wtorek, 19 marca 2024
HotMoney

Księgowość

Bez względu na to, czy prowadzisz własną firmę, czy rozliczasz się jako osoba fizyczna, przydatne mogą okazać się usługi księgowe. Dzięki biurom rachunkowym unikniesz błędów w rozliczeniach, a co za tym idzie – wysokich kar. Zastanów się nad skorzystaniem z księgowości tradycyjnej lub internetowej.

 

Czym jest księgowość?

Księgowość to jeden z elementów rachunkowości (obok rachunku kosztów i sprawozdawczości finansowej). Jest to system ewidencji gospodarczej, w którym odnotowywane są zdarzenia mające wpływ na zmiany w majątku firmy oraz źródła finansowania. Innymi słowy, księgowość to zapis zdarzeń gospodarczych, który wyjaśnia m.in. skąd pozyskano pieniądze. Prowadzenie takiej dokumentacji jest niezbędne w każdym przedsiębiorstwie i umożliwia to rozliczenie z urzędem skarbowym oraz innymi instytucjami.

Usługi księgowe – jakie są?

Biura rachunkowe oferują najczęściej trzy rodzaje usług księgowych. Pierwszy z nich to czynności księgowo-podatkowe. W ich skład wchodzi najczęściej prowadzenie ksiąg rachunkowych, ksiąg przychodów i rozchodów, obliczanie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przygotowywanie rejestrów VAT, deklaracji podatkowych, deklaracji PCC oraz wielu innych dokumentów. Drugi rodzaj usług to te kadrowo-płacowe. Wśród nich wymienia się głównie przygotowywanie umów o pracę oraz cywilnoprawnych, ustalanie wymiaru urlopu, aktualizacja akt osobowych osób pracujących w firmie, ewidencjonowanie świadczeń socjalnych, sporządzanie informacji o dochodach i wiele innych. Świadczone mogą być także usługi z zakresu doradztwa finansowo-biznesowego. Najczęściej koncentrują się one na udzielaniu pomocy z zakresu finansów, przedsiębiorcy dowiedzą się o jakie dotacje mogą się starać lub jaki wziąć kredyt na rozwój firmy.

Rodzaje księgowości w firmie

Poza podziałem usług, samą księgowość można podzielić na różne rodzaje. Najczęściej mówi się o małej i pełnej księgowości. Pierwsza z nich, mała księgowość, nazywana jest także uproszczoną. Kto może z niej skorzystać? Osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Dotyczy to również spółek cywilnych osób fizycznych. Warunkiem wybrania takiej małej księgowości jest uzyskanie przychodów z działalności nie wyższych niż 2 mln euro w skali roku. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z takiego rozliczania, mogą skorzystać z różnych form opodatkowania: księgi przychodów i rozchodów, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej. Wiele osób zastanawia się z pewnością ile kosztuje prowadzenie księgowości firmy jednoosobowej. Otóż nie jest to szczególnie trudne. Niektórzy decydują się na samodzielne prowadzenie księgowości korzystając ze specjalnych oprogramowań, które ułatwiają rozliczenia itd.

Drugim rodzajem jest pełna księgowość. Korzystać z niej muszą przedsiębiorcy, którzy prowadzą spółki kapitałowe prawa handlowego i spółki osobowe prawa handlowego. Zobowiązani do pełnej księgowości są także przedsiębiorcy, których firmy uzyskały przychody wyższe niż 2 mln euro w ostatnim roku. W takiej księgowości należy prowadzić pełne księgi rachunkowe, do których zalicza się księgę główną, księgi pomocnicze, dzienniki, zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej i pomocniczej, a także wykaz aktywów i pasywów. Prowadzenie takiej pełnej księgowości jest zajęciem skomplikowanym i czasochłonnym, dlatego większość osób korzysta z pomocy specjalistów. Chcąc dowiedzieć się, ile kosztuje prowadzenie pełnej księgowości w biurze rachunkowym należy poprosić o wstępną wycenę kosztów, ponieważ ostateczna cena może być uzależniona od wielkości firmy i ilości obowiązków księgowej.

