sobota, 5 października 2024
HotMoney

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny – jakie różnice?

Nowo wybudowany dom

Wiele osób nie dostrzega różnicy między kredytem na budowę domu, a kredytem hipotecznym. Warto jednak wiedzieć, że mimo iż różnice nie są tu znaczne, kredyty te nie są tym samym. Jeśli przeczytasz na czym one polegają, być może unikniesz wielu stresowych sytuacji i niepotrzebnej papierologii.

Kredyt hipoteczny – czym jest?

Kredyt hipoteczny jest produktem bankowym, który ma na celu zabezpieczenie banku przed niespłaceniem przez klienta kredytu (tak zwana hipoteka). Kredyt hipoteczny jest popularnym sposobem finansowania zakupu domów i mieszkań. Aby dostać kredyt hipoteczny klient musi być osobą, która dobrze zarabia, a a także musi on posiadać pewne środki finansowe na potencjalny wkład własny. Dodatkowo kredytobiorca powinien być w stanie małżeńskim, ale bezdzietny. Bank z pewnością nie udzieli kredytu hipotecznego osobie, które ma jeszcze inne zobowiązania finansowe.

Co to jest kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu nazywany jest także kredytem budowlano-hipotecznym i jest bardzo często mylony z pożyczką hipoteczną. Można z tego kredytu sfinansować nie tylko budowę domu, ale także zakup działki. Jeśli klient posiada własną działkę, bank może potraktować to jako wkład własny. Mimo iż w przekonaniu niektórych osób kredyt hipoteczny jest bardzo trudno uzyskać, jest on i tak mniej skomplikowany pod względem dokumentów, które trzeba przedłożyć bankowi w przypadku kredytu na budowę domu.

zobacz także:  Laserowa korekcja wzroku ile kosztuje, dla kogo, jakie wady wzroku można leczyć za pomocą lasera?

Różnice między kredytem na budowę domu, a kredytem hipotecznym

Podstawowe różnice polegają tutaj na ilości dokumentacji, jaką należy przedstawić bankowi, ale także na warunkach i sposobie wypłaty takiego kredytu. Głównymi dokumentami (oprócz dokumentu tożsamości i zaświadczenia o zarobkach), które trzeba złożyć chcąc uzyskać kredyt na budowę domu są odpis z księgi wieczystej, wyrys z ewidencji gruntów, pozwolenie na budowę, projekt techniczny oraz dziennik budowy i kosztorys prac budowlanych.

Uzyskanie kredytu hipotecznego pozwala zamknąć transakcję kupna bardzo szybko, natomiast obsługa kredytu na budowę domu trwa latami. Bank uruchamia kolejne transze kredytu wraz z postępowaniem kolejnych prac budowlanych. Warto wiedzieć, że prace te są każdorazowo monitorowane przez inspektora z banku (co również generuje dodatkowe koszty).

Jak wygląda finansowanie przez bank kredytu na budowę domu?

Proces kredytowania w przypadku kredytu na budowę domu różni się jeszcze tym od kredytu hipotecznego, że rozkłada się na kilka etapów. Klient musi posiadać działkę i odpowiednie dokumenty potwierdzające, że jest jej właścicielem. O czym już wspomniano, wpłata kredytu przez bank następuje w transzach wraz z postępem prac budowlanych. Bank kontroluje w ten sposób to jak klient rozporządza jego środkami. Co ciekawe, w pierwszych latach budowy bank może powstrzymać się od pobierania pełnych rat pozwalając kredytobiorcy spłacać jedynie odsetki. Dobrze jest się dlatego zorientować czy nie opłaca nam się bardziej zaciągnięcie kredytu gotówkowego.

zobacz także:  Największe bankructwa na świecie, upadają nie tylko firmy, ale także bankrutują kraje

Warto przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu na budowę domu zorientować się jakich dokumentów będzie wymagał bank na poszczególnych etapach budowy domu. Dobrze jest też skorzystać z porównywarek kredytów, bo mogą one znacząco różnic się od siebie oprocentowaniem, prowizją oraz koniecznością posiadania dodatkowego produktu czyli w tym wypadku ubezpieczenia.

komentarze 2

  1. Adaś pisze:

    Strasznie to wszystko skomplikowane. Najgorsze jest chyba to, że w potocznym języku te wszystkie nazwy kredytów są stosowane zamiennie i często np. kredyt mieszkaniowy nazywany jest hipotecznym, bo też trzeba zrobić wpis do hipoteki. Trzeba się dobrze zastanowić przed podjęciem decyzji jaki kredyt zaciągnąć.

  2. michalina pisze:

    W sumie to nie wiedziałam, że jest coś takiego, jak kredyt na budowę domu. Zawsze sądziłam, że to po prostu kredyt hipoteczny. Tego produktu banki chyba tak nie promują po prostu.

Dodaj Twój komentarz