piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Ubezpieczenie biletu lotniczego – co obejmuje i ile kosztuje?

Chłopak z walizką na drodze

Ubezpieczenie biletu lotniczego dotyczy w znacznej mierze rezygnacji z podróży. Jest ono szczególnie przydatne, kiedy znajdujemy z dużym wyprzedzeniem tanie połączenia i natychmiast je kupujemy. Potem okazuje się, że jednak nie możemy tego dnia lecieć i pojawia się problem. Co obejmuje ubezpieczenie biletu lotniczego, kiedy warto z niego skorzystać i ile ono kosztuje?

Ubezpieczenie biletu lotniczego, czyli co?

Coraz więcej osób szuka biletów z dużym wyprzedzeniem, dlatego też rośnie liczba chętnych, którzy korzystają z polisy. Ubezpieczenie biletu zabezpiecza podróżującego przed stratą pieniędzy, kiedy zrezygnuje on z lotu. Oczywiście nie oznacza to, że będzie można się rozmyślić i po prostu oddać bilet. Rezygnacja zazwyczaj dopuszczona jest w konkretnych przypadkach, głównie zdrowotnych, lub w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Wówczas zainteresowany otrzyma zwrot kosztów transportu. Ubezpieczenie najczęściej obejmuje także odszkodowanie za opóźniony lot lub nawet za zgubienie bagażu. Jest jednak jeden warunek. Na taką polisę należy decydować się zaraz po kupieniu biletu. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe mają jasno określone terminy, kiedy można przystąpić do polisy. Może to być np. 7 dni od kupienia biletu.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Ile kosztuje ubezpieczenie biletu lotniczego?

W porównaniu do kosztów samego biletu cena ubezpieczenia nie jest zbyt wygórowana. Zazwyczaj wynosi ona ok. 3 procent od wartości biletu. Warto więc rozważyć zakup takiej polisy, ponieważ umożliwia ona odzyskanie przynajmniej części poniesionych kosztów. Wiele w tym przypadku zależy od limitów ustalanych przez towarzystwa. Niektóre z nich mają odgórnie ustalone kwoty i np. ubezpieczają bilety jedynie do 1000 euro. Tyle można otrzymać w przypadku rezygnacji, nawet jeśli bilety były droższe. Nie brakuje jednak ubezpieczycieli, którzy mają polisy bez limitu i zwracają nawet 100% poniesionych kosztów.

Polisa rezygnacji z lotu – co obejmuje?

Polisa rezygnacji z lotu często daje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o inne usługi. Bywa, że wchodzi to w zakres ubezpieczenia podróżnego. Od wybranej polisy zależy zakres usług. Ubezpieczenie biletu lotniczego to zwrot kosztów biletu, ale nie tylko. Do tego dochodzi jeszcze odszkodowanie za opóźnienie czy odwołanie lotu. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych ma w zakresie także polisę na bagaż.

Warto wiedzieć, że pieniądze za bilet lotniczy można uzyskać jedynie w określonych przypadkach, kiedy dojdzie do nagłej choroby, wypadku lub choroby członka rodziny, nieszczęśliwego wypadku, poważnego zdarzenia losowego lub katastrof naturalnych.

zobacz także:  Rząd dopłaci Ci do czynszu! Co trzeba wiedzieć o programie Mieszkanie na start?

Kiedy warto korzystać z ubezpieczenia biletu lotniczego?

Przede wszystkim taka polisa jest wskazana w przypadku podróży z dużym wyprzedzeniem. Nigdy nie wiadomo co może się wydarzyć w tym czasie. Opłaca się także mieć ubezpieczenie, gdy w grę wchodzą drogie bilety, zazwyczaj te na połączenia międzykontynentalne. Warto więc uważnie przestudiować warunki umowy, ponieważ każde towarzystwo może mieć inne wytyczne dotyczące wypłaty odszkodowań i wybrać taką polisę, która będzie odpowiadała naszym potrzebom.

Dodaj Twój komentarz