niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Rząd wycofuje się z pomysłu „500+” dla emerytów

dwoje emerytów

Choć w mediach zrobiło się już głośno na temat kolejnego pomysłu partii rządzącej, dotyczącego finansowe wsparcia emerytów, a jego wejście w życie potwierdził nawet prezes Jarosław Kaczyński, to nie dojdzie on do skutku. Premier Mateusz Morawiecki uznał iż byłoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu. Czy seniorzy otrzymają coś w zamian?

Dlaczego nie ma pieniędzy dla emerytów?

Według planów naszego rządu, każdy emeryt miał otrzymać jednorazowe wsparcie w postaci dodatku do emerytury wynoszącego 500 zł. Tak jednak się nie stanie, gdyż państwa na to nie stać. Okazuje się, że projekt „Rodzina500+” pochłania już tak dużą sumę pieniędzy, że dodatkowe świadczenia socjalne nie wchodzą w najbliższym czasie w grę. Dodatek socjalny na dzieci, który otrzymują w tej chwili polskie rodziny pochłania około 22 miliardów złotych.

Co zamiast “500+” otrzymają seniorzy?

Mimo wszystko rząd nie chce pozostawić ludzi będących na emeryturze z niczym. Wprowadzona ma zostać zmiana zasad podwyżek emerytur i rent. Obecnie są one waloryzowane na podstawie wskaźnika inflacji oraz 20 procentowego realnego wzrostu płac, przez co osoby otrzymujące niskie świadczenia otrzymują groszowe podwyżki. Zmiany mają polegać na tym, że emeryci i renciści otrzymujący do 1533,75 zł brutto nie będą mieli naliczanej podwyżki procentowo, a otrzymają po prostu 50 zł brutto. W sposobie waloryzacji emerytury osób, które dostają wyższe świadczenia nic się nie zmieni.

zobacz także:  Szybka pożyczka, gdzie ją dostaniesz?

Ile państwo będzie musiało dopłacić do emerytur?

Bez wątpienia jest to wyjście znacznie mniej obciążające budżet niż poprzedni pomysł. Nie mniej jednak też ma swoją cenę. Podwyżki na nowych zasadach wejdą w życie z początkiem 2019 roku i w związku z zaplanowanymi zmianami będą kosztować o 0,5 miliarda więcej, niż gdyby były przyznawane na starych zasadach.

1 komentarz

  1. smutne pisze:

    smutne to, że ci emeryci często tak skromnie muszą żyć, bo dawniej świadomość co do emerytury nie była tak wysoka, jak obecnie. dobrze, że wielu korzysta z dopłat do leków, a nawet ma je za darmo, bo jak się widzi, jakie torby wynoszą z apteki, to serce pęka, a zdrowie stracili na pracy

Dodaj Twój komentarz