czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Kredyt gotówkowy czy karta kredytowa? Wady i zalety

zakupy przez internet

Jest wiele sposobów zdobycia dodatkowych środków na sfinansowanie nieprzewidzianych wcześniej wydatków, a do najpopularniejszych należą kredyt gotówkowy oraz karta kredytowa. Który z tych produktów bankowych jest lepszym wyborem? Oba mają swoje wady i zalety, dlatego warto im się bliżej przyjrzeć przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Karta kredytowa – wady i zalety

Karta kredytowa jest instrumentem płatniczym, z którego można korzystać w wielu sytuacjach. Niektórzy zastępują nią kartę debetową, płacąc przy jej użyciu za zakupy, bilety lotnicze, czy opłacając rachunki. To bardzo wygodny sposób, który zwalnia nas z obowiązku noszenia przy sobie gotówki. Do zalet karty kredytowej zaliczają się także różnego rodzaju programy zniżkowe i promocje. Także oprocentowanie na karcie kredytowej jest niezwykle konkurencyjne w porównaniu do innego rodzaju kredytów.

Jeśli chodzi o wady kart kredytowych, to warto wymienić np. wysokie prowizje za wypłaty pieniędzy z bankomatów. Także dokonywanie przelewów z rachunku karty kredytowej jest drogie, jeśli nie jest to przelew w ramach opłaty rachunków. Do tego dochodzą wysokie opłaty za wydanie i obsługę takiej karty, w przypadku gdy nie korzystamy z niej określoną ilość razy w miesiącu. Nie jest tajemnicą, że używając karty kredytowej trudniej zapanować nad swoimi finansami, dlatego nie jest to najlepsza opcja dla osób mających problemy z zarządzaniem swoim budżetem.

zobacz także:  Przerwy techniczne w bankach. Mogą wystąpić problemy

Wady i zalety kredytu gotówkowego

Kredyt gotówkowy na tle innych produktów finansowych posiada wiele zalet. Jego otrzymanie jest znacznie prostsze niż np. kredytu hipotecznego, w dodatku pieniądze, które otrzymujemy możemy przeznaczyć na dowolny cel. istotne jest również to, że aby go otrzymać nie musimy posiadać wkładu własnego. Kredyt gotówkowy jest także najszybszą formą wsparcia finansowego, jakie możemy otrzymać z banku, a to dzięki uproszczonej procedurze rozpatrywania wniosków i wydawania decyzji.

Niestety istnieją także wady tego rozwiązania. Kredyt gotówkowy jest najdroższą pożyczką, jakiej udzielają banki. Jej rzeczywisty koszt wynosi od 10% do 20% kwoty, która pożyczamy z banku. Zdarza się również, że banki wymagają od swoich klientów wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu gotówkowego, co znacznie podnosi jego koszt. Chcąc więc skorzystać z tej opcji należy najpierw dokładnie zapoznać się z warunkami umowy.

Karta kredytowa czy kredyt gotówkowy?

Na to pytanie trudno odpowiedzieć, gdyż produkty te mogą być wykorzystywane w różny sposób, dlatego też wybór jednego z nich jest bardzo indywidualną sprawą. Zarówno karta kredytowa, jak i kredyt gotówkowy może być dobrym rozwiązaniem w niektórych sytuacjach. Wiele osób wykorzystuje kartę do budowania dobrej historii kredytowej przed wystąpieniem z wnioskiem o np. kredyt hipoteczny. Kredyt gotówkowy to z kolei wygodne rozwiązanie, gdy nagle pojawią się jakieś nieplanowane wydatki, a posiadane oszczędności nie są w stanie ich pokryć.

zobacz także:  Zakup mieszkania obciążonego hipoteką – jak bezpiecznie sfinalizować umowę?

Bez względu na to, co wybierzemy, bardzo istotne jest aby dokładnie analizować umowy, które mamy podpisać i pamiętać, że każdy kredyt niesie za sobą koszty i odpowiedzialność.

1 komentarz

  1. Zofija pisze:

    ja jestem pewna, ze karty kredytowej nigdy bym nie chciala. to zbyt wielka pokusa, zeby caly czas dysponowac nie swoimi pieniedzmi.

Dodaj Twój komentarz