czwartek, 12 września 2024
HotMoney

Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

kalkulator, monety i suwmiarka

Decydując się na wzięcie kilku kredytów lub pożyczek, musimy mieć świadomość, że spłata tych zobowiązań będzie dla nas sporym obciążeniem finansowym. Zanim okaże się, że sytuacja nas przerasta i wymyka się spod kontroli, warto poszukać rozwiązania, które ułatwi nam spłatę kredytów oraz zaplanowanie budżetu domowego. Takim rozwiązaniem jest kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny – co to?

Konsolidacja oznacza połączenie, jeśli więc mówimy o konsolidacji długów, to mamy na myśli połączenie dwóch lub kilku zobowiązań finansowych w jedno. Konsekwencją tego działania jest ujednolicenie stopy procentowej oraz pozostałych warunków wszystkich pożyczek, które musimy spłacić. Wiąże się to także z wydłużeniem okresu spłaty. Inną nazwą stosowaną dla tego produktu finansowego jest pożyczka konsolidacyjna. Oferty tego typu kredytów znajdziemy obecnie w większości banków, a także niektórych firm pozabankowych.

Kredyt konsolidacyjny – jak to działa?

Kredyt konsolidacyjny jest udzielany z przeznaczeniem na spłatę innych zobowiązań finansowych, w związku z czym nie możemy pieniędzy, które przyzna nam bank, wydać na np. zakup mieszkania czy nowego samochodu. Nawet jeśli komuś zaświtałby taki szalony pomysł w głowie, to nie ma na to szans, gdyż bank przelewa pieniądze bezpośrednio na rachunki instytucji, w których jesteśmy zadłużeni.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych luty 2020

Są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych dla zadłużonych: gotówkowe i hipoteczne. Te pierwsze udzielane są długoterminowo, możemy je spłacać nawet 10 lat. Hipoteczne natomiast posiadają niższe oprocentowanie, ale w sytuacji, gdy nie jesteśmy w stanie kontynuować spłaty tego kredytu, bank przejmuje nasz dom lub inną nieruchomość, na którą założona została hipoteka.

Decydując się na którykolwiek z wariantów kredytu konsolidacyjnego, nie musimy pamiętać już o spłacie kilku rat w różnych terminach. Pozostaje nam jedna stała rata, co jest sporym ułatwieniem, jednak należy pamiętać, że aby wyjść z długów należy także zmienić podejście do finansów, ograniczyć wydatki i wziąć pod uwagę sposoby zwiększenia swoich dochodów.

Jak uzyskać kredyt konsolidacyjny?

Przede wszystkim musimy być wiarygodni dla banku, aby zdecydował się on pomóc nam w ten sposób. Podobnie jak w przypadku rozpatrywania wniosku o każdy inny kredyt, bank sprawdza naszą historię kredytową oraz bada naszą zdolność do spłaty tego typu zobowiązania. Pod uwagę brana jest także terminowość spłat pożyczek, także pożyczek pozabankowych, oraz częstotliwość zadłużania się. Oczywistym jest, że kredyty konsolidacyjne są dla zadłużonych, dlatego też nasze konto w BIK nie będzie nieskazitelne czyste, ale jest to najlepszy sposób, aby określić ryzyko. Poza tym musimy przedstawić zaświadczenia potwierdzające wysokość naszych dochodów.
Niektórzy zastanawiają się czy można skonsolidować kredyt konsolidacyjny. Teoretycznie istnieje taka możliwość, jednak na pewno nie udzieli nam jej bank, w którym już jesteśmy zadłużeni.

zobacz także:  Ranking kredytów konsolidacyjnych Kwiecień 2019

portfel

Kredyt konsolidacyjny – czy warto?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego musimy mieć świadomość, że w ogólnym rozrachunku zapłacimy więcej, niż gdybyśmy spłacali każde swoje zobowiązanie finansowe osobno. Bank udzielający takiego kredytu chce przede wszystkim zarobić, w końcu nie jest instytucją charytatywną. Jeśli jesteśmy pewni, że dzięki mniejszym miesięcznym ratom uda nam się wyjść z kłopotów finansowych, wtedy warto podjąć to ryzyko.

Bardzo istotną kwestią jest wybór najtańszego kredytu konsolidacyjnego. Banki oferują bardzo różne warunki, dlatego warto im się dokładnie przyjrzeć. Na pewno nie opłaca decydować się na kredyt konsolidacyjny online oferowany przez mało znane firmy pozabankowe.

Jak szukać najtańszego kredytu konsolidacyjnego?

Omawiane przez nas produkty oferowane są praktycznie przez wszystkie banki, dlatego znalezienie jakiejkolwiek oferty nie powinno stanowić problemu. Jeśli jednak chcemy podejść do tego rozsądnie, to powinniśmy skorzystać z narzędzia jakim jest kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Dzięki niemu możemy samodzielnie obliczyć wysokość rat oraz okres ich spłaty. Samodzielnie możemy ustalić wszystkie parametry szukając najbardziej optymalnego dla nas wyjścia. Kalkulator kredytu konsolidacyjnego działa w bardzo prosty sposób i nikt nie powinien mieć problemu z jego obsługą.

zobacz także:  Ile kosztuje znak drogowy? Ile projektowanie i organizacja ruchu?

Innym krokiem, który również warto wykonać, jest przeanalizowanie rankingu kredytów konsolidacyjnych. Takie zestawienia dają możliwość zapoznania się z ofertą wielu banków w jednym miejscu. Maleje wtedy szansa, że zapomnimy lub przeoczymy wyjątkowo korzystną opcję.

W niektórych przypadkach kredyty konsolidacyjne są ratunkiem przed spiralą zadłużeń, w którą wpada wiele osób tracących kontrolę nad swoimi finansami. Jeśli więc chcemy skorzystać z tego koła ratunkowego, to pamiętajmy, ze jest to ostatni kredyt, który zaciągamy, w przeciwnym razie nigdy nie poradzimy sobie z tym problemem.

1 komentarz

  1. Rozsądek! pisze:

    Konsolidacja kredytu na pewno w wielu przypadkach będzie korzystna, ale jak zostało wspomniane, trzeba to przemyśleć. Inna sprawa, to sytuacja która do tego doprowadza. Nie wiem jak bardzo trzeba być bezmyślnym by się zapożyczać w kilku źródłach, a potem się dziwić, że jest problem ze spłatą i wtedy szukać opcji konsolidacji.

Dodaj Twój komentarz