywy?

Na opłatę za usługi fotografa wpływ ma często to, co zawiera pakiet. Należy się upewnić, za co dokładanie się płaci, a co wymaga dodatkowych kosztów. Warto sprawdzić, ile zdjęć się otrzyma, jakie są godziny pracy fotografa, czy zdjęcia będą poddane obróbce, czy będą wykonane zdjęcia grupowe, czy za dojazd trzeba zapłacić, czy będzie jakiś album w prezencie.

Ile należy zapłacić za film z wesela?

A jak jest z filmowaniem wesela? Tutaj trzeba sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, czego się chce. Wiadomo bowiem, że dawniej filmowano śluby i wesela jak leci. Dzisiaj się od tego odchodzi. Materiał jest przez operatora kamery opracowywany. Często film ma maksymalnie do 2h, a także para dostaje skrót, teledyski. To wymaga pracy. Tak więc i odpowiedniej zapłaty. Tak jak w przypadku fotografa, tak i tutaj liczy się to, na jakim sprzęcie pracuje, jakie ma doświadczenie, ile godzin ma filmować. Generalnie najwięcej oferty operatorów kamery na wesele oscyluje w granicach od 2500-5000 zł.

Ile kosztuje kamerzysta i fotograf na wesele?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na postawione w tytule pytanie, bowiem jest wiele czynników, od których zależą ceny, jakie narzucają fotografowie i kamerzyści. Zdarza się, że w jednej firmie można wykupić obie opcje i wówczas liczyć na zniżkę. Zasada jest jedna: nie ma co oszczędzać. Warto zastanowić się nad tym, jakim budżetem się dysponuje i w nim szukać specjalistów. Prawda jest taka, że o fontannie z czekoladą goście zapomną, ale zdjęcia i film z wesela to coś, do czego często się wraca. Dobrze, gdy są jak najlepszej jakości.

zobacz także:  Ile zapłacisz za paszport, czyli ile kosztuje wyrobienie paszportu?

1 komentarz

  1. victoria pisze:

    Myślę, że ceny zależą także od tego, gdzie szukamy fotografa i kamerzysty. Inne ceny będą mieli usługodawcy tego typu w dużych miastach, a inne na prowincjach.

Dodaj Twój komentarz