środa, 29 maja 2024
HotMoney

Bezpieczne wakacje w Chorwacji: jakie koszty, czego unikać, co trzeba widzieć o chorwackim prawie?

chorwacja-bezpieczne-wakacje

Polako! To słowo, które w tym kraju usłyszysz najczęściej. Wbrew pozorom, nie oznacza ono naszej narodowości, a jest synonimem słowa „powoli”. Zapamiętaj je dobrze, bo przyda ci się chociażby na chorwackich autostradach, gdzie kara za przekroczenie prędkości może sięgać nawet 8 tysięcy złotych! Przeczytaj i dowiedz się, o czym pamiętać, jadąc na wakacje do Chorwacji.

Chorwackie przepisy drogowe

Trudno jest znaleźć tanie loty do Chorwacji, dlatego wiele osób decyduje się dojechać tam samochodem. Ponadto popularne miejsca turystyczne w tym kraju są od siebie znacznie oddalone, a podróżując samochodem, możemy je zwiedzić „za jednym zamachem”. Jednak wybierając ten środek transportu, musimy pamiętać, że chorwackie prawo o ruchu drogowym znacznie różni się od polskiego. Co trzeba wiedzieć, jadąc samochodem do Chorwacji?

Chorwacja posiada dobrze rozwiniętą sieć autostrad, ale poruszanie się po nich, podobnie jak w innych krajach, jest płatne. Zazwyczaj opłaty przyjmowane są zarówno w kunach jak i w euro, ale na wszelki wypadek lepiej mieć przygotowaną chorwacką walutę. Ponadto na drogach nie brakuje tam nieoznakowanych samochodów policyjnych, które tylko czekają na nieuważnych turystów. Przed wyjazdem do Chorwacji powinniśmy także sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie komunikacyjne obowiązuje na terenie krajów, przez które mamy zamiar przejeżdżać. Warto także wykupić dodatkową ochronę pojazdu, w postaci ubezpieczenia AC.

zobacz także:  Ile zarabia ksiądz? ile zarabia zakonnica?

samochodem-do-chorwacji-wakacje

Musimy pamiętać, że ograniczenie prędkości na chorwackich autostradach to 130 km/h, a dopuszczalny limit alkoholu we krwi u kierowcy wynosi 0.5 promila. Jednak dotyczy to jedynie kierowców po 24. roku życia! Młodsi nie mogą mieć ani procenta. W Chorwacji bardzo ważne jest także odpowiednie wyposażenie samochodu. W naszym aucie powinna znaleźć się apteczka, gaśnica, kamizelka, trójkąt i dodatkowy komplet żarówek.

Czego unikać w Chorwacji?

Przede wszystkim łamania przepisów drogowych, za które grożą wysokie kary pieniężne. Przykładowo, za przekroczenie prędkości w tym kraju można dostać mandat w wysokości od 50 do 2000 euro. Chorwackie prawo bardzo surowo każe także za złamanie zakazu palenia. W restauracjach i hotelach nie wolno palić poza wyznaczonymi do tego specjalnymi miejscami.

A czego unikać na chorwackich plażach? Przede wszystkim wchodzenia do morza na bosaka. W Chorwacji przeważają kamieniste plaże, w których nietrudno natrafić na jeżowce, czyli największą zmorę turystów. Dlatego przed wyjazdem do tego kraju, warto zaopatrzyć się w specjalne buty do kąpieli morskich.

Ile kosztują wakacje w Chorwacji?

Trudno określić średni koszt takiego wypoczynku, ponieważ wynajęcie prywatnej kwatery w tym kraju może być nawet trzykrotnie tańsze niż nocowanie w hotelu. Koszty transportu również się bardzo różnią. W przybliżeniu można powiedzieć, że koszt zakupu benzyny w obie strony, w zależności od spalania oraz miejsca rozpoczęcia podróży w Polsce, powinien wynieść około 1200-2000 zł. Chorwacja jest także bardzo modnym kierunkiem w ofertach wielu biur podróży. Rezerwując wycieczkę z biura odpowiednio wcześnie, możemy zapłacić około 1500-2000 zł za tygodniowe wczasy z pełnym wyżywieniem.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

komentarze 3

  1. Anna pisze:

    Pamiętaj o ubezpieczeniu 🙂 Miłej podróży

  2. Janush pisze:

    Ciekawe, że „polako” znaczy powoli 😀 to chyba nie może być przypadek. Chociaż Polacy są na pewno pierwsi w rozstawianiu parawanów na chorwackich plażach 😀

  3. Split pisze:

    Jeszcze nigdy nie byłam w Chorwacji, a to musi być na prawdę piękny kraj! Postaram się szybko nadrobić zaległości.

Dodaj Twój komentarz