środa, 9 października 2024
HotMoney

Wzrost cen ropy, Mniej pieniędzy z UE dla Polski

rafineria naftowa

Ceny ropy na światowych rynkach rosną po ataku dronów na instalacje naftowe w Arabii Saudyjskiej. Tymczasem nowy projekt budżetu Unii Europejskiej przewiduje mniej pieniędzy dla Polski.

Ceny ropy idą w górę po ataku dronów na rafinerie

W sobotę miał miejsce atak dronów na dwie instalacje naftowe na wschodzie Arabii Saudyjskiej, w miastach Bukajk i Churajs. W efekcie tymczasowo została wstrzymana praca tych zakładów. Mimo, że do ataku przyznał się jemeński rebeliancki ruch Huti, władze saudyjskie i amerykańskie są zdania, że został on przeprowadzony przy użyciu manewrujących pocisków rakietowych wystrzelonych z terytorium Iranu lub Iraku.

W rezultacie ataku dzienna produkcja ropy w Arabii Saudyjskiej spadła prawie o połowę, czyli o 5,7 mln baryłek. To oznacza 5-procentowy spadek światowej produkcji ropy dziennie. Ta sytuacja spowodowała oczywiście wzrost cen ropy naftowej. Na giełdzie paliw NYMEX skok cen ropy West Texas Intermediate wyniósł 15,5 %,osiągając pułap 63,34 USD za baryłkę, co stanowi najwyższą podwyżkę cen od 2008 roku.

zobacz także:  Reserved, kto jest właścicielem? Jak długo i co sprzedaje w Polsce?

Ropa Brent w dostawach na listopad na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie odnotowała wzrost o 10,71% i kosztuje teraz 66,68 USD za baryłkę. W ciągu zaledwie kilkunastu sekund po otwarciu poniedziałkowego handlu zdrożała ona o prawie 12 USD czyli ponad 19%, najmocniej od 1991 roku w punktach procentowych i od 1988 roku w dolarach.

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że zezwolił na uruchomienie w razie potrzeby Strategicznej Rezerwy Naftowej, aby ustabilizować globalne zaopatrzenie w ropę. Międzynarodowa Agencja Energetyczna oświadczyła, że rynki są dobrze zaopatrzone i dysponują dużymi zapasami paliw.

Mniej pieniędzy z Unii dla Polski

Unia Europejska potrzebuje więcej pieniędzy na ekologię. To oznacza cięcia budżetowe, na których Polska może stracić najwięcej. W nowym wieloletnim budżecie UE w porównaniu z ubiegłorocznym projektem Komisji Europejskiej, Polska może stracić nawet 13 mld euro.

Wcześniejszy projekt przewidywał dla Polski w sumie 91,4 mld euro, co już stanowiło spadek o 14,5 mld euro względem obecnego okresu budżetowego 2014-2020. Był to efekt spadku dochodów, konieczności finansowania nowych celów i zmiany kryteriów przyznawania unijnych funduszy.

zobacz także:  Emerytury sędziów i prokuratorów - za wysokie?

Od 1 listopada kadencję rozpoczyna nowa Komisja pod przewodnictwem Ursuli von der Leyen. Jej priorytetem ma być tak zwany „zielony ład” i to na ten projekt przede wszystkim potrzebne będą fundusze.

Milionowe wyłudzenia VAT

Funkcjonariusze CBA i CBŚP zatrzymali 8 osób podejrzanych o udział w procederze wyłudzania podatku VAT. Szacuje się, że Skarb Państwa mógł z powodu działalności zatrzymanych stracić ponad 33 mln zł.

Grupa przestępcza wykorzystywała krajowe i zagraniczne firmy do wystawiania faktur VAT poświadczających nieprawdę, które dokumentowały rzekomy obrót paliwami. Faktury te były wykazywane w składanych deklaracjach podatkowych, stanowiąc podstawę do zwrotu podatku, który tak naprawdę się nie należał. Pochodzące z działalności przestępczej zyski były transferowane do obrotu gospodarczego poprzez inne nielegalne działania.

Dodaj Twój komentarz