czwartek, 19 września 2024
HotMoney

Zmiany w przepisach podatkowych

Podatki

Choć z dniem 1 stycznia 2022 roku zacznie obowiązywać Nowa Ordynacja Podatkowa, rząd pierwsze zmiany chce wprowadzić już wcześniej. Czego będą dotyczyć? I czy będą mieć wpływ tylko na firmy, czy też na osoby fizyczne?

Nowe przepisy podatkowe od 2019 roku

Jak już wspominaliśmy we wstępie, jeszcze przed wprowadzeniem Nowej Ordynacji Podatkowej czekają nas poważne zmiany, które mają obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku, czyli już za kilka miesięcy. Co istotne, nie dotkną tylko firm, ale także „przeciętnego” Kowalskiego.

Najgłośniej mówi się o nałożeniu podatku na firmy, które unikają ich płacenia – to tzw. exit tax, o którym pisaliśmy wcześniej. To jednak nie jedyny pomysł – przedstawiamy najważniejsze założenia projektu nowelizacji przepisów.

Opodatkowanie kryptowalut

Jak już dzisiaj pisaliśmy, obecnie panuje „bałagan” dotyczący sposobu rozliczania się z kryptowalut. Jeszcze do niedawna inwestorów obowiązywał podatek PCC opłacany od każdej transakcji, aktualnie mówi się o nałożeniu podatku Belki od przychodów uzyskanych z cyfrowych walut. Nowe przepisy mają to dokładnie regulować – w zależności od tego, czy inwestor zajmuje się obrotem, czy wykopywaniem wirtualnych walut, będzie musiał raz w roku opłacać podatek PIT lub CIT. Dzięki temu regulacje w tym zakresie w końcu staną się proste i przejrzyste.

zobacz także:  Jak uzyskać odszkodowanie za odwołany lot?

Ujawnianie mechanizmów podatkowych

Oprócz exit tax, najwięcej kontrowersji budzi zapis o konieczności ujawniania mechanizmów podatkowych. Co to oznacza? W przypadku przedsiębiorstw, których przychody, koszty lub aktywa będą wynosić ponad 20 mln zł, konieczne stanie się przekazanie szefowi Krajowej Administracji Skarbowej schematu optymalizacji podatkowej, który ma być zanonimizowany.

Termin składania deklaracji rocznej

To, co powinno ucieszyć „zwykłych” podatników, to bardziej „elastyczny” termin składania deklaracji rocznej. Co to oznacza? Obecnie jakiekolwiek opóźnienia uniemożliwiają m.in. wspólne rozliczanie się z małżonkiem. Przy czym trzeba wiedzieć, że nie jest to równoznaczne z uzyskaniem przyzwolenia na kilkutygodniowe spóźnienia…

Rozliczanie auta firmowego

Mają zmienić się także sposoby rozliczania samochodu firmowego. Całkowita amortyzacja dotyczyć będzie aut innych niż elektryczne, których maksymalna wartość wynosi 150 tys. zł. Nowelizacja mówi też o tym, że nie trzeba będzie prowadzić tzw. kilometrówki. A maksymalne kwoty odliczeń środków wydanych na eksploatację pojazdu będą wynosić 50% w przypadku samochodu do celów służbowych i prywatnych oraz 20%, gdy auto prywatne będzie wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności.

zobacz także:  Kim jest dłużnik wekslowy?

Zmiany dotyczyć mają także ulg mieszkaniowych, rozliczania windykatorów oraz zwiększania kapitału spółek środkami innymi niż kredyt. A wszystkie przepisy powinny być stworzone w myśl zasady 3xP – przejrzyste, proste i przyjazne podatki.

komentarze 2

  1. koperrrrr pisze:

    Wszelkie zmiany w podatkach i rozliczaniu ma raczej za zadanie ściągnięcie większych pieniędzy od tych, którzy te podatki płacą, więc pozorna korzyść dla nas, jest raczej przede wszystkim korzyścią dla urzędu skarbowego.

  2. Irenka pisze:

    Polski system podatkowy jest jednym z najbardziej skomplikowanych na całym świecie. Najlepiej widać to na przykładzie różnie opodatkowanych produktów żywnościowych.

Dodaj Twój komentarz