Gdzie szukać tanich kredytów hipotecznych? Jak znaleźć ten najtańszy? Na co zwrócić uwagę, by kredyt nie generował wysokich dodatkowych kosztów?
Jak szukać kredytów hipotecznych?
Żeby znaleźć najtańsze kredyty, warto przejrzeć jak najwięcej ofert. To zrozumiałe, że im większą pulę ofert kredytowych przeanalizujesz, tym większe będzie prawdopodobieństwo, że natrafisz na taką, która będzie spełniać twoje wymagania.
W poszukiwaniach można skorzystać z pomocy doradcy finansowego. Można też użyć internetowej porównywarki kredytów – w sieci znajdziesz narzędzia tego typu, umożliwiające szybkie zestawienie ofert pod względem konkretnych parametrów.
Skuteczną metodą może okazać się też nawiązanie kontaktu z bankami drogą telefoniczną lub składanie wniosków przez internet. Trzeba tylko uwzględnić w nich warunki, jakie cię ograniczają, jak na przykład niskie zarobki, umowa na czas określony, czy krótko prowadzona firma. W ten sposób od razu wyeliminujesz te banki, które nie udzieliłyby ci kredytu.
Sprawdź RRSO
Chcąc znaleźć najtańszy kredyt, trzeba wiedzieć, co składa się na jego całkowity koszt. Jakie wydatki brać pod uwagę? Do kwoty, jaką zamierzasz pożyczyć, należy dodać odsetki, a także dodatkowe koszty, takie jak prowizja za udzielenie kredytu (może wynosić nawet 4-5% jego całkowitej wartości) czy wykupienie wymaganych przez kredytodawcę ubezpieczeń, na przykład na życie, od utraty pracy i od następstw nieszczęśliwych wypadków. Na koszty, jakie trzeba będzie ponieść, wpływa również czas spłaty kredytu – im dłuższy, tym więcej w sumie trzeba będzie zapłacić.
Jak widać, to sporo kosztów, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Bank ma obowiązek dostarczenia klientowi formularza informacyjnego, w którym wszystkie opłaty i prowizje powinny być uwzględnione. Jednak najlepiej po prostu dowiedzieć się, ile wynosi RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wartość ta zawiera wszystkie koszty związane z kredytowaniem i określa ich wysokość w skali roku. Banki mają obowiązek podawać wysokość RRSO dla konkretnych ofert kredytowych. W ten sposób można porównać, ile naprawdę kosztują poszczególne kredyty.
Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Są jeszcze inne kwestie, które warto mieć na uwadze, poszukując taniego kredytu hipotecznego. Naprawdę tani kredyt to taki, w którym różnica między kosztami umowy a wnioskowaną kwotą jest najniższa. Dopytaj też, czy z wzięciem kredytu nie wiążą się jakieś dodatkowe wymogi. Często kredyt może jest teoretycznie tani sam w sobie, ale żeby go wziąć, trzeba skorzystać z dodatkowych usług banku.
Konieczne może się okazać na przykład założenie konta w tym właśnie banku, by kredytodawca mógł przelać na nie pieniądze. Kłopot w tym, że konto bynajmniej nie jest prowadzone za darmo – trzeba za nie płacić, co oznacza, że kredyt generuje dodatkowe koszty. Tak naprawdę więc zapłacisz więcej niż mogło się wydawać z samej oferty.
Oprócz tego powinieneś się dowiedzieć, czy umowa kredytu dobiegnie końca z chwilą spłacenia ostatniej raty.