Jaki jest najlepszy sposób na oszczędzanie pieniędzy? Czy lepiej zdecydować się na lokatę, czy może konto oszczędnościowe? Wszystko zależy od tego, czy chcesz pomnożyć już posiadaną sumę pieniędzy, czy regularnie odkładać. Przeczytaj i wybierz najkorzystniejszą formę oszczędzania.
- Lokata a konto oszczędnościowe – różnice
- Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych
- Lokata – na co zwrócić uwagę?
- Kiedy warto założyć lokatę?
- Kiedy warto otworzyć konto oszczędnościowe?
Lokata a konto oszczędnościowe – różnice
Oba te produkty bankowe służą do deponowania pieniędzy. Zarówno w przypadku lokaty, jak i konta oszczędnościowego zyski z nich osiągnięte obciążone są tzw. podatkiem Belki. A co je różni? Lokata terminowa zawierana jest na określony czas (w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego). Rozpiętość terminów lokaty bywa bardzo szeroka, możemy wybrać okres od jednego dnia do nawet kilku lat. Jednak w ofertach banków przeważają lokaty kilkumiesięczne.
Kolejna różnica to możliwość wpłacania i wypłacania środków. Konto oszczędnościowe pozwoli nam na większą swobodę dysponowania pieniędzmi. Możemy na nie co miesiąc wpłacać określoną kwotę. Dlatego ten produkt świetnie sprawdzi się w przypadku osób, które chcą regularnie oszczędzać. Z kolei na lokacie pieniądze możemy wpłacić tylko w momencie jej zakładania. W przeciwnym razie utracimy znaczną część odsetek.
Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych
Podstawową różnicą jest to, iż większość lokat posiada stałe oprocentowanie. Podczas gdy konta oszczędnościowe opierają się na oprocentowaniu zmiennym. Pod tym względem pierwszy produkt bankowy jest uznawany za korzystniejszy, mimo że oprocentowanie w ostatnich miesiącach mocno spadło. Decydując się na lokatę, najczęściej możemy liczyć na 2-3% zysku w ciągu roku, a przypadku konta oszczędnościowego na około 1%.
Lokata – na co zwrócić uwagę?
Przed wyborem lokaty, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Między innymi na to, jaka jest wysokość i rodzaj oprocentowania, wysokość minimalnej i maksymalnej kwoty, a także jakie grożą nam skutki wcześniejszego zerwania lokaty? Nie możemy także zapomnieć o sprawdzeniu grupy osób, która może skorzystać z oferty, np. tylko nowi klienci banku. Często znajdziemy oferty z koniecznością otworzenia rachunku osobistego w banku, w którym zakładamy lokatę. A to z kolei może wiązać się z dodatkowymi kosztami. Warto także wybrać tę lokatę, którą będziemy mogli założyć przez internet, bez konieczności wizyty w oddziale.
Kiedy warto założyć lokatę?
Lokata jest dobrym pomysłem wtedy, gdy mamy zgromadzoną pewną pulę pieniędzy, której nie chcemy wydać. W przypadku tego produktu najczęściej mamy z góry ustalone oprocentowanie oraz wiemy, kiedy i ile dostaniemy pieniędzy. Lokata to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą, choć nie do końca potrafią oszczędzać. Dzięki niej nie będziemy wydawać zgromadzonych pieniędzy, aby nie utracić odsetek.
Kiedy warto otworzyć konto oszczędnościowe?
Konto oszczędnościowe to znakomite rozwiązanie dla osób, które chcą regularnie oszczędzać, a nie mają wyznaczonej konkretnej daty, ani celu, na który przeznaczą pieniądze. Możemy tam regularnie wpłacać mniejsze kwoty, dlatego ten produkt to pewien rodzaj skarbonki. Dodatkowo możemy z niego, na przykład raz w miesiącu, zasilić konto osobiste.
Zdecydowanie konto oszczędnościowe. Przynajmniej pieniądze można wyciągnąć bez utraty odsetek. W lokatach tego nie ma.
Też mam obecnie konto oszczędnościowe, lokaty są zbyt nisko oprocentowane. Nie ma sensu zamrażać pieniędzy.