sobota, 23 listopada 2024
HotMoney

Rynek pracowników w Polsce, „nie ma komu pracować” to już chyba historia?

ludzie w pracy

Od kilku lat znacznie polepsza się sytuacja na rynku pracy w Polsce. Zdecydowanie zmalało bezrobocie, coraz częściej mówi się wręcz o brakach kadrowych i konieczności zatrudniania przez polskie firmy cudzoziemców. Czy oznacza to, że mamy do czynienia z rynkiem pracowników w Polsce? Czy najniższa od 25 lat stopa bezrobocia oznacza raj dla pracowników?

Rynek pracownika w Polsce

Czytając artykułu dotyczące sytuacji na rynku pracy w Polsce możemy spotkać się z dwoma skrajnymi stanowiskami. Z jednej strony panuje opinia, że pracownicy są w najlepszej sytuacji od dawna, mogą dyktować warunki pracodawcom, dzięki czemu rosną ich zarobki, z drugiej zwraca się uwagę na ogromną ilość osób, które zatrudnione są na tzw. umowach śmieciowych, pracujących powyżej 8 godzin na dobę, zmuszonych do korzystania z pomocy finansowej rodziców i bliskich. Jaka jest więc prawda, która strona ma rację?

Bezrobocie wśród młodych

Aby zrozumieć na czym polega problem, należy przyjrzeć się danym statystycznym nieco bardziej szczegółowo. Biorąc pod uwagę dane GUS, które mówią o 6,6 procentach bezrobotnych, można stwierdzić, że sytuacja jest wspaniała. Jeśli jednak sprawdzimy jak wygląda ilość bezrobotnych w określonych grupach wiekowych, to okazuje się, że wśród ludzi młodych (pomiędzy 25 a 34 rokiem życia) nie jest już tak kolorowo, gdyż bezrobocie wynosi tu aż 28 procent. To tłumaczy znaczny rozdźwięk pomiędzy osobami, które głoszą teorie o raju pracowników, a tymi którzy czują się oszukani i twierdzą, że rynek pracownika w Polsce to mit.

zobacz także:  Ile kosztuje baner reklamowy w Internecie? Najpopularniejsze formy reklamy internetowej

Zmiany na rynku pracy w Polsce

Nie tylko młodzi są niezadowoleni, również pracodawcy narzekają na obecny stan rzeczy. Pokolenie nazywane millenialsami jest przez nich uważane za trudnych pracowników, gdyż oczekują oni od pracodawców nie tylko poleceń, ale także informacji zwrotnych, opieki i otwartej relacji. Osoby starsze, które przyzwyczajone są do innego modelu pracy nie rozumieją takiego podejścia. Dodatkowo wśród wielu przedsiębiorców zakorzenił się pogląd, że młodzi pracownicy cenią sobie elastyczność, a tymczasem badania wskazują na to, że dla większości osób ważniejsza jest stabilizacja i umowy na czas nieokreślony od krótkich kontraktów i innych form zatrudnienia.

Warto zwrócić również uwagę na podejście do samej pracy. Młode pokolenie ceni sobie możliwość samorozwoju i zdobywania dodatkowych kompetencji oraz doświadczenia, natomiast osoby starsze nastawione są na rywalizację.

dwoje ludzi przy laptopie

Czego oczekuje młode pokolenie od rynku pracy?

Pracodawcy ratują się jak mogą, jednym z rozwiązań jest zatrudnianie pracowników zza wschodniej granicy. W sektorze produkcyjnym oraz budowlanym zatrudnionych jest bardzo wielu Ukraińców, ale nie tylko. Niektórzy przedsiębiorcy nawiązują współpracę ze szkołami licząc, że w ten sposób zapewnią sobie kadrę pracowniczą na kolejne lata, co jest ciekawym rozwiązaniem także z punktu widzenia młodych pracowników, którzy na pewno łatwiej odnajdą się w ten sposób na rynku pracy. „Millenialsi” uważają przy tym, ze ośmiogodzinny dzień pracy jest niekorzystnym rozwiązaniem, coraz więcej osób chce pracować zdalnie, np. z domu lub innego miejsca, korzystając przy tym z możliwości, jakie daje im nowoczesna technologia.

zobacz także:  Nadchodzą podwyżki cen prądu – problem, który dotknie wszystkich

1 komentarz

  1. Faustyna pisze:

    Sadze, ze dzis jest problem z pracownikami, bo czesto zmieniaja prace, bo jest za malo rak do pracy. Zobaczymy, jak dalej bedzie. Najgorsze, ze pracodawcy nie maja pomyslow, jak zatrzymac pracownikow…

Dodaj Twój komentarz