Oszczędzanie to temat, który poruszany jest dosyć często od jakiegoś czasu. Brzmi roztropnie, bo pozwala na zgromadzenia środków na dany cel w określonym czasie, ale jednocześnie nie jest proste, szczególnie dla tych, którzy do tej pory nigdy o oszczędzaniu nie myśleli. Gdy jednak wychodzimy z założenia, że wypadałoby zacząć oszczędzać, bardzo istotne jest, by być w tym konsekwentnym. Jak zmotywować się do oszczędzania? Po co w ogóle oszczędzać?
- Po co oszczędzać?
- Ustal cel na który oszczędzasz
- Ustal kwoty przeznaczone na oszczędzanie
- Wyrób sobie nawy odkładania pieniędzy
- Obserwuj swoje wydatki
- Gdzie oszczędzać pieniądze?
Po co oszczędzać?
Wiele osób może zastanawiać się, po co w ogóle oszczędzać? Nie lepiej żyć chwilą i tym, co się obecnie ma? Niestety, życie nie jest takie proste, a z roku na rok, coraz więcej osób dostrzega, jak istotne jest oszczędzanie i to nie tylko na emeryturę, o czym bardzo dużo się mówi. Chcemy kupić wymarzony sprzęt, albo pojechać na wakacje, ale nas nie stać? Nie trzeba od razu brać kredytu gotówkowego czy pożyczki, czasem wystarczy konsekwentnie oszczędzać określone kwoty, by uzbierać na wymarzony cel. Wbrew pozorom to bardzo dobre podejście, ale wymaga od nas właściwego nastawienia, motywacji oraz planu. Jak to zrobić?
Ustal cel na który oszczędzasz
Cel oszczędzania jest bardzo istotny, ponieważ to on będzie głównym motorem napędowym naszego regularnego oszczędzania. Niezależnie od tego czy będzie to mała rzecz jak drobny sprzęt AGD, wymarzone wakacje zagraniczne czy nawet samochód, cel do jakiego dążymy musi być jasno zdefiniowany. I nawet jeżeli z początku wydaje się nam, że jest za drogo i nie ma możliwości, by uzbierać na niego – mamy rację, ale tylko wtedy, gdy w ogóle nie będziemy na to oszczędzać.
Ustal kwoty przeznaczone na oszczędzanie
Biorąc pod uwagę nasz cel i patrząc ile musimy uzbierać, trzeba też ustalić konkretną kwotę, którą będziemy odkładać. Z początku mogą to być niewielkie pieniądze, na przykład 5% pensji w ciągu miesiąca. Dla ułatwienia można także skorzystać z kalkulatorów oszczędzania, które pokażą nam w jakim czasie uzbieramy konkretną kwotę i przy jakim wkładzie.
Wyrób sobie nawy odkładania pieniędzy
Chodzi o to, by oszczędzanie było dla nas czymś naturalnym. Jeżeli co miesiąc odkładamy określoną kwotę, stanie się dla nas rzeczą normalną, że następnym miesiącu także ją odłożymy. Co więcej trzeba także zmienić sposób myślenia – oszczędzanie, to nie wyrzeczenie ani kara, to droga do osiągnięcia wymarzonego celu, który przyniesie nam określoną korzyść. To coś, co przyniesie nam satysfakcje, ale trzeba na to poczekać.
Obserwuj swoje wydatki
Obserwowanie na co wydaje się pieniądze pozwoli na określenie tego, w którym miejscu najwięcej nam one uciekają. To nie tylko pozwoli na lepszą organizację odkładania pieniędzy na wyznaczony cel, ale pozwoli nam także zminimalizować koszty na co dzień w naszym życiu. Może za dużo korzystamy z prądu i wody? Może mamy drogie nawyki jak papierosy, alkohol czy nawet zwykłe słodycze, które także pochłaniają większość naszych pieniędzy? Dobrze byłoby też bardziej zainteresować się promocjami i obniżkami cen. Czasem niewielkie zmiany, przynoszą naprawdę korzystne rezultaty.
Gdzie oszczędzać pieniądze?
Możliwości mamy tak naprawdę kilka, a wszystko będzie się rozbijać o cel, do którego zmierzamy. Niektórzy oszczędzają odkładając do koperty, co nie jest złym rozwiązaniem, gdy mamy do czynienia z niewielkimi kwotami. Zdecydowanie częściej jednak wybierać się konta oszczędnościowe, na których można nawet uruchomić automatyczny przelew środków. Nie można też zapomnieć o lokatach, których zysk jest nieco większy, ale zamraża pieniądze na określony czas. Są też tak zwane wirtualne skarbonki, które działają w ten sposób, ze w trakcie codziennych zakupów, wpada do nich z automatu określony procent z wydanej kwoty. To rodzaj automatycznego oszczędzania, nie trzeba nic robić – pieniądze zbierają się same za każdym razem jak płacimy kartą w sklepie.
Czy więc warto oszczędzać? Jak najbardziej, trzeba tylko chcieć, a wcale nie jest to takie trudne.
Dla mnie oszczędzanie jest czymś naturalnym, nie widzę potrzeby dodatkowego motywowania się. Zawsze warto mieć pieniądze odłożone na tzw. czarną godzinę lub nieplanowane wydatki.