środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje domena i hosting? Czyli koszty utrzymania strony internetowej

Laptop w biurze

Każda szanująca się firma inwestuje w stworzenie strony internetowej, która będzie przyciągała potencjalnych klientów. Z kosztami wiąże się nie tylko samo wykonanie projektu, ale także zakup domeny oraz hostingu. Ile więc kosztuje stworzenie i utrzymanie strony internetowej?

Ile kosztuje wykonanie strony internetowej?

Ceny wykonania strony internetowej potrafią być bardzo zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Inny będzie cennik w przypadku stworzenia sklepu internetowego, inny kiedy chodzi o „zwykłą”, prostą stronę opartą na szablonie. Koszty uzależnione są również od tego, czy dana strona ma być statyczna, czy może oparta o system CMS, ceny wzrastają kiedy w grę wchodzą dodatkowo indywidualne projekty graficzne. Wiele zależy też od tego, kto wykona stronę internetową. W sieci nie brakuje ofert prywatnych osób, zazwyczaj studentów, którzy potrafią „postawić” stronę za niewielką kwotę, pytanie tylko, jaka będzie jej jakość? Wybierając wykonawcę strony internetowej należy postawić na doświadczenie i bogate portfolio. Istotne jest również wsparcie techniczne przez określony czas po wykonaniu strony. Na rynku nie brakuje agencji interaktywnych, które oferują kompleksowe wykonanie strony internetowej. Średni koszt stworzenia strony internetowej zaczyna się od ok. 500 zł, a kończy nawet na kilku tysiącach.

zobacz także:  Jak pracować w UK?

Można też taką stronę wykonać samodzielnie, zmniejszając tym samym koszty. WordPress, najpopularniejszy CMS, jest bezpłatny i umożliwia stworzenie prostej strony www. Można też zainstalować płatny szablon o wyglądzie odpowiadającym Twoim gustom. Zwykle dostępne są w zagranicznych serwisach, ich koszt zaczyna się od 13 dolarów, a kończy się nawet na 400 dolarach.

Ile kosztuje domena?

Domenę zazwyczaj opłaca się co roku. Dostawcy domen oferują często różnego rodzaju promocje, najczęściej jest to 0 zł lub 1 zł za pierwszy rok korzystania. Po tym czasie cena się zmienia i w zależności od wybranej firmy, może ona wynosić 40 zł lub nawet 120 zł. Na koszt domeny często ma też wpływ jej rodzaj. Tańsze są te regionalne, czyli  .waw.pl czy lublin.pl. Droższe są domeny .pl lub .com. Przykładowo, za wykupienie domeny .pl zapłacisz ok. 13 zł, .com ok. 50 zł, ale już .com.pl niecałe 10 zł. Musisz jednak porównywać ceny domen wśród różnych dostawców, ponieważ ten sam adres www może się znacząco różnić ceną.

zobacz także:  Urzędnicze absurdy - znaleźliśmy największe!

Ile kosztuje hosting?

Hosting to po prostu serwer/przestrzeń dyskowa, na której umieszczane są pliki i baza danych strony internetowej. Jest on więc niezbędny do utrzymania własnej witryny. Ceny są w tym przypadku uzależnione od rozmiaru przestrzeni dyskowej i transferu miesięcznego, limitu (lub jego braku) dla baz danych, kont pocztowych, czy subdomen. Wybierając więc hosting warto porównać oferty różnych dostawców i zdecydować się na taką, która jak najbardziej będzie odpowiadała naszym potrzebom. Ceny są zróżnicowane, za podstawowy hosting można zarówno zapłacić 50 zł rocznie, jak i 200 zł. Przykładowo, u jednego z dostawców kupisz hosting za 200 zł rocznie bez limitu pojemności, lecz serwer będzie obsługiwać maksymalnie 5 000 użytkowników miesięcznie. U drugiego natomiast cena ta może wynosić 350 zł, nie ma ograniczeń co do ilości użytkowników, ale już maksymalna pojemność danych będzie wynosić kilkadziesiąt gigabajtów. W promocji natomiast ta sama usługa może kosztować… 15 zł! Jak widać, i w tej kwestii zróżnicowanie jest bardzo duże.

Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest kupowanie domeny i hostingu u tego samego dostawcy. Nie ma takiej potrzeby, jednak część użytkowników decyduje się na takie rozwiązanie, głównie ze względu na wygodę. Otrzymuje się jedno konto, z poziomu którego można wszystkim zarządzać. To samo może dotyczyć także płatności (na jednej fakturze zamiast na kilku). Jeżeli ktoś jednak woli kupić dwie te usługi na oddzielnych platformach, np. ze względu na lepsze warunki ofertowe, ma taką możliwość.

zobacz także:  Wzrost wynagrodzeń, Koncesje dla PGNiG... - przegląd 18 stycznia

1 komentarz

  1. ceny pisze:

    Ja się orientowałam, to wcale tak dużo to nie wychodzi, w przypadku gdy strona nie ma być duża. Gorzej jest w przypdku sklepów etc.

Dodaj Twój komentarz