wtorek, 28 maja 2024
HotMoney

Okres bezodsetkowy w spłacie zadłużenia na karcie kredytowej – czym jest i jak korzystać?

Karta kredytowa leżąca na laptopie

Posiadanie karty kredytowej to duża wygoda, ale i odpowiedzialność, ponieważ konieczne jest kontrolowanie swoich wydatków, a także terminowe spłaty zadłużenia, które wiąże się także ze spłatą odsetek. Jedną z częstych zalet kart kredytowych jest także okres bezodsetkowy. Czym on jest i jak z niego skorzystać? Co warto wiedzieć o okresie bezodsetkowym?

Jak działa karta kredytowa?

Posiadanie karty kredytowej ma swoje plusy i minusy. Przede wszystkim mamy stały dostęp do gotówki w razie takiej konieczności i bez potrzeby chodzenia do banku i ubiegania się o kredyt czy pożyczkę gotówkową. Wadą jest to, że mając kartę kredytową, bardzo łatwo można zapomnieć się przy wydawaniu pieniędzy, a każde zadłużenie należy spłacać w określonym czasie, opisanym w umowie i doliczając do tego jeszcze odsetki. Zazwyczaj spłaty odbywają określonego dnia każdego miesiąca. Limity takich kart są zazwyczaj dosyć wysokie, a banki zarabiają wówczas, gdy my mamy problem ze spłatą zadłużenia. Duża pomocą są w tym wypadku okresy bezodsetkowe.

zobacz także:  Wyższa płaca minimalna, Faktury dla paragonów z NIP-em

Czym jest okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Okres bezodsetkowy jest zdecydowanie unikalną cechą karty kredytowej i jednocześnie jej największą zaletą. Pozawala to na zaciągnięcie zadłużenia bez oprocentowania nawet na okres kilkudziesięciu dni, w zależności od umowy zawartej z bankiem (zazwyczaj jest to 51-61 dni). Inna nazwa okresu bezodsetkowego to inaczej „grace period”. Choć wydaje się to naprawdę dużym plusem kart kredytowych, sprawa tak naprawdę nie jest taka prosta jak mogłoby się wydawać.

Jak działa okres bezodsetkowy na karcie kredytowej?

Działanie jest stosunkowo proste. Mamy określony czas, który nazywany jest właśnie okresem bezodsetkowym i wynosi on w zależności od umowy od 51 do 61 dni. W tym czasie wszelkie spłaty zadłużenia nie są obejmowane dodatkowymi odsetkami. Co ważne – okres bezodsetkowy zaczyna się od początku cyklu rozliczeniowego, a nie od chwili podjęcia transakcji. Co za tym idzie, gdy dokonujemy transakcji na przykład w połowie okresu rozliczeniowego, okres bezodsetkowy skraca się o ten czas.

Jak spłacać zadłużenie w okresie bezodsetkowym?

Długość okresu bezodsetkowego dla wielu osób może wydawać się naprawdę korzystnym rozwiązaniem, ale trzeba pamiętać, że to rozwiązanie nie zawsze będzie tak dobre, jak mogłoby się wydawać. Ważne pojęcia: cykl rozliczeniowy, czyli okres jednego miesiąca, ale nie kalendarzowego, który kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji oraz czas na spłatę zadłużenia, czyli okres między zamknięciem cyklu rozliczeniowego, a terminem spłaty. Innymi słowy, jeżeli mamy 56 dniowy okres bezodsetkowy, to po zakończeniu 31-dniowego cyklu rozliczeniowego mamy jeszcze 25 dni na spłatę długu bez odsetek. Co ważne – okresem bezodsetkowym objęte są tylko transakcje bezgotówkowe!

zobacz także:  Apple Pay, Google Pay i Blik - jak płacić telefonem?

Co w przypadku nieterminowej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej?

Zadłużenie na karcie kredytowej to najgorszy rodzaj zadłużenia, jaki można posiadać. Dlaczego? Po pierwsze, jeżeli nie dotrzymaliśmy terminu przy okresie bezodsetkowym, przepada nam on zostają nam naliczone standardowe odsetki. Jeżeli jednak mamy problem z terminowymi spłatami, trzeba liczyć się z bardzo wysokim oprocentowaniem. Jest to znacznie droższa opcja niż w przypadku standardowego kredytu gotówkowego i zazwyczaj jest to maksymalna możliwa stawka, jaką może postawić bank. Warto zwracać uwagę na terminy wystawiane przez instytucję finansową w czasie podsumowania cyklu rozliczeniowego i pilnować wyznaczonych na nim dat.

1 komentarz

  1. Mia pisze:

    Te karty kredytowe są bardzo popularne w USA. U nas powoli Polacy przekonują się do takiej opcji kredytowania.

Dodaj Twój komentarz