środa, 9 października 2024
HotMoney

Kalkulator oszczędzania

Chcesz wiedzieć co zrobić, aby skutecznie oszczędzać? Sprawdź, jakie korzyści generuje oszczędzanie na lokacie, a jakie oszczędzanie na koncie oszczędnościowym. Z pomocą kalkulatora oblicz, jak długo musisz odkładać pieniądze, by zaoszczędzić upragnioną kwotę.

Kalkulator oszczędzania podpowie jak długo musisz oszczędzać, aby uzbierać daną kwotę.

Czym jest kalkulator oszczędzania?

Kalkulator oszczędzania to przydatne narzędzie, które pozwala ocenić w jakim czasie jesteśmy w stanie odłożyć określoną sumę pieniędzy oszczędzając przy tym regularnie. Jak z niego skorzystać? Większość takich kalkulatorów wymaga podania podstawowych informacji odnośnie naszej wizji oszczędzania. Należy więc wpisać jakiej kwoty oczekujemy, ile możemy jednorazowo odłożyć oraz ile możemy co miesiąc odkładać.

W niektórych narzędziach możliwe jest także zaznaczenie oprocentowania w skali roku, jeśli dana osoba zdecyduje się na oszczędzanie na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Po chwili ukażą się rezultaty wyliczeń kalkulatora, które wskażą jak oszczędzać, a raczej przez jaki czas, by uzyskać zakładaną kwotę.

Kalkulator oszczędzania – kiedy się przydaje?

Kalkulator oszczędzania przydaje się w wielu sytuacjach. Korzystają z niego osoby, które chcą odłożyć pieniądze na konkretny cel, np. zakup samochodu lub po prostu na spokojną starość. Takie narzędzie pomaga wyliczyć ile konkretnie czasu zajmie nam oszczędzanie, jeśli oczywiście zachowana zostanie regularność. Kalkulatory pomagają także w planowaniu domowego budżetu, szczególnie jeśli występują w nim nadwyżki. Warto odkładać je na wskazany cel, a kwota, jaką będzie można uzyskać w danym czasie będzie dla osób oszczędzających motywująca.

Oszczędzanie na lokacie

Bardzo popularnym produktem bankowym, który umożliwia oszczędzanie środków, jest lokata. Najczęściej klienci instytucji finansowych decydują się na lokaty terminowe, czyli zawierane na konkretny czas. Podczas trwania umowy posiadacz lokaty nie może wypłacać z niej wpłaconych środków, a jeśli się na to zdecyduje, straci naliczone odsetki. Takie kalkulatory oszczędzania potrafią wyliczyć na ile należy zawrzeć umowę o lokatę, by zarobić na niej konkretną kwotę przy podaniu wartości oprocentowania w skali roku. Niektóre narzędzia biorą pod uwagę też fakt, że lokaty objęte są 19% podatkiem Belki i uwzględniają to w swoich wyliczeniach.

Oszczędzanie na koncie oszczędnościowym

Kalkulatory regularnego oszczędzania są przydatne także tym osobom, które planują otworzyć konto oszczędnościowe. Jest to produkt, który trochę różni się od wspomnianej wyżej lokaty. Można powiedzieć, że jest to właściwie połączenie konta osobistego z lokatą. Posiadacz takiego rachunku może dokonywać na konto regularnych wpłat, które podlegają oprocentowaniu, a więc po upływie konkretnego czasu będzie można na tym zyskać. Oprócz tego, w każdej chwili środki można wypłacić i to bez ryzyka utraty odsetek. Przeważnie są one naliczane co miesiąc i, podobnie jak lokaty, objęte są one 19% podatkiem Belki. Konto oszczędnościowe warto otworzyć w banku, w którym ma się już jakiś produkt, np. konto osobiste, dzięki czemu będzie można robić przelewy z jednego rachunku na drugi, a pieniądze pojawią się w ekspresowym tempie. Osoby, które jednak chcą otworzyć konto oszczędnościowe w innym banku, często mogą liczyć na lepsze warunki umowy, np. wyższe oprocentowanie.

komentarzy 5

  1. Danka pisze:

    Z jednej strony przydatna rzecz taki kalkulator, a z drugiej wydaje mi się, że można samemu obliczyć coś takiego opierając się na wiedzy z podstawówki… Ale jeśli komuś to może ułatwić życie, to proszę bardzo.

  2. ?! pisze:

    preferuje oszczedzanie na kontach oszczednosciowych i to poprzez przelewanie z gory zamierzonej kwoty, dlaczego? nie wydaje tych srodkow na to, co nie potrzebne a jak potzrebuje pieniedzy, bo nagle cos wypadlo – moge je przelac na ror – bez utraty czesci srodkow, jak to mialoby miejsce w przypadku lokaty

  3. skarbonka pisze:

    Ooo, muszę sobie sprawdzić, ile oszczędzę. Od kilku miesięcy regularnie odkładam pieniądze na konto oszczędnościowe. Wiadomo, kokosów z tego nie będzie, ale za parę lat zbierze się niezła sumka.

  4. Margaret pisze:

    Na zwykłym kalkulatorze też to można wyliczyć, ale tu jest szybciej. Byle tylko pilnować się regularnego oszczędzania i faktycznie odkładać pieniądze.

  5. Marianna pisze:

    Najważniejsze, to w ogóle oszczędzać. Pomocne w tym jest ustawienie polecenia zapłaty. Dzięki temu wiadomo, że jakieś pieniądze pójdą prosto na oszczędności.

Dodaj Twój komentarz