środa, 9 października 2024
HotMoney

Ile kosztuje wynajęcie samochodu w Polsce? Warunki, ceny wynajmu samochodów w Polsce.

Człowiek prowadzący samochód

Poszukując alternatywy dla komunikacji miejskiej, kolejowej często decydujemy się na wynajem samochodu. Pomimo, że spora część społeczeństwa dysponuje własnym autem jest to bardzo atrakcyjna koncepcja a sektor usług, z tym związanych, dynamicznie się rozwija. Jakie są warunki i ceny wynajmu samochodu w Polsce?

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem samochodu?

Jedną z najpopularniejszych opcji wypożyczenia samochodu jest wynajem długoterminowy. Jest to forma finansowania przeznaczona nie tylko dla rozległych przedsiębiorstw ale również średnich i małych firm. Pozwala uniknąć konieczności korzystania z leasingu, wydatku zaoszczędzonych środków, nie będą również potrzebne kredyty samochodowe. Daje firmom możliwość odpowiedniego kontrolowania kosztów związanych z miesięcznymi ratami i eksploatacją pojazdów.

Ogromną zaletą jest, w tym przypadku, scedowanie całokształtu obowiązków związanych z utrzymaniem samochodu na firmę zewnętrzną. Wszystkie problemy dotyczące serwisowania, przeglądów, napraw czy też ubezpieczenia pojazdu są w zakresie obowiązków podmiotu, który nam auto wynajął. Ważne, że przedsiębiorca decydując się na wynajem samochodu nie obniża w ten sposób swojej zdolności kredytowej, co umożliwia zaciągnięcie kredytu dla firm, który można przeznaczyć na inne cele związane z prowadzeniem działalności

zobacz także:  W jakim wieku na emeryturę? Najważniejsze pytania o wiek emerytalny

Krótkoterminowy wynajem to rewelacyjna opcja dla osób, które nie dysponują środkiem transportu z określonych powodów np. awaria samochodu lub potrzebują pojazdu o innej charakterystyce niż ich własny np. samochód dostawczy.

Jakie są warunki wynajmu samochodu w Polsce?

Kiedy wiemy już w jakim celu chcemy wynająć samochód warto szczegółowo zapoznać się z warunkami umowy, tak by nie naruszały naszych interesów. Na podstawie zawartej umowy najmu wynajmujący zobowiązany jest do przekazania samochodu w celu używania na określony czas w zamian za uiszczenie stosownego czynszu.

Trzeba wiedzieć, że konsument może zrezygnować z dokonanej rezerwacji pojazdu. Nie jest dozwolone, aby wynajmujący zażądał od nas wygórowanej kary umownej za rezygnację z zawarcia umowy lub brak jej wykonania. Pobranie opłaty jest możliwe wtedy kiedy takie zastrzeżenie nałożone jest na dwie strony umowy.

Pojazd może zostać wynajęty przez osobę pełnoletnią, która posiada aktualne uprawnienia do kierowania pojazdem mechanicznym. Przy podpisywaniu umowy wymagany jest również dokument tożsamości, jak paszport czy dowód osobisty. Wynajmujący może określić ograniczenia wynajmu jak np. minimalny wiek 21 lat, maksymalny 70 lat czy też zakaz przemieszczania się auta poza granicami kraju.

zobacz także:  Kredyt gotówkowy - jaki bank? Jak oceniać oferty banków?

Ile kosztuje wynajem samochodu?

Czynsz za wynajem pojazdu naliczany jest w formie wielokrotności stawki dobowej. Wynajmujący może uzależnić stawki naliczania opłat w zależności od ilości przejechanych kilometrów.

Warto zwrócić uwagę na to czy w cenie najmu zawarte są ubezpieczenia komunikacyjne jak AC, OC, NNW oraz opłata rejestracyjna i podatek VAT. Z uwagi na fakt, że odbieramy pojazd z pełnym bakiem, musimy też zwrócić go z pełnym zbiornikiem paliwa.

W wielu firmach oferujących takie usługi wskazane jest przedstawienie karty kredytowej, zostanie na niej zabezpieczona kaucja na czas najmu. Kaucja może zostać wyrażona w formie gotówki lub własnego samochodu.

Ceny określane są indywidualnie w zależności od salonu i marki samochodu. Zwykle ich cena zaczyna się od 50-70 zł za dobę. Wynajem pojazdów luksusowych może kosztować nawet do 400-500 zł za dobę. Warto wiedzieć, że niektóre wypożyczalnie umożliwiają negocjację cen.

1 komentarz

  1. Janusz pisze:

    Jak dla mnie to te ceny są jeszcze zbyt wysokie. Żeby przemieszczać się w ramach nawet dużego miasta, takiego jak Wrocław, Warszawa, czy Kraków, to już chyba bardziej opłaca się Uber lub Traficar, a dalsze podróże lepiej odbyć np. pociągiem.

Dodaj Twój komentarz