czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney
Kalkulator na dokumentach

Polacy coraz chętniej korzystają z ubezpieczeń dodatkowych. Każdy bowiem chce zabezpieczyć siebie i bliskich na wypadek choroby, kradzieży czy nieprzewidzianych wydarzeń. Na rynku dostępnych jest wiele produktów ubezpieczeniowych, niektóre z nich są obowiązkowe, inne dobrowolne. A jakie są najpopularniejsze ubezpieczenia w Polsce?

Rodzaje ubezpieczeń w Polsce

Podział ubezpieczeń obejmuje wiele produktów, których celem jest zadbanie o ludzi, jak i o ich mienie. Podstawowa klasyfikacja obejmuje ubezpieczenia grupy I oraz grupy II. Do pierwszej zalicza się ubezpieczenia na życie (oszczędnościowe, ochronne, ochronno-oszczędnościowe), do drugiej natomiast ubezpieczenie majątkowe i pozostałe osobowe (odpowiedzialności cywilnej, mienia). Które z nich są najpopularniejsze wśród Polaków?

Ubezpieczenia na życie

Najpopularniejsze wśród ubezpieczeń są te na życie. Mogą one mieć różne warianty ochrony, najczęściej dotyczą naszej śmierci, inwalidztwa lub ciężkiej choroby. W razie takich problemów, ubezpieczyciel wypłaca pieniądze nam lub naszej rodzinie. W zależności od oferty, osoba ubezpieczona może zyskać nawet do 1 000 000 zł w razie niezdolności do pracy, zostanie jej udzielona pomoc w razie nagłego zachorowania, dostanie dostęp do prywatnej opieki medycznej lub otrzyma dodatkowe pieniądze po urodzeniu dziecka. Oferty ubezpieczeń życiowych są bardzo zróżnicowane i warto je porównać, zanim zdecydujemy się na konkretny produkt.

zobacz także:  Autocasco - ile kosztuje ubezpieczenie AC?

Ubezpieczenie mieszkania i domu

Często wybierane są także ubezpieczenia mieszkań i domów. Ich celem jest zabezpieczenie nieruchomości, ale i mieszkańców przed nieprzewidzianymi wydarzeniami. W zależności od wybranego wariantu, takie ubezpieczenie może obejmować same mury, ale też podłogi, schody, zabudowę kuchenną lu okna. Zazwyczaj w takim produkcie jest również ubezpieczenie od zalania mieszkania, przepięcia, kradzieży z włamaniem czy pożaru. Niektóre firmy oferują także ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych, np. powodzi, silnego wiatru czy gradobicia.

Ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenie samochodu, zwane też ubezpieczeniem komunikacyjnym jest obowiązkowe dla osób, które posiadają auto. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Jego zadaniem jest ochrona zarówno sprawcy wypadku, jak i poszkodowanego. To właśnie z niego wypłacane jest odszkodowanie za wyrządzone straty. Dobrowolne natomiast jest ubezpieczenie AutoCasco (AC). W jego zakresie znajdują się dodatkowe zabezpieczenia np. na wypadek szkody parkingowej, kradzieży, gradobicia itp.

Ubezpieczenie grupowe

Ubezpieczenia grupowe dla firm są dodatkowym rodzajem benefitu ze strony pracodawcy. Zazwyczaj zawarta w nim jest kompleksowa ochrona życia i zdrowia pracowników oraz ich rodzin. Istnieje także możliwość gromadzenia dodatkowych środków, jeśli dany produkt zawiera także opcję oszczędnościową. W ramach ubezpieczenia grupowego, pracownicy otrzymują pieniądze np. za pobyt w szpitalu, leczenie, operacje, niezdolność do pracy czy urodzenie dziecka.

zobacz także:  Co to jest denominacja?

1 komentarz

  1. ubezpieczona pisze:

    Z podanych u góry ubezpieczeń mam wszystkie. W pracy – grupowe, a tak to jeszcze na życie i to z OC. Poza tym ubezpieczyłam mieszkanie i samochód, ale bez AC. Zawsze w życiu kieruję się mottem: przezorny zawsze zabezpieczony.

Dodaj Twój komentarz