Rzetelne i obiektywne określenie wartości nieruchomości jest kluczem do skutecznej sprzedaży działki, domu czy lokalu mieszkalnego. Żądana cena jest często pierwszym i najważniejszym elementem, na który zwracamy uwagę podejmując decyzję o zakupie posesji. Aby właściwie ocenić wartość nieruchomości należy przeprowadzić operat szacunkowy lub wycenę rzeczoznawcy. Czym się różnią i który z nich najlepiej wykonać?
- Czym jest i co musi zawierać operat szacunkowy?
- Na czym polega wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?
- Na co należy się zdecydować przy staraniach o kredyt hipoteczny?
- Jak kształtują się ceny operatu szacunkowego?
Czym jest i co musi zawierać operat szacunkowy?
Operat szacunkowy stanowi szczególny sposób wyceny nieruchomości. Sporządzany jest przez rzeczoznawcę majątkowego wpisanego na listę Centralnego Rejestru Rzeczoznawców Majątkowych Ministerstwa Rozwoju i Infrastruktury. Jeden dokument może zostać wykonany przez kilku specjalistów w tym zakresie.
Zasady, według których dokonywana jest wycena są ściśle określone literą prawa. Operat zawiera, przede wszystkim cel, zakres i przedmiot kalkulacji, analizę i charakterystykę rynku nieruchomości w danym regionie. Musi się w nim znaleźć opis i wskazanie przeznaczenia posiadłości zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Rzeczoznawca nakreśla w nim stosowane metody i techniki szacowania.
Na czym polega wycena nieruchomości przez rzeczoznawcę?
Odmiennym dokumentem, który określa wartość domu, mieszkania jest opinia oparta na czynnościach rzeczoznawcy majątkowego. Jest to rodzaj opracowania, ekspertyzy. Określa wartość, wskazanej w zleceniu, nieruchomości jednak nie spełnia, przewidzianych w przepisach prawa, warunków formalnych określonych dla operatu szacunkowego. Fakt czy dany dokument można nazwać operatem czy opinią determinuje jego treść.
Na co należy się zdecydować przy staraniach o kredyt hipoteczny?
Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytów mieszkaniowych musimy uprzednio dowiedzieć się jakich dokumentów będzie wymagał wybrany przez nas bank, w którym chcemy ubiegać się o kredyt. Warto w takiej sytuacji skorzystać z kalkulatora dokumentów do kredytu hipotecznego, który po wprowadzeniu niezbędnych informacji bezpośrednio określi i wskaże nam jakie dokumenty powinniśmy przygotować podczas starań o zaciągnięcie zobowiązania.
Ubiegając się o kredyty hipoteczne czy pożyczki hipoteczne niezbędny jest operat szacunkowy. Bank uzależnia wartość kredytu, poziom zabezpieczenia oraz wysokość wkładu własnego na podstawie informacji i wyceny zawartej w operacie. Wycena wykonana w tej formie nie zawiera jednak kosztów wyposażenia domu, lokalu, bowiem wykonana jest zwłaszcza na podstawie stanu i lokalizacji nieruchomości.
Najważniejszym jest, że operat jest dokumentem rangi urzędowej, dlatego może zostać wykorzystany w postępowaniach przed instytucjami, organami państwowymi np. w postępowaniu sądowym.
Jak kształtują się ceny operatu szacunkowego?
Ceny operatu szacunkowego uzależnione są od wielu czynników. Poza lokalizacją ( w wielkich aglomeracjach musimy się liczyć z wyższym wydatkiem) na koszt sporządzanego dokumentu wpływa rodzaj i przeznaczenie nieruchomości.