poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Forum Ekonomiczne w Krynicy. Jakie tematy zostaną poruszone w tym roku?

pejzaż Krynicy

Już dziś rozpoczyna się tegoroczne Forum Ekonomiczne w Krynicy. Wydarzenie tej rangi ściągnęło oczywiście wielu znamienitych gości. Jakim tematom impreza będzie poświęcona w tym roku?

Czym jest Forum Ekonomiczne?

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest największą w Europie Środkowo-Wschodniej imprezą poświęconą zagadnieniom ekonomicznym. Nieprzypadkowo bywa nazywane „polskim Davos”.

Tegoroczna edycja wydarzenia organizowanego przez Fundację Instytut Studiów Wschodnich potrwa trzy dni, od czwartego do szóstego września. W tym czasie odbędzie się sześc sesji plenarnych. Obejmować będą one aż sto osiemdziesiąt paneli, warsztatów, wykładów oraz prezentacji, zarówno narodowych jak i regionalnych, na których poruszone zostaną tematy polityczne i gospodarcze istotne dla naszego regionu Europy.

Tradycyjnie kulminacją imprezy będzie przyznanie prestiżowych nagród w kategoriach Człowiek Roku, Firma Roku, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej.

Kto przyjedzie do Krynicy?

Forum będzie gościć ponad cztery tysiące uczestników z wielu państw Eurazji oraz z USA – biznesmenów, szefów firm, specjalistów od ekonomii, ludzi nauki i kultury, a także polityków. Wśród tych ostatnich znajdzie się premier Mateusz Morawiecki, a oprócz niego pojawią się między innymi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, minister edukacji narodowej Anna Zalewska, minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister kultury Piotr Gliński, minister środowiska Henryk Kowalczyk i szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski. Na Forum obecni będą też niektórzy politycy zagraniczni, w tym premier Litwy Saulius Skvernelis i wicepremier rządu Rumunii Ana Birchall.

zobacz także:  Czy Brexit ma wpływ na niski kurs funta? Co się dzieje z brytyjską walutą?

Jakie będą tematy Forum Ekonomicznego?

Tematyka w tym roku będzie dość zróżnicowana. Odbędzie się na przykład debata poświęcona wyzwaniom zdrowotnym państwa w kontekście jego gospodarczego rozwoju. W dyskusji tej weźmie udział sam premier, a także szefowie ważnych resortów, w tym Teresa Czerwińska, Elżbieta Rafalska, Marek Zagórski i Jerzy Kwieciński.

Dużo zainteresowania wzbudza też panel zatytułowany „Gaming – czy Polska może być kluczowym graczem w rywalizacji o dolinę krzemową w CEE”, poświęcony wyzwaniom, jakie stoją przed polskimi firmami, które chciałyby na tym polu odnosić sukcesy. O tym, jakie powinny być do tego celu spełnione warunki, mówić będzie między innymi prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie Marek Dietl.

Dużo miejsca, jak zwykle, ma zostać poświęcone energetyce. W rozmaitych debatach i panelach dedykowanych tej dziedzinie wziąć mają udział szefowie największych polskich spółek energetycznych, takich jak PKN Orlen, PGNiG oraz PGE.

Panel „Ciche połoniny” poświęcony będzie politycznemu bezpieczeństwu pastw europejskich regionu Karpat i wezmą w nim udział wysocy rangą urzędnicy ze Słowacji, Węgier i Łotwy.

Również transportowi będzie poświęcony oddzielny panel. Będzie się debatować między innymi nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego w kontekście bezpieczeństwa transportowego i ogólną przyszłością transportowej infrastruktury w Europie.

zobacz także:  Program Maluch+, Ropa naftowa odrabia straty

komentarze 3

  1. Tina pisze:

    Takie inicjatywy są jak najbardziej właściwe, w wielu przypadkach chęci do działania oraz dobre pomysły mogą naprawdę wiele zdziałać, a bez tego nie ma rozwoju, także gospodarczego i ekonomicznego.

  2. Daniel pisze:

    Podczas Forum Ekonomicznego przyznawane są też nagrody i jakoś dziwnym trafem w ostatnich latach otrzymują je osoby z partii rządzącej 😉

  3. Grzegorz pisze:

    Takie spotkania to koła wzajemnej adoracji nigdy nic dobrego nie wróżą. Chyba, że dla wąskiej grupy społecznej i to rzecz jasna – najbogatszych!

Dodaj Twój komentarz