piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Jak przygotować się do spotkania z doradcą finansowym? Jakie pytania zadać, na co uważać?

spotkanie


Wiele osób, które stoją przed koniecznością wzięcia kredytu zastanawia się nad tym, czy skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Taka współpraca może się przydać również wówczas, gdy podejmie się decyzję o inwestowaniu. Ale czy zawsze? Sprawdź, jak się przygotować do spotkania z doradcą finansowym. Jakie pytania mu zadać? Na co uważać?

Kim jest doradca finansowy?

Doradcy finansowi to niezależni specjaliści, którzy mają ogromną wiedzę na temat finansów, a właściwie produktów finansowych oferowanych przez banki i inne instytucje. Najczęściej doradzają klientom w sprawie kredytów hipotecznych, aby mogli w jak najlepszy sposób zabezpieczyć swój majątek. Pomocny jest doradca finansowy również w sytuacji, gdy chce się wziąć kredyt konsolidacyjny. Tutaj właściwy dobór oferty ma kluczowe znaczenie przy analizowaniu sensowności takiego posunięcia.

Bardzo często doradca finansowy jest utożsamiany z pracownikiem banku. Oczywiście, że w takich instytucjach są takie osoby, jednak ich zadaniem jest doradzanie tylko i wyłącznie w oparciu o produkty finansowe, jakie są w danym banku. Niezależny doradca finansowy zna oferty większości instytucji finansowych działających na rynku. Wie więc, które z nich są najlepsze dla danej osoby.

zobacz także:  Kredyt mieszkaniowy to poważna decyzja, co trzeba wiedzieć o kredytach mieszkaniowych?

Dlaczego warto skorzystać z pomocy doradcy finansowego?

Nawet biorąc pod uwagę fakt, że doradca nie ma za zadanie, mówiąc kolokwialnie „wcisnąć nam” oferty jakiegoś banku, wiele osób podważa sens korzystania z jego wsparcia. Tymczasem okazuje się, że to może być bardzo przydatne. Dlaczego?

Większość osób szukając kredytu gotówkowego lub innych produktów finansowych, przegląda oferty banków. To jednak czasochłonne. Są i tacy, którzy korzystają z porównywarek. Oczywiście to bardzo przydatne narzędzia, jednak nie patrzą personalnie na oferty, a analizują je tylko na podstawie liczb.

Udając się na spotkanie z doradcą finansowym można uzyskać darmową poradę, niezobowiązującą do niczego. Można dowiedzieć się na przykład, w których bankach da się obniżyć prowizję, jeśli zdecyduje się na dodatkowe produkty banku. To doradca wie, które instytucje mają w ofercie np. kredyt dla firm. Zna się na wszystkich aktualnych ofertach.

Co istotne, doradcy finansowi nie tylko znają produkty oferowane przez banki, ale i wymagania, jakie są stawiane przy wnioskowaniu o ich udzielenie. Widzą, co banki biorę pod uwagę, na przykład podczas wyliczania zdolności kredytowej, a co jest przez nie omijane. Dzięki temu wiadomo, do których banków składać wniosek. A skoro już o nim mowa… To właśnie doradca pomaga go wypełniać i kompletować wszystkie niezbędne dokumenty, które trzeba dostarczyć podczas jego składania.

zobacz także:  Eurobank na sprzedaż - kto planuje wykup? Societe Generale wycofuje się z Polski

Jak przygotować się na spotkanie z doradcą finansowym?

Przede wszystkim, by spotkanie z doradcą kredytowym przebiegło jak najsprawniej, należy się do niego dobrze przygotować. Jeśli szuka się na przykład kredytu hipotecznego, to trzeba przynieść na spotkanie dokumenty, które pomogą w poznaniu sytuacji finansowej. Doradca musi wyliczyć zdolność finansową, do tego są potrzebne konkretne informacje. Jakie?

Na spotkanie z doradcą finansowym należy przygotować dane dotyczące dochodu miesięcznego netto. Istotne są też wszelkie zobowiązania, jakie ponosi się co miesiąc i koszty związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Wiadomo, że nie będą to te same dane, które co do setnego miejsca po przecinku będą się zgadzać. Raczej będą to wstępne szacunkowe wyliczenia.

Na spotkanie z doradcą warto też przemyśleć sprawę wkładu własnego. Wiadomo, że po wprowadzeniu Rekomendacji S jest on obowiązkowy, jednak niektóre banki wymagają tylko 10%. Warto jednak wiedzieć, że im wyższy wkład własny, tym lepiej. Można wynegocjować dzięki niemu znacznie korzystniejsze warunki.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże przygotować się do spotkania z doradcą finansowym. Ufamy, że dzięki wskazówkom na temat tego, jakie pytania mu zadawać w czasie rozmowy i przede wszystkim – na co uważać, będzie łatwiej wybrać osobę, której radami odnośnie własnych finansów bez wątpliwości będzie można się kierować.

zobacz także:  Jak poprawić zdolność kredytową?

Dodaj Twój komentarz