Kredyt, leasing, wynajem? Który z tych sposobów najlepiej wziąć pod uwagę, kiedy potrzebujemy samochodu? Przyjrzyjmy się każdemu z tych rozwiązań. Jakie są ich zalety i wady?
- Czy warto wziąć kredyt na samochód?
- Na czym polega wzięcie samochodu w leasing?
- Czym charakteryzuje się wynajem samochodu?
Czy warto wziąć kredyt na samochód?
Z pewnością kredyt należy do najpopularniejszych rozwiązań, stosowanych przez osoby marzące o własnych czterech kołach. Jakie zalety ma ta opcja? Koszt takiego kredytu jest niższy niż kredytu gotówkowego, ponieważ bank stosuje dodatkowe zabezpieczenia na przedmiocie finansowania, dzięki czemu ogranicza swoje ryzyko.
Okres finansowania kredytu samochodowego jest długi – może wynosić nawet 10 lat. Dzięki możliwości wieloletniej spłaty można bardzo obniżyć kwotę miesięcznych rat. W ogóle jeśli chodzi o spłatę, możemy wybrać spośród kilku sposobów najdogodniejszy dla nas. Możemy więc spłacać zobowiązanie w ratach równych lub malejących oraz z zastosowaniem raty balonowej.
Za pomocą kredytu można sfinansować zakup nie tylko nowego samochodu, ale również używanego, w tym też sprowadzonego zza granicy. Występuje jedynie limit wieku – zwykle auto nie może być starsze niż 10-letnie.
Ale kredyt jako rozwiązanie sprawy ma też swoje wady. Należą do nich obowiązkowe zabezpieczenia i również obowiązkowe ubezpieczenie AC, którego koszty kredytobiorca musi ponosić przez cały okres finansowania. Poza tym będziemy musieli uporać się z długą listą formalności – jest ich o wiele więcej niż przy kredycie gotówkowym.
Każdy powinien więc rozważyć na spokojnie plusy i minusy tej opcji, by odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kredyt samochodowy jest dla niego dobrym rozwiązaniem.
Na czym polega wzięcie samochodu w leasing?
Leasing jest formą dzierżawy i nie jest tak popularnym rozwiązaniem jak kredyt, choć jest to pod pewnymi względami prostsza opcja, bo nie wymaga tylu formalności i zabezpieczeń, a leasingodawca nie ma też obowiązku badać zdolności kredytowej klienta. Poza tym firmy leasingowe biorą na siebie większość związanych z samochodem zobowiązań, nie musimy więc przejmować się kwestią rejestracji pojazdu czy jego ubezpieczenia.
Trzeba jednak wziąć pod uwagę konieczność wpłaty własnej, a ta nieraz wynosi nawet 1% wartości samochodu. Inną wadą jest to, że przez cały czas trwania umowy to nie my, lecz firma leasingowa będzie właścicielem auta. W przeciwieństwie do umowy kredytowej, tutaj nie będzie nam nawet przysługiwał status współwłaściciela. Rodzi to taki problem, że w razie zniszczenia lub kradzieży pojazdu, będziemy mieli dług wobec leasingodawcy.
Czym charakteryzuje się wynajem samochodu?
Przy tym rodzaju umowy wynajmujący oddaje najemcy samochód do użytkowania na określony czas, sam troszcząc się o takie kwestie jak ubezpieczenie, koszty eksploatacji, serwisów i wymiany opon. W przeciwieństwie do leasingu, nie trzeba tu płacić czynszu inicjalnego, jedynie raty wynajmu, których suma po całym okresie umowy nie osiąga jednak wielkości równej cenie pojazdu.
Wynajem aut jest w tej chwili najprostszym, a zarazem najbardziej korzystnym sposobem na nowy samochód.