wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Faktoring pełny i odwrotny – co się bardziej opłaca? Koszty faktoringu

okulary, kalkulator, pieniądze i komputer na biurku

Faktoring jest narzędziem wykorzystywanym w prowadzeniu różnego rodzaju biznesów. Usługa ta nie należy jednak do tanich, dlatego warto zastanowić się nad jej opłacalnością. Cena jest uzależniona od kilku zmiennych, ponadto istotny jest też rodzaj faktoringu, który wybierzemy. Czym jest faktoring pełny i odwrotny? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć korzystając z tej usługi? Znamy odpowiedzi na te pytania.

Faktoring pełny

Płynność finansowa jest problemem wielu firm. Jej brak wynika bardzo często z opóźnień w płatnościach ze strony klientów. Aby zaradzić temu problemowi powstała usługa określana mianem faktoringu. Faktoring pełny pozwala na ograniczenie ryzyka prowadzonej działalności i poprawienie płynności finansowej firmy, dzięki szybkiemu dostępowi do gotówki. To rozwiązanie pozwala również na redukcję kosztów związanych z monitoringiem i odzyskiwaniem należności.

Jak działa faktoring pełny? Usługa ta polega na tym, że faktorant zbywa ubezpieczone wcześniej wierzytelności na rzecz faktora, który świadczy usługi faktoringu. Faktor udziela faktorantowi finansowania z tytułu wykupionych wierzytelności, w związku z czym klient dokonuje płatności faktorowi, a nie firmie, która wykonała dane zlecenie. Ten system sprawia, że przedsiębiorca decydujący się na korzystanie z usługi faktoringu pozbywa się ryzyka braku zapłaty ze strony swoich klientów.

zobacz także:  500+ dla niepełnosprawnych, Wyrok w sprawie Amber Gold... - przegląd 20 maj 2019

Faktoring odwrócony

Faktoring odwrotny jest usługą, z której mogą korzystać podmioty dokonujące zakupów lub korzystające z usług innych firm, a nie sprzedawcy, jak to ma to miejsce w przypadku faktoringu klasycznego. Według definicji faktoring odwrócony jest usługą polegającą na finansowaniu przez firmę faktoringową zobowiązań faktora, które powstały w wyniku zakupów dóbr i usług z odroczonym terminem płatności.

Ważną kwestią związaną z faktoringiem odwróconym jest ustalenie terminu, w którym firma faktoringowa ma obowiązek spłacić zobowiązania swojego klienta oraz klient ma spłacić swoje zobowiązania wobec firmy, z której usług korzysta. Taki rodzaj współpracy można porównać do mechanizmu działania pożyczki z banku zaciągniętej na spłatę zobowiązań. Co ciekawe, usługa faktoringu odwrotnego może okazać się bezkosztowa, jeśli firma faktoringowa bardzo szybko ureguluje należność u dostawcy i wynegocjuje lepszą cenę za zakup towaru, która pokryje koszty świadczenia usługi faktoringu.

Koszty faktoringu

To, czy skorzystamy z usługi jaką jest faktoring pełny czy odwrócony zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy. Koszty faktoringu są ustalane w zależności od terminu płatności. Dla przykładu można podać, że faktury z 30-dniowym terminem płatności są obciążone zazwyczaj prowizją wynoszącą od 0,2 do 0,3 procent.

zobacz także:  Jak długo idzie przelew? Sesje wychodzące, przychodzące przelewów, co to jest?

Stawki związane z usługą faktoringu są ustalane indywidualnie, dlatego trudno powiedzieć ile to dokładnie kosztuje. Jak już wspominaliśmy usługa faktoringu odwrotnego może być w niektórych sytuacjach nawet bezkosztowa.

komentarze 3

  1. czaja pisze:

    Ten faktoring to całkiem niezłe rozwiązanie. Wielu jest nieuczciwych klientów, którzy zwlekają z kosztami za usługi czy produkty. Może więc warto pomyśleć o faktoringu prowadząc działalność…

    • bart pisze:

      Ja już od półtora roku nie miałem miesiąca, żeby nie korzystać z usług nfg i powiem ci z doświadczenia – nie zwlekaj jak masz zatory płatnicze, tylko ogarniaj faktoring.

    • AOW pisze:

      Problemy z zatorami płatniczymi i spóźnieniami z płatnościami zna niestety prawie każdy przedsiębiorca, dlatego popularność faktoringu tak szybko rośnie.

Dodaj Twój komentarz