piątek, 29 marca 2024
HotMoney

Rodzaje kryptowalut, co warto kopać?

Mężczyzn trzymający bitcoina

O kryptowalutach słyszał już pewnie każdy, jednak wiele osób do dziś nie wie, co to tak naprawdę jest. Najbardziej znane na całym świecie są bitcoiny, które pojawiły się już prawie 10 lat temu. Co więc trzeba wiedzieć o kryptowalutach i które z nich warto kopać?

Czym są kryptowaluty?

Kryptowaluty określane są jako rozproszony system księgowy, który bazuje na kryptografii. Przechowuje on dane odnośnie stanu posiadania w umownych jednostkach. Kryptowaluty można określić także mianem waluty wirtualnej. Przez większość państw nie są one uznawane jako środki płatnicze czy pieniądze elektroniczne. Z tego też powodu wykop kryptowalut jest legalny. W większości przypadków kryptowaluty nie korzystają z ulg podatkowych, o jakich jest mowa w kontekście handlu walutą, jednak sytuacja ta została uregulowana przez Unię Europejską. Trybunał Sprawiedliwości uznał jednak kryptowaluty za środek płatniczy w kontekście podatku i je z niego zwolnił. Co ciekawe, kryptowaluty powstają w oparciu o wolne oprogramowanie, zatem każdy może stać się twórcą takiej wirtualnej monety.

Bitcoin – najpopularniejsza kryptowaluta

Najpopularniejszą na całym świecie kryptowalutą jest bitcoin. Została ona stworzona w 2009 roku przez człowieka lub grupę osób pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Pojawiły się teorie, że odpowiedzialny za nią jest australijski biznesmen Craig Steven Wright, który po ujawnieniu dziennikarskiego śledztwa przyznał się do tego. Część środowiska jednak w to nie uwierzyła. Bitcoin opiera się na otwartoźródłowym oprogramowaniu i sieci P2P, czyli popularnej peer-to-peer. Co ciekawe, podobnie jak inne waluty, podzielić ją można na części składowe. 1 bitcoin to 100 000 000 satoshi.

zobacz także:  Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, krytyka słów RPO... - przegląd 21 czerwca 2019

Bitcoin to nie jedyna kryptowaluta, która w ostatnich latach zdobyła dużą popularność. Część z nich pojawiła się nawet na giełdzie i faktycznie można na nich zarobić. Trzeba jednak wiedzieć, które z nich mają wysoki kurs i jakie są co do nich prognozy. Jakie kryptowaluty można jeszcze kopać?

Kryptowaluty – jakie kopać?

Oprócz bitcoinów można pomyśleć jeszcze o Ripple. Różni się ona jednak od najpopularniejszej kryptowaluty. Właściwie jest to pośrednik. Za pomocą Ripple można rozliczać „prawdziwe” waluty, ale i wirtualne monety, a nawet programy lojalnościowe. Można więc powiedzieć, że jest do przydatna sieć rozrachunkowa.

Na popularności zyskuje kryptowaluta Dash. Pojawiła się na rynku w 2014 roku i różni się od bitcoinów obecnością węzłów uprzywilejowanych. Prognozuje się, że Dash to przyszłościowa kryptowaluta i warto w nią zainwestować.

Monero również jest ciekawą propozycją dla wielbicieli kryptowalut. Podobnie jak bitcoiny, opiera się ona na technologii rozproszonego rejestru blockchain. Różnicą jest to, że bloki nie mają narzuconej wielkości, a emisja nie ustaje.

IOTA to kolejna zyskująca uznanie kryptowaluta, która zadebiutowała w 2016 roku. Nie ma jednak w niej bloków ani opłat transakcyjnych. Największą zaletą tej waluty jest fakt, że transakcje weryfikują się same, dlatego sieć jest tańsza.

zobacz także:  Inwestowanie na giełdzie - od czego zacząć?

Popularne waluty kryptograficzne

Rynek kryptowalut w ostatnich latach intensywnie się rozwija, a takich projektów realizowanych jest coraz więcej. Które waluty kryptograficznego oprócz wcześniej wymieniowych warto jeszcze znać? Przedstawiamy najważniejsze.

  • Ethereum – obecnie jest to druga najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Oprócz tego, że projekt oparty jest o technologię blockchain, to pozwala także użytkować Ethereum jako środek płatniczy, a także tworzyć zdecentralizowane aplikacje za pomocą sieci peer-to-peer.
  • Litecoin – jedna z najstarszych kryptowalut, dostępna na rynku do dziś. Inspirowana jest Bitcoinem, nazywa się ją „cyfrowym srebrem”. Została oparta na Proof of Work.
  • EOS – projekt, który został zainicjowany w 2017 roku i w tym czasie bardzo szybko zyskał na popularności. Świadczy o tym chociażby to, że znajduje się na 5 miejscu pod względem kapitalizacji rynkowej. Eksperci zauważają, że EOS w dużym stopniu przypomina Ethereum, jego plusem jest również to, że eliminuje opłaty transakcyjne dla użytkowników.
  • Cardano – waluta kryptograficzna oparty na technologii blockchain, posiada otwarty kod źródłowy.
  • Binance Coin – wewnętrzna kryptowaluta, która została stworzona przez największą na świecie giełdę walut kryptograficznych Binance.
  • Bitcoin Cash – projekt ten powstał w wyniku rozłamu łańcucha Bitcoin’a.
  • Tether – odzwierciedla kurs dolara.
  • TRON – projekt oparty na sieci 4.0, który dąży do utworzenia światowego systemu bezpłatnej rozrywki.
  • Lisk – zdecentralizowana platforma do tworzenia aplikacji opartych na blochchain, wykorzystująca Proof of Stake.
  • Burst – jedyna kryptowaluta, która zamiast energochłonnych obliczeń wymaga terabajtów przestrzeni dyskowej.
  • Gamecredits – anonimowy, cyfrowy środek płatniczy, który stosowany jest w grach komputerowych.
  • Golem – polski projekt dążący do stworzenia rozproszonego superkomputera open source, który dostępny byłby dla wszystkich. Token Golem jest drugim tokenem sieci Ethereum.
  • FuturoCoin – kryptowaluta stworzona przez FutureNet. Jest ona w pełni zdecentralizowana, posiada swój blockchain, a oparta została na otwartym kodzie źródłowym WhitePaper.>
  • Blockchain Poland – środek płatniczy i rozliczeniowy, umożliwia finansowanie start-upów bazujących na technologii blockchain.
zobacz także:  Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna, jaka różnica?

komentarze 3

  1. krypto pisze:

    Kompletnie nie rozumiem idei kryptowalut, to dla mnie zbyt abstrakcyjny twór. Ciężko mi pojąć jak coś takiego może mieć wartość.

  2. inwestorka pisze:

    Bardzo to wszystko skomplikowane. Myślałam, że kryptowaluty są łatwiejsze w zrozumieniu. Chyba nie będę w nie inwestować.

  3. szmes pisze:

    Warto, ale mając o tym pojęcie. To nie działa tak, że nagle z niczego wejdziecie sobie w temat i zarobicie kupę kasy. To wymaga wiedzyt i doświadczenia

Dodaj Twój komentarz