piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney
Przyczepa samochodowa

Ubezpieczenie samochodu jest rzeczą jak najbardziej oczywistą i zobowiązani są do tego wszyscy kierowcy. Nie tak oczywiste jest to już w przypadku przyczepek samochodowych, które często wykorzystywane są dla zwiększenia możliwości transportowych auta. Czy jej ubezpieczenie ma sens? Ile będzie nas kosztowało dodatkowe zabezpieczenie dla przyczepki samochodowej?

Czy trzeba ubezpieczyć przyczepę samochodową?

Kupując przyczepkę samochodową, jesteśmy zobowiązani do poniesienia szeregu dodatkowych kosztów. Pierwszym z nich jest uzyskanie dowodu rejestracyjnego, za co trzeba zapłacić 121 zł. W ten sposób zyskuje się tablice rejestracyjne, zezwolenie i znak legalizacyjny. Dodatkowo posiadając przyczepkę samochodową, jesteśmy zobowiązani także do tego, by ją ubezpieczyć. Tylko posiadając ubezpieczeni OC mamy możliwość korzystania z niej.

Ile kosztuje ubezpieczenie przyczepki samochodowej?

Koszty ubezpieczenia OC dla przyczepy samochodowej będą uzależnione przede wszystkim od oferty proponowanej przez firmę ubezpieczeniową. Nie jest to duży koszt, ponieważ najtańsze pakiety ubezpieczeń mieszczą się w granicach ok. 40 – 70 zł na rok. Można oczywiście zdecydować się na droższe rozwiązanie, także w połączeniu ubezpieczenia OC z AC, co wyniesie nas już mniej więcej 300 zł na rok.

zobacz także:  Kiedy płacimy podatek od nieruchomości?

Oczywiście oferty towarzystw ubezpieczeniowych zajmujących się ubezpieczeniem komunikacyjnym, mogą być różne, dlatego, zanim zdecydujemy się na dany pakiet, najlepiej sprawdzić i porównać kilka propozycji. Warto też pamiętać o tym, że koszt ubezpieczenia będzie zależał także od wielkości i ciężarów przyczepki – im większa i cięższa, tym wyższy koszt ubezpieczenia.

Co daje nam ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej?

Ubezpieczenie komunikacyjne, szczególnie ubezpieczenie OC od odpowiedzialności cywilnej jest zabezpieczeniem dla właściciela przyczepki, w momencie, gdy dojdzie do wypadku z jego udziałem. Przyczepka samochodowa jak najbardziej może być przyczyną szkód na drodze, na przykład jak w trakcie podróży się odczepi i staranuje inne pojazdy lub w trakcie manewrów zahaczy o inny pojazd uszkadzając go. Gdy więc dojdzie do wypadku, kierowca i właściciel przyczepy nie ponosi kosztów powstałych szkód, tylko opłaca je za pomocą ubezpieczenia.

Kiedy należy ubezpieczyć przyczepę samochodową?

Aby móc korzystać z przyczepy samochodowej na drodze w sposób legalny, konieczne jest jej ubezpieczenie najpóźniej w dniu dokonania rejestracji. Dlaczego? Aby otrzymać dowód rejestracyjny, konieczne jest przedstawienie w wydziale komunikacji dowodu opłacenia ubezpieczenia OC, bez tego nasza przyczepa nie zostanie zarejestrowana, a my sami nie będziemy mogli z niej korzystać.

zobacz także:  Zawieszenie shutdownu, Eurozet na sprzedaż... - podsumowanie 25 stycznia

Co sprawdzić przed zakupem przyczepki samochodowej?

Zanim kupimy i zarejestrujemy przyczepę samochodową, warto jest sprawdzić dwie podstawowe rzeczy. Po pierwsze, czy posiadamy hak holowniczy – jeżeli tak to nie ma problemu, jeżeli nie, to konieczne należy udać się do stacji kontroli. Po drugie należy dopasować rodzaj przyczepy do posiadanych uprawnień na pojazdy, ponieważ mamy do wyboru kilka ich typów, w tym jednoosiowe, dwuosiowe, czy platformy lub lawety.

1 komentarz

  1. Ilona pisze:

    Tyle dobrze, że ubezpieczenie przyczepki nie jest wysokie, bo OC samochodu, a raczej jego kwota, to jakiś ponury żart.

Dodaj Twój komentarz