Mało zarabiasz, a chcesz wziąć kredyt hipoteczny? Podpowiadamy, jak uzyskać go przy niskich dochodach.
- Jaki minimalny dochód na kredyt hipoteczny?
- Kredyt hipoteczny – jakie zarobki?
- Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
- 5 wskazówek, jak dostać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach
Jaki minimalny dochód na kredyt hipoteczny?
Zastanawiasz się, jaki minimalny dochód na kredyt hipoteczny? Oczywistym jest, że trudno tu mówić o konkretach, bowiem nie liczy się tylko to, ile się zarabia, ale i to, jak wysoki ma to być kredyt, czyli to, ile będą wynosiły miesięczne raty. Zgodnie z Rekomendacją T wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, osoba, której dochód nie przekracza średniej krajowej, może liczyć na kredyt, który nie wyniesie więcej niż 50% zarobków.
Kredyt hipoteczny – jakie zarobki?
Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny? Minimum dwa razy tyle, ile ma wynieść rata kredytu. Warto więc zastanowić się nad tym, jak wysokiego kredytu hipotecznego się potrzebuje na zakup nieruchomości czy budowę domu. Następnie przy pomocy kalkulatora kosztów zakupu nieruchomości, można sprawdzić, z jaką ratą to się wiąże. Wówczas mniej więcej wiadomo, czy się dostanie kredyt hipoteczny, czy nie ma co na niego liczyć. Przykładowo rodzina, która ma dochód 4 tys. złotych, może otrzymać wsparcie, którego miesięczna rata wyniesie maksymalnie 2 tys. zł.
Warto jednak wiedzieć, że mimo iż jest to powyżej średniej, to taki kredyt jest dość ryzykowny. Jeśli coś się wydarzy i jedna z osób straci pracę – wówczas całe pieniądze idą na ratę. Właśnie dlatego może i banki mogą udzielać kredytów hipotecznych o racie w wysokości 50% dochodu, ale lepiej jednak zachować rozsądek.
Warto spróbować zwiększyć zarobki. To chyba oczywiste, że im więcej się zarabia, tym łatwiej jest spłacać zobowiązania, ale i godnie żyć.
Warunki uzyskania kredytu hipotecznego
Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku wraz z wymaganymi dokumentami. Na ich podstawie wyliczana jest zdolność kredytowa, a to przecież od niej zależy to, na jaki kredyt można sobie pozwolić. Co ciekawe, do obliczeń nie jest brany tylko i wyłącznie dochód, ale i inne parametry. Jakie? O nich napiszemy poniżej. To właśnie dzięki nim można wziąć kredyt mimo małych zarobków.
5 wskazówek, jak dostać kredyt hipoteczny przy niskich zarobkach
1. Przede wszystkim bardzo ważne jest to, jaką ma się historię kredytową. Jeśli miało się zaległości w opłatach – to kiepsko. Dobrze jest sprawdzić scoring BIK, by upewnić się, jak wygląda sytuacja.
2. Mało kto myśli o tym, jak utrudnić wnioskowanie o kredyt hipoteczny mogą zobowiązania. Zarówno wzięte kredyty, jak i… limity na kontach. Dobrze jest, zanim się złoży wniosek, spłacić zobowiązania lub skonsolidować je, zamknąć karty kredytowe i zlikwidować na kontach osobistych możliwość zaciągnięcia debetu.
3. Ograniczenie wydatków. Im mniej się wydaje, tym lepiej. Oczywiście z rachunków trudno zejść, chociaż dobrze jest negocjować z dostawcami mediów. A życie? Warto oszczędzać na jedzeniu, ale i tak banki mają swoje parametry, zgodnie z którymi szacują, ile pieniędzy na członka rodziny należy wydać miesięcznie.
4. Decydując się na wsparcie żyranta można nie tylko zwiększyć zdolność, ale i właściwie w ogóle dostać kredyt hipoteczny. Wybierając osobę dobrze jest postawić na taką, która ma znacznie mniej niż 70 lat, nie ma zobowiązań i złej historii kredytowej oraz posiada wystarczające dochody.
5. Ostatnia wskazówka dotyczy samego kredytu. Wybierając raty równe i wydłużając okres spłaty na maksimum, a więc na 35 lat, można zwiększyć swoje szanse na kredyt mieszkaniowy, nawet przy niskich zarobkach.
A ja uważam, że jeśli ktoś ma niskie dochody to powinien zrezygnować z kredytu i poszukać najpierw lepiej płatnej pracy. Osoby, które mało zarabiają kombinują jak koń pod górkę, a potem okazuje się, że nie potrafią spłacić swoich zobowiązań.