niedziela, 8 grudnia 2024
HotMoney
frankowicze-sprawy-kredytow-frankowych

Historia pomysłów, które miały pomóc frankowiczom jest niesamowicie długa. Od kilku lat ciągle słyszymy o nowych propozycjach pomocy i projektach, które ostatecznie nigdy nie wchodzą w życie… Jednak rok 2019 wydaje się być przełomowy dla frankowiczów. Przedstawiamy najnowsze informacje na temat spraw dotyczących kredytów frankowych.

Częste pozwy frankowiczów

Według najnowszych badań, w tym roku znacznie wzrosła liczba spraw dotyczących kredytów frankowych przeciwko bankom. W pierwszym kwartale br. do sądów wpłynęło 2 tysiące spraw dotyczących hipotek walutowych, czyli o połowę więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej! Co więcej, sądy coraz częściej orzekają na korzyść frankowiczów. Czym może być to spowodowane? Najprawdopodobniej wyrokami Sądu Najwyższego z kwietnia i maja tego roku oraz stanowiskiem Rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, które było korzystne dla frankowiczów.

Takie statystyki sprawiają, że pokrzywdzeni klienci banków, widząc korzystne rozstrzygnięcia, coraz chętniej idą do sądów. Obecnie nie brakuje także kancelarii prawnych, które specjalizują się w obsłudze frankowiczów, pomagając im już na etapie postępowania reklamacyjnego. Doświadczeni prawnicy reprezentują frankowiczów w postępowaniach sądowych (zarówno w przypadku pozwu indywidualnego, jak i zbiorowego). A czy istnieją inne formy pomocy dla frankowiczów?

zobacz także:  Sławne wyroki za oszustwa finansowe

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE

W tym roku dobre wieści dla frankowiczów docierają z Luksemburga. Tamtejszy Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) we wrześniu 2019 r. ma ogłosić odpowiedź na cztery pytania zadane w kwietniu 2018 r. przez warszawskiego sędziego. Pytania dotyczyły tego, jak należy oceniać umowę kredytu frankowego, gdy zawiera ona klauzule niedozwolone, naruszające interesy konsumenta.

Mimo że na wyrok TSUE wciąż czekamy, to opinia wydana 14 maja br. przez Rzecznika Generalnego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Giovanniego Pitruzzelliego daje nadzieję na korzystne dla frankowiczów rozwiązanie. A o czym mówił Rzecznik Generalny? Wskazał on cztery główne zasady, które powinny stosować polskie sądy analizujące umowy kredytów waloryzowanych kursem CHF. Mówił m.in. o tym, że podczas rozstrzygania sprawy, sąd musi brać pod uwagę aktualny interes konsumenta, a nie jego interesy z chwili zawarcia umowy kredytowej.

Podpisana ustawa frankowa

W lipcu 2019 roku prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy w spłacie kredytów hipotecznych, która w dużej mierze bazowała na jego własnym projekcie złożonym w Sejmie dwa lata temu. Mimo że te posunięcie jest korzystne dla frankowiczów, to wciąż nie jest przełomem w sprawie.

zobacz także:  Czy można odstąpić od umowy kredytu?

Z nowelizacji usunięto kluczowe rozwiązanie zaproponowane przez Dudę, czyli stworzenie nowego funduszu, który miałby skłaniać banki do przewalutowania kredytów w walutach obcych na złote, po kursie znacznie korzystniejszym dla klientów banków. Natomiast przepisy, które zostały w ustawie mają doprowadzić do większego niż dotąd wykorzystania Krajowego Funduszu Wsparcia Kredytobiorców działającego przy BGK.

Dodaj Twój komentarz