środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Huawei vs USA, Ceny prądu… – przegląd 4 marzec 2019

słup elektryczny

Chiński koncern Huawei przygotowuje się do wytoczenia procesu rządowi Stanów Zjednoczonych. O co będzie toczyć się ta sądowa batalia i jakimi argumentami dysponuje firma?

Huawei wytoczy proces rządowi USA

Chiński koncern telekomunikacyjny Huawei zamierza wytoczyć proces rządowi Stanów Zjednoczonych. Ma on zostać wytoczony w Teksasie, gdzie mieści się amerykańska centrala firmy. Powodem takiej reakcji Huawei są działania amerykańskiego rządu, który zabronił agencjom federalnym korzystania z wyrobów tej firmy.

Przez rząd USA sprzęt Huawei jest postrzegany jako zagrożenie dla bezpieczeństwa, według amerykańskich władz może być wykorzystywany przez Chiny do zakłócania łączności i szpiegostwa. Mimo zaprzeczeń ze strony firmy, dużym telekomunikacyjnym przedsiębiorstwom uniemożliwiono korzystanie z jej wyrobów. Dodatkowo rząd USA wzywa rządy innych państw, by wprowadziły zakaz korzystania ze sprzętu Huawei.

W procesie sądowym firma ma przedstawić argument, że amerykańska ustawa, w której znalazł się zakaz używania jej wyrobów przez agencje federalne, to przykład karania bez procesu, a taki proceder jest niedopuszczalny.

zobacz także:  Co to jest akcja? Czyli podstawy inwestowania na giełdzie

Zatargi Stanów Zjednoczonych z Huawei trwają już od pewnego czasu. W styczniu ministerstwo sprawiedliwości USA przedstawiło chińskiej firmie i jej wiceprezes Meng Wanzhou 13 zarzutów, dotyczących między innymi oszustw bankowych i elektronicznych oraz kradzieży technologii.

Nowelizacja ustawy o cenach prądu

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o cenach prądu, dzięki czemu prawo do ustalania opłaty za przesył i dystrybucję energii elektrycznej będzie od tej pory przysługiwało wyłącznie prezesowi Urzędu Regulacji Energetyki.

Ustawa w sprawie cen prądu z grudnia 2018 roku zmniejszyła akcyzę na energię elektryczną z 20 do 5 zł za MWh, a także aż o 95% obniżyła opłatę przejściową płaconą w rachunkach przez odbiorców energii. Ceny dla odbiorców końcowych w 2019 roku zostały ustalone na poziomie z 30 czerwca 2018 roku, a różnica między rynkową ceną zakupu a ceną dla odbiorcy ma być pokrywana z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny.

Wprowadzona teraz nowelizacja zakłada, że stosowane przez spółki obrotu ceny dla odbiorców końcowych będą w bieżącym roku odpowiadać zatwierdzonej przez prezesa URE taryfie z 31 grudnia 2018 lub obowiązującej danego odbiorcę 30 czerwca 2018 w sytuacji, gdy cena ustalona jest w inny sposób niż taryfa.

zobacz także:  Autocasco - ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Nowelizacja doprecyzowuje, iż ustawa obejmuje wszystkie rodzaje umów zawieranych między dostawcą energii a odbiorcą końcowym, w tym również te, które są wynikiem przetargu lub indywidualnych negocjacji. Natomiast wcześniejsze zapisy, że dystrybutorzy i operator przesyłowy mają w 2019 roku stosować stawki opłat na poziomie, który obowiązywał 31 grudnia 2018 roku, zostają przez obecną nowelizację unieważnione.

Jednym z powodów wprowadzenia nowelizacji były wątpliwości Komisji Europejskiej co do ustalania stawek ustawą – mogło to zostać odebrane jako potencjalna ingerencja w uprawnienia regulatora rynku energii, czyli prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

Dzięki nowelizacji o wypłatę różnicy cen ubiegać może się również odbiorca końcowy, który nie korzysta ze spółek obrotu, lecz zaopatruje się w energię elektryczną na własną rękę za pośrednictwem towarowego domu maklerskiego lub na giełdzie.

1 komentarz

  1. Juni pisze:

    Sama korzystam z Huaweia, ale rozumiem podejście USA i uważam, że mają prawo ustalić ze sprzętu jakiej marki korzystają pracownicy rządu.To nie zmniejszy jakoś znacząco rynku zbytu.

Dodaj Twój komentarz