środa, 6 listopada 2024
HotMoney

Leasing

Planujesz zakup samochodu na firmę? A może nie chcesz zaciągać kredytu samochodowego? Zobacz, czy bardziej korzystny nie okaże się leasing. Dowiedz się, jak wziąć samochód w leasing na firmę oraz na czym polega leasing dla osób prywatnych.

 

Co to jest leasing?

Leasing pochodzi od angielskiego słowa „lease”, co oznacza nająć, wydzierżawić. Jest to rodzaj umowy cywilnoprawnej, w której jedna ze stron – leasingodawca, przekazuje leasingobiorcy prawo do korzystania z pewnej rzeczy przez określony w umowie czas. W tym okresie leasingodawca otrzymuje za to ustalone środki pieniężne w postaci rat. Leasing jest coraz bardziej popularny w Polsce ze względu na szereg korzyści, szczególnie dla osoby, która użytkuje określoną w umowie rzecz. Wśród tych zalet wymienia się minimalny wkład swojego kapitału, optymalizację obciążeń podatkowych, a także możliwość rozliczenia VAT. Przedmiotami umowy leasingu są zazwyczaj obiekty konsumpcyjne, inwestycyjne oraz nieruchomości.

Rodzaje leasingu

Leasing może przyjąć kilka form. Biorąc pod uwagę liczbę stron, które biorą w nim udział, wyróżnia się leasing bezpośredni (umowa z użytkownikiem) lub pośredni (kiedy w umowie bierze udział np. biuro leasingowe).

Wymienić można jeszcze leasing operacyjny, zwany też usługowym. W grę wchodzi w tym przypadku przekazanie w użytkowanie dobra inwestycyjnego. Osoba z niego korzystająca uiszcza raty leasingowe, które stają się dla niej kosztem uzyskania przychodów, natomiast przedmiot określony w umowie nie podlega amortyzacji. Zgodnie z zasadami leasingu operacyjnego, leasingobiorca może mieć gwarancję prawa do zakupu przedmiotu, o którym była mowa w umowie.

Oprócz powyższych istnieje jeszcze leasing finansowy, czyli kapitałowy. Właścicielem przedmiotu leasingowanego jest leasingodawca, natomiast koszty amortyzacji pokrywa leasingobiorca. W umowie jednak istnieje możliwość zapisu o przeniesieniu własności na leasingobiorcę. Leasing finansowy jest nieco zbliżony do kredytu, tyle że w grę wchodzą w tym przypadku nie pieniądze, a środki trwałe.

Jest jeszcze leasing zwrotny. Korzystają z niego firmy, które nie mają gotówki, ale posiadają mnóstwo środków trwałych. Mogą one oddać część swojego majątku firmie leasingowej, która w zamian za to da im gotówkę.

Ostatnim rodzajem jest leasing konsumencki, określany też jako prywatny. Jest on przeznaczony dla osób, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej.

Leasingowanie samochodu

Najpopularniejszą formą leasingu jest ta, która udostępnia leasingobiorcy samochód. Łączy ona w sobie cechy zarówno kredytu samochodowego, jak i dzierżawy. Osoba korzystająca dostaje na określony czas samochód i może go użytkować. Podczas trwania umowy auto w leasingu nie staje się własnością leasingobiorcy. Po zakończeniu „najmu” można wykupić jednak dane auto.

Jak wziąć samochód w leasing na firmę?

Chcąc wziąć samochód w leasing na firmę można zdecydować się na leasing operacyjny lub leasing finansowy. Zarówno jeden, jak i drugi mają swoje wady i zalety. Leasing operacyjny polecany jest osobom, które dopiero rozpoczynają działalność i chcą minimalizować koszty. W przypadku takiej opcji podatek VAT naliczany jest stopniowo przy każdej racie. Mało tego, leasing operacyjny umożliwia wrzucenie w koszty uzyskania przychodu (oprócz czynszu leasingowego) opłat związanych z użytkowaniem samochodu, czyli wydatki na paliwo, koszty przeglądów, wyposażenie auta itd. W przypadku leasingu operacyjnego określony jest także minimalny czas trwania umowy i wynosi on nie mniej niż 40% czasu amortyzacji.

