środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Kredyt hipoteczny z rodzicami – kiedy to dobry pomysł?

chłopak w kapeluszu

Młodzi ludzie często mają problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego. Winę za to ponoszą zbyt małe zarobki, brak pozytywnej historii kredytowej, czy niestabilne zatrudnienie. Zazwyczaj nie posiadają oni również zbyt wielkich oszczędności, przez co banki nie traktują ich jako godnych zaufania kredytobiorców. Wyjściem z tej sytuacji jest wzięcie kredytu hipotecznego z rodzicami. W naszym artykule będziemy rozważać, czy to dobry pomysł.

Na jakich zasadach można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Własne mieszkanie to pierwszy krok do usamodzielnienia się. Wiele młodych osób o tym marzy i w związku z tym ma do wyboru dwie możliwości: wynajem lub kupno mieszkania. Pierwsza opcja, czyli wynajem jest najprostszym rozwiązaniem, które jednak powoduje, że pieniądze, które moglibyśmy przeznaczyć już na spłatę kredytu lądują na koncie właściciela wynajmowanego mieszkania. Chcąc natomiast kupić mieszkanie, bardzo często trzeba zwrócić się o pomoc do rodziców.

Osoby starsze bardzo często są lepszymi klientami z punktu widzenia banku. Mają stabilne źródło dochodów, rzetelną historię kredytową i brak obciążeń w postaci małoletnich dzieci na utrzymaniu. Biorąc to wszystko po uwagę, warto rozważyć opcję wzięcia kredytu hipotecznego z rodzicami. Rodzice mogą uczestniczyć w kredycie na zasadzie zabezpieczenia, dając dziecku zdolność kredytową. Trzeba przy tym pamiętać, że każdy z kredytobiorców jest tak samo odpowiedzialny za jego spłatę.

zobacz także:  Debet, co to jest? Gdzie może wystąpić debet?

Co może utrudnić otrzymanie kredytu z rodzicami?

Nie w każdym przypadku istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu z rodzicami. Bank traktuje ich na takich samych zasadach, jak wszystkich kredytobiorców, muszą oni więc spełniać wszystkie wymagane warunki. Problem w skorzystaniu z tego typu rozwiązania może pojawić się, w sytuacji gdy rodzice są w starszym wieku, posiadają dochody nieakceptowane przez bank, mają własne zobowiązania kredytowe lub ich historia kredytowa nie wygląda dobrze. Ponadto do kredytu musi przystąpić oboje współmałżonków, chyba że mają oni rozdzielność majątkową.

Bardzo istotną kwestię stanowi wiek rodziców, gdyż większość banków daje możliwość spłaty kredytu do 70 lub 75 lat. Oznacza to, że jeśli któreś z rodziców ma np. 60 lat, to kredyt może być przyznany na maksymalnie 15 lat, wobec czego miesięczna rata będzie wysoka. Ma to znaczenie przede wszystkim w sytuacji, gdy wysokość kredytu jest duża.

Kiedy warto wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Kredyt hipoteczny z rodzicami to w wielu przypadkach dobry pomysł. Jeśli utrzymujemy dobre kontakty rodzinne i mamy pewność, że regularne spłacanie rat nie będzie stanowić problemu, a rodzice nie mają nic przeciwko, to jest to bardzo dobry sposób na osiągnięcie celu w postaci własnego mieszkania.

zobacz także:  Ile kosztuje trener personalny, ile karnet na siłownię? Sprawdzamy koszty dobrej formy

Warto jednak poważnie przemyśleć tę decyzję i przedyskutować w gronie rodzinnym. W końcu stare przysłowie mówi, że nic tak nie dzieli ludzi jak pieniądze. Zanim więc zdecydujemy się na złożenie wniosku w banku, postarajmy się upewnić, że nie doprowadzi to do rodzinnych animozji.

1 komentarz

  1. Władysław pisze:

    Nie wiem czy taki dobry. Można szukać pożyczek w bardzo dogodnych miejscach – firmach bardzo sprawnych i doświadczonych w kwestii pożyczek pod zastaw. One szczególnie się sprawdzają w takim inwestowaniu długofalowym i warto je dokładnie sprawdzić.

Dodaj Twój komentarz