wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney
ile-czeka-sie-na-kredyt-hipoteczny-mieszkaniowy

To, jak szybko otrzymamy kredyt hipoteczny zależy od decyzji kredytowej, na którą możemy czekać nawet miesiącami… Wystarczy mały błąd, czy brak podpisu w odpowiednim miejscu wniosku kredytowego, a decyzja znów się odwlecze. Sprawdź, ile czasu, według prawa, ma bank, na wydanie decyzji w sprawie kredytu hipotecznego.

Kredyt hipoteczny – przebieg wypłaty świadczeń

Kredyt hipoteczny zaciągany jest na bardzo wysokie kwoty, dlatego nie powinniśmy liczyć na to, że dostaniemy go równie szybko co pożyczkę gotówkową. Bank musi mieć pewność, że będziemy w stanie spłacić pożyczone pieniądze, dlatego musi dokładnie przeanalizować nasz wniosek. Na początku weryfikuje on jego kompletność, następnie nasza hipoteka zostaje poddana analizie prawnej, a później technicznej, podczas której rzeczoznawca bankowy weryfikuje naszą nieruchomość. Kolejny etap to szczegółowe sprawdzenie naszej zdolności kredytowej, dopiero po tych działaniach możemy liczyć na pierwszą decyzje, która może być albo pozytywna albo negatywna. Jednak warto pamiętać, że decyzja wstępna niekiedy różni się od tej ostatecznej.

zobacz także:  Trudne kredyty firmowe. Co zrobić, gdy bank odmawia?

Proces kredytowy jedno- i dwuetapowy

Cały proces przyznania kredytu hipotecznego może być jedno- lub dwuetapowy. Jednoetapowy skupia się od razu na decyzji ostatecznej, jednak częściej mamy do czynienia z dwuetapowym procesem kredytowym. Na czym on polega? Jest to podział decyzji o otrzymaniu kredytu na dwie części: decyzję wstępną i ostateczną. Ta pierwsza wydawana jest po złożeniu do banku wszystkich potrzebnych dokumentów, z kolei przed ostateczną bank wykonuje wycenę mieszkania, na które ma zostać zaciągnięty kredyt.

Ile czeka się na decyzje kredytową?

Zgodnie z nowymi przepisami, bank ma maksymalnie 21 dni na podjęcie decyzji kredytowej. Jednak w rzeczywistości wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ ustawa o kredycie hipotecznym mówi, że okres ten obowiązuje od momentu złożenia kompletnego wniosku, a w wielu wnioskach brakuje niezbędnych dokumentów… Dlatego bez względu na to, czy będziemy mieli do czynienia z jedno- czy z dwuetapowym procesem kredytowym, na ostateczną decyzje najprawdopodobniej będziemy musieli poczekać około 4 tygodni.

Decyzja banku a umowa kredytowa

Warto pamiętać, że pozytywna decyzja banku, wcale nie oznacza, że musimy od razu podpisać umowę kredytową. Najczęściej jest ona ważna od 30 do 90 dni. W tym czasie, powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią umowy kredytowej, sprawdzić opłaty dodatkowe i zakreślić w niej wszystkie niejasności, które następnie będziemy mogli omówić z doradcą. Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem na długie lata, dlatego podpisując ten dokument, nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, a wszystkie z punktów umowy powinny być dla nas jasne i zrozumiałe.

zobacz także:  Ranking lokat Lipiec 2019

Kredyt hipoteczny – jak przyspieszyć decyzję kredytową?

Warto pamiętać, że to, jak szybko otrzymamy decyzję kredytową w dużym stopniu zależy od nas samych. Jeśli na czas dostarczymy wszystkie niezbędne dokumenty, możemy liczyć na szybką i sprawną obsługę banku. Przed wyborem kredytu hipotecznego, warto również dowiedzieć się, czy w danym banku jest możliwe dostarczenie operatu szacunkowego zamiast zlecać wycenę nieruchomości bankowi. To znacznie przyspieszy cały proces przyznania kredytu hipotecznego.

Dodaj Twój komentarz