Księgowość internetowa a księgowość tradycyjna

Księgowość można jeszcze podzielić na formę jej prowadzenia. Wyróżnia się więc księgowość internetową (online) i tradycyjną. Ta pierwsza cieszy się coraz większą popularnością. Wśród jej zalet wymienia się głównie wygodę, ale i szybkość. Dokumentów nie trzeba już wozić do biura rachunkowego, a wystarczy je zeskanować i przesłać elektronicznie lub samemu wprowadzić dane. Można także korzystać z gotowych aplikacji do księgowości online, co znacząco obniża koszty tych usług w porównaniu tradycyjnej księgowości. Jest to dobre rozwiązanie dla małych przedsiębiorstw, które mogą prowadzić księgowość w firmie samodzielnie. Niektóre stacjonarne biura rachunkowe również oferują takie usługi, co jest zwyczajnie wygodne dla obu stron.

Księgowość tradycyjna to ta realizowana przez stacjonarne biura rachunkowe. Ma ona swoje wady i zalety. Wśród korzyści wymienia się przede wszystkim prowadzenie pełnej księgowości, wsparcie ekspertów oraz brak odpowiedzialności za błędy w rozliczeniach, to biorą na siebie biura. Na minus natomiast są regularne wizyty w biurze rachunkowym, brak dostępu do bieżących informacji odnośnie rozliczeń itp.

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe?

Decydując się na korzystanie z biura rachunkowego należy zwrócić szczególną uwagę na zakres usług księgowych. Nie wszystkie biura mogą mieć w ofercie te same czynności. Niektóre, poza usługami rachunkowymi, zajmują się także doradztwem, np. z zakresu kredytów, dotacji, ubezpieczeń itp. Chcąc więc otrzymać kompleksową obsługę warto zwracać na takie rzeczy uwagę. Bywa, że biura rachunkowe współpracują też z kancelariami prawnymi, wtedy klienci mogą otrzymać pomoc nie tylko z dziedziny rachunkowości, ale także prawa, co często przydaje się podczas prowadzenia firmy.

Istotne jest także posiadanie przez biuro polisy ubezpieczeniowej od odpowiedzialności cywilnej. Zabezpiecza ona przed popełnianiem błędów, a raczej przed odpowiedzialnością za nie.

Kilka lat temu nastąpiła deregulacja zawodu księgowego i obecnie właściwie każdy może świadczyć tego typu usługi. Należy więc dokładnie sprawdzać, czy wybrane osoby mają wykształcenie z zakresu finansów i rachunkowości oraz czy są doświadczonymi specjalistami. W tym może pomóc certyfikat od Ministra Finansów, że dana osoba ma wiedzę na temat księgowości i może świadczyć usługi w tym zakresie i to na wysokim poziomie. Przydatne są także różnego rodzaju kursy i szkolenia dotyczące finansów i ekonomii, aby być na bieżąco ze wszelkimi zmianami w prawie, rozliczeniach czy prowadzeniu firmy.

komentarze 3

  1. Mirek pisze:

    Warto korzystać z usług takich biur księgowych, które mają też usługi online, czyli można przesłać jakieś dokumenty mailem, otrzymać raport elektronicznie itp. To ułatwia współpracę.

  2. biurokratka pisze:

    Ja samodzielnie zajmuję się księgowością w swojej firmie, to nie jest trudne, jak się nie zatrudnia pracowników. No i jest sporo programów, które to ułatwiają.

  3. Brygida pisze:

    Sądzę, że samodzielnie można o czymś zapomnieć, np. o odliczeniach. Nie mówiąc o zmianach, jakie ciągle zachodzą. Istotna jest tu też odpowiedzialność. Samemu się ponosi odpowiedzialność za złe rozliczenia, księgowe mają ubezpieczenie.

Dodaj Twój komentarz