czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Pożyczka czy kredyt? Kiedy wybrać pożyczkę gotówkową a kiedy kredyt gotówkowy?

Pieniądze

Potrzebujesz dodatkowych środków i przeglądasz oferty banków oraz parabanków? Jest ich naprawdę wiele, więc podjęcie decyzji może nie być proste. Szczególnie, że musisz wybrać między pożyczkami a kredytami. Czym się różnią te produkty bankowe?

Kredyt a pożyczka – różnice

Chcielibyśmy zacząć od wytłumaczenia różnicy między kredytem a pożyczką. Wielu klientów, w tym może nawet Ty, uważa te produkty finansowe za to samo, a jednak różnica między nimi jest dość znacząca.

Zasady przyznawania kredytów regulowane są przez Prawo bankowe. Oznacza to m.in. to, że mogą być przyznawane tylko i wyłączanie przez banki, konieczne jest też sporządzenie oraz podpisanie umowy, w której szczegółowo określone są warunki przyznawania środków oraz informacje dotyczące ich spłaty.

Natomiast to, na jakich zasadach może zostać zaciągnięta pożyczka, określa Prawo cywilne. W praktyce więc każdy, nie tylko bank czy inna instytucja finansowa może przyznać Ci to zobowiązanie. Dotyczy to nawet osób nieposiadających działalności gospodarczej. Co więcej, umowa o pożyczkę może być zawierana ustnie.

zobacz także:  Ranking chwilówek Kwiecień 2019

Uściślając więc, kredyt możesz dostać wyłącznie w banku, a pożyczkę w banku, tzw. parabanku, czyli instytucji wyspecjalizowanej w udzielaniu dodatkowych środków, ale także od każdej innej osoby.

Zwykle te produkty finansowe w znaczący sposób różnią się też oprocentowaniem. W przypadku kredytów jest ono niższe, ponieważ bank dokładnie weryfikuje każdego klienta zmniejszając tym samym ryzyko niewypłacalności. Choć od tej reguły są oczywiście wyjątki wynikające z wprowadzenia okresowych promocji, obniżek etc.

Jak wybrać kredyt/pożyczkę?

Aby wybrać najkorzystniejszy produkt, najlepiej jest korzystać z wyszukiwarek kredytów gotówkowych oraz pożyczek. W nich znajdziesz oferty banków oraz parabanków, które przedstawione są w ujednolicony sposób i które można sortować według określonych kryteriów (np. od najniższego oprocentowania lub RRSO).

Musisz też wiedzieć, że to, co powinno Cię w pierwszej kolejności interesować to RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Jest to wskaźnik, który pokazuje Ci, ile w rzeczywistości będzie kosztować kredyt lub pożyczka. Uwzględnia on nie tylko oprocentowanie, ale też marże, prowizje i dodatkowe okazje. Może okazać się, że choć oprocentowanie zobowiązania jest na atrakcyjnie niskim poziomie, to w rzeczywistości zapłacisz o wiele więcej.

zobacz także:  Kiedy nie masz czasu iść do banku... Pożyczka online?

Kiedy kredyt, a kiedy pożyczka?

Kredyty, choć najczęściej niżej oprocentowane, to są również trudniejsze do zdobycia. Jak już zostało to zasygnalizowane, banki dokładnie weryfikują swoich klientów, sprawdzają ich zdolność kredytową opierając się m.in. na informacjach o rodzaju zatrudnienia oraz wysokości dochodów. Są też kredyty na dowód, które można zaciągnąć w krótkim czasie przez internet, ale również i wtedy zostanie poddana weryfikacji Twoja historia kredytowa – czy poprzednio wszelkie zadłużenia regulowane były w terminie. Kiedy to się opłaci? Przede wszystkim w sytuacji, gdy starasz się o większą pulę środków. Albo gdy zależy Ci na jak najniższym oprocentowaniu, a Twoja historia kredytowa jest „czysta”.

Pożyczkę natomiast dostać jest o wiele łatwiej, to rozwiązanie dostępne nawet dla osób zadłużonych lub bezrobotnych. Tylko wtedy mowa jest najczęściej o pożyczce w parabanku, która może być oferowana na gorszych warunkach (wyjątkiem są tzw. darmowe pierwsze pożyczki). To może być jednak dobre wyjście, gdy „na już” potrzebujesz niewielkich kwot, do kilku tysięcy. Taką pożyczkę możesz dostać od ręki.

zobacz także:  Ranking lokat Lipiec 2019

1 komentarz

  1. Alek pisze:

    z tych pożyczkodawców to najlepszy zdecydowanie

Dodaj Twój komentarz