poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Wysokość emerytur w Polsce i w Niemczech. Czy żyjąc w Polsce można dostawać niemiecką emeryturę?

Emeryci trzymający się za ręce

O tym, jak dobrze wiedzie się emerytom w niektórych europejskich krajach, wiadomo już nie od dzisiaj. Często można zresztą spotkać seniorów, którzy zwiedzają cały świat i korzystają z życia, na co trzeba mieć oczywiście pieniądze. Polski emeryt na ich tle wypada dosyć blado. Na jakie świadczenie emerytalne mogą liczyć Niemcy, a na jakie Polacy? Czy jest szansa na to, by Polak mógł dostawać niemiecką emeryturę?

Emerytury w Niemczech

Okazuje się, że stereotypowe myślenie o niemieckim emerycie wcale nie jest dalekie od rzeczywistości. Jak nikogo na świecie, seniorów tego kraju stać na wiele, w tym na wyjazdy do różnych zakątków świata. I wcale nie musi być to spowodowane oszczędnościami w latach aktywności zawodowej. Niemcy po prostu mogą liczyć na wysokie świadczenia emerytalne. Daje im to miejsce w czołówkach rankingów na temat standardu życia seniorów. Okazuje się bowiem, że nasi zachodni sąsiedzi miesięcznie dostają średnio ponad 800 euro, co w przeliczeniu na polską walutę daje ponad 3000 zł.

zobacz także:  Fundusz inwestycyjny, co to jest?

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w Niemczech na leczenie oraz profilaktykę wydaje się znacznie więcej pieniędzy niż w naszym kraju. Dla porównania, za granicą rząd rocznie wydaje średnio 3500 euro, w Polsce natomiast jest to około 600 euro, co również przekłada się na standard życia osób starszych.

Emerytury w Polsce

Polska niestety znajduje się w ogonie rankingów badających standard życia emerytów. Nie dość, że niski jest poziom opieki medycznej, to jeszcze niewielkie są świadczenia emerytalne. Z tego powodu najczęściej bywa tak, że emeryci tracą otrzymywane pieniądze na prywatne wizyty u lekarzy oraz na leki. Ile więc średnio otrzymuje polski senior? Według statystyk jest to ok. 1500 zł. Wiele osób musi się utrzymać jednak za mniejszą emeryturę, nawet za ok. 900 zł miesięcznie, co dla większości jest mało realne. Najgorsze jest to, że wśród prognoz na przyszłość wcale nie widać poprawy, wręcz przeciwnie. Wiele wskazuje na to, że polski system emerytalny jest po prostu niewydolny.

Niemiecka emerytura dla Polaków

Czy istnieje jakaś szansa na to, by poprawić swoje życie na starość i otrzymywać niemiecką emeryturę? Tak, ale trzeba zadbać o to dużo wcześniej. Polacy mają szansę na otrzymywanie niemieckich świadczeń pod pewnymi warunkami. Mogą liczyć na to osoby, które pracowały w Niemczech i odprowadzały tam składki. Prawo do częściowego otrzymywania niemieckiej emerytury nabywa się po 5 latach pracy.

zobacz także:  Ile kosztuje projekt domu? Jak wybrać, od czego zależy cena?

Inaczej sytuacja wygląda w Holandii, gdzie też emeryci dostają wysokie świadczenia. Tam wystarczy przepracować legalnie rok, żeby mieć prawo do częściowej emerytury. Natomiast emigrując do Szwecji, należy pracować tam co najmniej rok, by otrzymywać najniższe świadczenia emerytalne. W Wielkiej Brytanii okres ten wynosi 10 lat, by dostać emeryturę podstawową. Na pełną można liczyć po upływie 35 lat pracy. Warto więc pomyśleć o tym, by zadbać o swój poziom życia na starość i przygotować się do tego jeszcze w okresie młodości, kiedy można pieniądze odłożyć lub wyjechać za granicę.

Dodaj Twój komentarz