Leasing finansowy natomiast przeznaczony jest dla osób, które od razu chcą stać się właścicielami samochodów, już od początku trwania umowy. Sięgają po niego także ci, którzy nie mogą zawrzeć umowy leasingu operacyjnego (niska stawka amortyzacji, wysoki wykup) lub zależy im na krótszym okresie amortyzacji. A jak księgować leasing finansowy? W jego przypadku VAT naliczany jest od razu w momencie wydania samochodu i podlega odliczeniu. Leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne oraz odsetki rat leasingowych.

Leasing dla osób prywatnych

Osoby prywatne również mogą skorzystać z leasingu, ale konsumenckiego. Jest to ciekawa alternatywa dla tych, którzy zastanawiają się co będzie lepsze: leasing czy kredyt? Idealnym rozwiązaniem byłoby kupienie samochodu za gotówkę, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić. Większość osób korzysta z kredytów samochodowych, pożyczek gotówkowych, a niektórzy przekonują się też do leasingowania auta.

Zasady leasingu konsumenckiego dla osób prywatnych wyglądają podobnie jak w przypadku leasingu dla firm. Decydując się na auto w leasingu dana osoba nie staje się od razu właścicielem samochodu, a jedynie go użytkuje w zamian za czynsz leasingowy. Po zakończeniu umowy leasingobiorcy przysługuje prawo do wykupu pojazdu po określonej wcześniej cenie. Osoby prywatne, które chcą zdecydować się na taki leasing muszą wypełnić specjalny wniosek, przedstawić dwa dokumenty ze zdjęciem, aktualne zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wyciąg z konta. Niektóre instytucje mogą wymagać też dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. poręczyciela. Co ważne, osoby prywatne zazwyczaj muszą liczyć się z tym, że przedmiot leasingu należy ubezpieczyć. Dlaczego? Jeśli samochód zostanie całkowicie zniszczony lu ukradziony, leasingodawca może zażądać spłaty wszystkich pozostałych rat.

Gdzie wziąć samochód w leasing?

Szukając takiego rozwiązania warto korzystać z porównywarek lub kalkulatorów leasingu. Narzędzia te pozwalają na sprawdzenie aktualnych ofert i ich parametrów, co bywa pomocne w podjęciu decyzji, gdzie najlepiej wziąć leasing. Wyświetlane propozycje zazwyczaj przedstawiają informacje dotyczące sumy opłat, maksymalnego okresu leasingu i minimalnej opłaty wstępnej. Leasingodawcami są zazwyczaj specjalne firmy, które są wyspecjalizowane w tego typu usługach. Mogą być one powoływane przez banki, często też są to producenci konkretnych przedmiotów, którzy prowadzą również tego typu działalność. Osoby, które zastanawiają się nad taką formą „dzierżawy” mogą szukać leasingu np. w PKO, Getin Banku, Toyocie lub w Skodzie.

komentarze 2

  1. kubica pisze:

    Zdecydowanie opłaca się brać auto na leasing. To tańsze, niż kredyt, no i łatwiej dostępne. Jestem tylko ciekawy, jak w praktyce działa leasing konsumencki. Nie mam firmy i zastanawiam się, czy łatwo jest go uzyskać i jakie są różnice między tym rozwiązaniem, a kredytem samochodowym. Orientuje się ktoś w tym temacie?

  2. Aleksandra pisze:

    Moim zdaniem jak kupować nowe auto, to tylko na kredyt. W przeciwnym wypadku się nie opłaca. Koszt zwykłego kredytu jest wysoki, a samo auto szybko traci na wartości.

Dodaj Twój komentarz